Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
DbajMY, ReagujMY, SegregujMY. Konkurs recykling w moim domu
Urząd Gminy i Miasta w Czerwionce-Leszczynach otrzymał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach na realizację działań pod nazwą „DbajMY, ReagujMY, SegregujMY”.
Celem projektu jest promocja troski o środowisko naturalne, ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowej gospodarki odpadami. Zaplanowano m.in. konkursy dla mieszkańców, piknik ekologiczny z warsztatami edukacyjnymi, opracowanie i produkcję licznych materiałów edukacyjnych do szkół i przedszkoli.
Działania zostały zaplanowane i są realizowane przez Wydział Gospodarowania Odpadami, Wydział Programowania i Funduszy Zewnętrznych oraz Biuro Rzecznika Prasowego.
Projekt startuje od ogłoszenia dwóch konkursów dla mieszkańców - na najlepsze hasło promujące segregację odpadów oraz na filmik, w krótki sposób prezentujący codzienne domowe czynności wspierające środowisko naturalne.
19 września na terenie zameczku w Leszczynach zaplanowano duży ekopiknik z licznymi warsztatami edukacyjnymi prowadzonymi przez specjalistów (m.in. warsztaty z kompostowania, z roślinnej kuchni zero waste, z tworzenia bomb nasiennych, upcyklingowych toreb z t-shirtów, tworzenia domków dla owadów, domowego ekoogródka). Będą także pełne wrażeń ekoanimacje dla najmłodszych i nawiązująca do ekologii i historii zameczku gra miejska przeprowadzona przez grupę aktorów. Nie zabraknie koncertu zespołu Carrantouhill, od lat współpracującego z gminą podczas pikników proekologicznych „Zielona Wyspa Śląsk”.
Ważną grupę odbiorców projektu stanowić będą najmłodsi mieszkańcy. Specjalnie dla nich przygotowane zostaną podłogowe gry edukacyjne, utrwalające wiedzę dotyczącą zasad prawidłowej segregacji odpadów. Gry trafią do wszystkich gminnych przedszkoli. Przygotowane zostaną także cieszące się sporym powodzeniem planszówki dla całych rodzin. Gry planszowe nawiązujące do tematu ekologii zabiorą uczestników rozgrywek w kilka ciekawych miejsc Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny.
Do szkół i przedszkoli przekazana zostanie także książeczka edukacyjna dla dzieci, w której poruszone zostaną ważne kwestie ekologiczne. Autorzy projektu zaplanowali także wydanie broszury przeznaczonej dla rodzin zawierającej swoiste kompendium wiedzy z zakresu segregacji odpadami, a także dobre praktyki i ciekawostki, krzyżówki, rebusy, gry i zabawy. Gry, broszury i książeczki będą bezpłatnie rozdawane mieszkańcom. W ręce mieszkańców trafią też dodatkowe upominki - 500 bawełnianych toreb na zakupy, saszetki z nasionami kwiatów oraz słoiki z miętą. Z kolei na laureatów konkursów czekają kompostowniki oraz zestawy ekogadżetów.
Ogromna ingerencja i ekspansja człowieka w środowisku naturalnym prowadzi do wielu negatywnych konsekwencji, w tym między innymi ocieplenia klimatu.
Każdy z nas, poprzez codzienne proste czynności, może przyczynić się do zahamowania negatywnych zjawisk klimatycznych.
Co można zrobić dla planety obszarze gospodarowania odpadami:
- Ograniczaj powstawanie odpadów i odpowiednio z nimi postępuj
- Kupuj tak, aby pozostawić jak najmniej śmieci
- Niepotrzebne, ale dobre rzeczy oddaj innym (ubrania, książki, zabawki, meble itp.)
- Prawidłowo segreguj odpady
- Jeśli masz możliwość, kompostuj odpady organiczne
- Zabieraj drugie śniadanie w wielorazowym plastikowym pojemniku, zamiast w torebce czy folii aluminiowej
- Zrezygnuj z subskrypcji papierowych katalogów
Świadomie rób zakupy
- Wybieraj produkty lokalne i sezonowe, dzięki temu ograniczysz energochłonny transport
- Jedz mniej mięsa. Produkcja mięsa obciąża środowisko i zużywa zasoby ziemskie. Hodowla zwierząt gospodarskich odpowiada za aż 14,5 % emisji gazów cieplarnianych
- Wybieraj produkty jak najmniej opakowane lub bez opakowania. W miarę możliwości kupuj produkty w opakowaniach wielokrotnego użytku
- Nie używaj jednorazowych toreb foliowych
- Kupuj tylko to, co jest ci naprawdę potrzebne. Nie marnuj jedzenia
- Jeśli to możliwe, kupuj produkty wykonane z surowców wtórnych, ich produkcja pochłania mniej energii
- Unikaj produktów jednorazowych, wybieraj produkty trwałe i wysokiej jakości, tak aby służyły ci jak najdłużej
Całkowita wartość projektu wynosi ok. 70 tys. zł, dofinansowanie z WFOŚ i GW to ok. 35 tys. zł.
Konkursy
Konkurs dla dzieci i młodzieży na film pn. "Recykling w moim domu" - REGULAMIN
Konkurs na hasło promujące segregację odpadów i troskę o środowisko - REGULAMIN
Zgoda na udział w konkursie oraz wykorzystanie wizerunku i wypowiedzi - TUTAJ.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |