Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Broń sportowa
Broń sportowa to zarówno broń długa, jak i pistolety i rewolwery. Używanie broni sportowej jak sama nazwa wskazuje przeznaczona jest do strzelania dla sportu. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pozwolenie na broń i czym charakteryzuje się broń sportowa? Wszystko, co najważniejsze postaramy opisać w tym artykule.
Jak mówi Ustawa z dnia 21 maja 1999, sportowa broń palna to broń:
- z bocznym zapłonem (lufy gwintowane, kaliber maksymalnie 6 mm);
- centralnym zapłonem (lufy gwintowane, kaliber maksymalnie 12 mm);
- gładkolufowe (kaliber dowolny),
- całkowicie odpowiednia do strzelania prochem czarnym (dymnym).
Broń palna sportowa musi również strzelać ogniem pojedynczym. Łatwo więc zauważyć, że pod hasłem broń sportowa kryje się wiele jej modeli.
Jest to spowodowane tym, iż istnieje mnóstwo rozmaitych sportowych konkurencji. Tak na prawdę co konkurencja to inny rodzaj broni.
Broń palna, która strzela się w określony przedmiot lub oznaczony cel, którym najczęściej jest tarcza to strzelectwo sportowe. Należy zaznaczyć, że w zawodach strzeleckich najważniejsze jest przede wszystkim celność oddawanych strzałów. Żeby osiągnąć bardzo dobrą celność potrzeba innych dodatkowych umiejętności oraz praktyki. Strzelectwo sportowe nie jest najłatwiejszą dyscypliną. Osoby uprawiające ten sport muszą wykazać się prawidłowym utrzymaniem lufy pistoletu, z zachowaniem bezruchu i przede wszystkim z precyzyjnym oddaniem strzału.
Rodzaje broni, jakie istnieją to:
- pneumatyczna,
- kulowa,
- śrutowa.
Pozwolenie na broń sportową
Niezaprzeczanie każdy kto chciałby strzelać i chciałby taką broń posiadać potrzebuje pozwolenia na broń sportową. Warunki, jakie trzeba spełniać, aby dostać pozwolenie i móc strzelać z broni palnej to między innymi
- Ukończenie 21 lat życia. Są pewne odstępstwa od tej normy i broń może zostać wydana osobie powyżej 8 roku życia, ale tylko na wniosek szkoły, organizacji sportowej lub stowarzyszenia obronnego, wyłącznie na broń służących do celów sportowych.
- Drugim warunkiem, który należy spełniać ubiegając się o pozwolenie na broń jest stałe zamieszkanie na terenie Rzeczpospolitej Polskiej.
- Trzecim, ale nie ostatnim i nie mniej ważnym, a wręcz najważniejszym warunkiem jest brak jakichkolwiek zaburzeń psychicznych, psychologicznych lub ograniczeń w sprawności psychofizycznej. Ważne jest również brak uzależnień od alkoholu lub substancji psychoaktywnych.
- Czwartym warunkiem jest przedstawienie zaświadczenie o niekaralności.
Jeśli spełniasz te cztery powyższe predyspozycje, to niestety nie koniec. Dodatkowo zobowiązany będziesz jeszcze:
- zostać uczestnikiem klubu strzeleckiego lub sportowego - dzięki temu będziesz miał powód, aby posiadać broń;
- zdać egzamin na patent strzelecki, który potwierdzi Twoje umiejętności.
Będąc w posiadaniu patentu i licencji oraz będąc członkiem klubu, możesz w końcu wystąpić o pozwolenie na broń sportową. W zależności od określonego celu użytkowania broni palnej, procedura ubiegania się o pozwolenie na nią może różnić się pod kątem jej kosztów i długości jej trwania.
Bycie członkiem klubu strzeleckiego to czysta przyjemność dla fanów tego sportu. Musimy dodać, że wiąże się to również z dodatkowymi wydatkami. Zapłacić trzeba na przykład za badania lekarskie. Dodatkowo warto pamiętać, że klub sportowy powinien należeć do Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego.
Jeżeli jednak masz nadal wątpliwości jak dołączyć do klubu strzeleckiego bądź masz jakieś pytania to skontaktuj się z wybranym klubem sportowym, aby zdobyć odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |