Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Śląskie: szkoły przygotowują się do nowego roku szkolnego i do akcji szczepień
Szkoły w woj. śląskim przygotowują się do nowego roku szkolnego i do planowanej akcji szczepień przeciw COVID-19 dla dzieci od 12. roku życia, których rodzice sobie tego zażyczą. Kuratorium oświaty szacuje, że zaszczepionych jest ok. 80 proc. nauczycieli.
Niemal wszystkie szkoły w regionie rozpoczynają naukę 1 września. Wyjątkiem jest Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Żywcu. W nim nauka rozpocznie się 6 września 2021 r. ze względu na trwającą przebudowę instalacji elektrycznej i przedłużające się remonty. W jednym przypadku organ prowadzący planuje na ok. 2 tygodnie przenieść dwa oddziały przedszkolne do innego budynku. Jest to nowo wybudowane przedszkole i niezakończone zostały wszystkie procedury odbiorcze.
Śląska kurator oświaty Urszula Bauer poinformowała PAP, że od 24 do 31 sierpnia w trybie online odbywają się narady z dyrektorami szkół, zorganizowane przez Kuratorium Oświaty w Katowicach. Uczestniczą w nich również przedstawiciele NFZ. Omawiane są tam kwestie związane z organizacją akcji szczepień w szkole i udzielane odpowiedzi na pytania. W pierwszym tygodniu września odbędą się spotkania informacyjne z rodzicami na temat szczepień dzieci, które skończyły 12 lat. Odbędą się także lekcje z tym związane. Akcja szczepień zostanie przeprowadzona w tych szkołach, w których zażyczą sobie tego rodzice.
Do szkół przez System Informacji Oświatowej trafiły pakiety edukacyjne przygotowane przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Ośrodkiem Rozwoju Edukacji. Są w nich filmy, scenariusze lekcji, materiały edukacyjne przygotowane przez specjalistów – profesorów wirusologii i epidemiologii – zawierające informacje o roli szczepień w zapobieganiu epidemii. Materiały są również na stronie internetowej MEiN i Kuratorium Oświaty w Katowicach.
Dyrektorzy szkół współpracują z punktami szczepień. Ich wykaz NFZ przekazał do kuratorium. Został on udostępniony dyrektorom na wewnętrznej platformie wymiany informacji. Dyrektorzy mogą sami nawiązać kontakt z punktem szczepień lub odpowiedzieć na zgłoszenie danego punktu. Obecność lekarza podczas kwalifikacji do szczepienia dziecka zapewnia punkt szczepień.
Szczepienia uczniów mogą dobywać się w szkole, w mobilnym lub w stacjonarnym punkcie szczepień. Wybór zależy przede wszystkim od oczekiwań rodziców i od możliwości lokalowych szkoły. "To dyrektorzy i rodzice będą decydować" – zaznaczyła Urszula Bauer.
Kuratorium Oświaty w Katowicach szacuje, że odsetek zaszczepionych nauczycieli w woj. śląskim wynosi ok. 80 proc. Większość przyjęła preparaty przeciw COVID-19 w ramach rozpoczętej w marcu akcji szczepień nauczycieli, a część indywidualnie w późniejszym okresie.
Odnosząc się do planowanego rozpoczęcia stacjonarnej nauki w szkołach, kurator podkreśliła, że dyrektorzy mają duże doświadczenie w zapewnieniu odpowiednich warunków do stacjonarnej nauki w warunkach epidemii. Zdecydowana większość dyrektorów zamówiła w sierpniu stacje do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury i środki ochrony osobistej, które są aktualnie dostarczane.
Możliwości prowadzenia zajęć wychowania fizycznego w szkołach są zróżnicowane. Dyrektor i nauczyciele są zobowiązani tak je organizować, aby z jednej strony minimalizować ryzyko zakażenia, a z drugiej – umożliwić uczniom realizację programu zajęć w jak najszerszym zakresie. Jeśli warunki pogodowe na to pozwolą, preferowane są zajęcia na dworze.
Kurator Bauer przypomniała, że w trakcie realizacji jest projekt "Aktywny powrót do szkoły WF z AWF". Na stronie projektu WF z AWF (www.wfzawf.pl) trwają zapisy na szkolenia dla nauczycieli. Celem projektu jest poprawa i monitoring stanu kondycji fizycznej dzieci i młodzieży po powrocie do zajęć stacjonarnych.
Podczas przechodzących nad woj. śląskim letnich burz i nawałnic ucierpiało kilka budynków szkolnych. Kuratorium informuje, że uszkodzone dachy szkół w Koniecpolu i w Mykanowie zostały naprawione. W Koniecpolu naprawy wymaga dach hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 2. Trwają prace w szkole w Myszkowie. (PAP) Anna Gumułka lun/ joz/
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |