Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Laureat i stypendysta programu ADAMED SmartUP to uczniowie ze Śląska
Jednym z dziesięciorga laureatów tegorocznej edycji programu ADAMED SmartUP jest Mateusz Jarek z Łazisk Górnych, uczeń Zespołu Szkół Techniczno-Informatycznych w Gliwicach. Natomiast jednym z trojga stypendystów ubiegłorocznej edycji został Bartosz Poniewierska, uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku. Nazwiska wszystkich zwycięzców poznaliśmy podczas gali finałowej programu, która odbyła się 2 września.
Są zwycięzcami licznych olimpiad i konkursów przedmiotowych. Pasjonują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Uczestniczą w wielu pozaszkolnych zajęciach naukowych, a w wolnych chwilach grają na instrumentach muzycznych, tańczą i trenują różne dyscypliny sportowe. Na czwartkowej gali poznaliśmy dziesięcioro laureatów nagrody głównej 7. edycji programu ADAMED SmartUP oraz troje stypendystów wyłonionych spośród laureatów ubiegłorocznej edycji. Jednym z tegorocznych laureatów został Mateusz Jarek z Łazisk Górnych.
Mateusz jest laureatem wojewódzkich konkursów przedmiotowych z matematyki i fizyki oraz finalistą Jagiellońskiego Turnieju Matematycznego, w którym do zdobycia jest indeks na Uniwersytet Jagielloński. Naukami ścisłymi interesuje się już od najmłodszych lat, początkowo matematyką, a od gimnazjum również fizyką, chemią i informatyką. Jest też zastępowym w 7. Harcerskiej Drużynie Spadochronowej, a także trenuje piłkę nożną. Od 8. roku życia marzy o studiach na Uniwersytecie Oksfordzkim.
Pozostali laureaci nagrody głównej to: Alessandra Jabłonowska z Łomianek Dolnych, Adrianna Jażdżewska z Gdańska, Szymon Marczuk z Olsztyna, Magdalena Puzio z Elbląga, Tomasz Prokop z Warszawy, Borys Sobieraj z Kamieńca Ząbkowickiego, Julia Tondera z Warszawy, Marcel Tułasiewicz z Torunia, Patryk Wekwejt z Ostrołęki.
W tym roku gala finałowa programu ADAMED SmartUP była wyjątkowa, ponieważ po kilkunastu miesiącach wirtualnych konsultacji, warsztatów, samodzielnych eksperymentów i dwóch obozach naukowych online uczestnicy mieli okazję spotkać się na żywo, a wyróżnieni – odebrać gratulacje od przedstawicieli Rady Naukowej oraz zarządu Fundacji Adamed.
Program dla najlepszych
Zwycięzcy programu ADAMED SmartUP wezmą udział w całorocznym programie konsultacji edukacyjnych. Każdy uczeń pod opieką mentora będzie uczestniczył w zajęciach, warsztatach i stażach dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wybranej ścieżki rozwoju.
Fundacja Adamed od lat dba o rozwój młodych utalentowanych osób zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami. Stawiamy na innowacje, a jedną z nich jest nowoczesne podejście do kształcenia, bo głęboko wierzymy, że rzeczywistość zmienia się dzięki osobom młodym, zdolnym i ambitnym – mówiła podczas gali dr n. med. Małgorzata Adamkiewicz, Prezes Zarządu Fundacji Adamed.
Roczny program konsultacji to nie jedyna nagroda. W kolejnym roku troje z dziesięciorga laureatów ma też szansę na wygranie stypendium naukowego.
Trzech stypendystów
Na czwartkowej gali przyznano również stypendia naukowe trzem ubiegłorocznym laureatom 6. edycji programu ADAMED SmartUP. Otrzymali je Piotr Grynfelder z Warszawy, Róża Okoń z Kielc i Bartosz Poniewierka z Rybnika.
Bartosz to uczeń klasy maturalnej II Liceum Ogólnokształcącego im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Rybniku, gdzie prowadzi koło wyrównawcze z matematyki dla swoich młodszych kolegów i koleżanek. Laureat wojewódzkich konkursów przedmiotowych z chemii i fizyki oraz finalista z matematyki. Uczęszcza na zajęcia z biologii organizowane na katowickich uczelniach w ramach „Akademii Młodych Biologów”. Od wielu lat jego pasją jest medycyna. Najbardziej interesuje go neurologia oraz chirurgia i dlatego w przyszłości chciałby zostać neurochirurgiem. Marzy o studiach medycznych na Uniwersytecie w Cambridge.
Moją największą pasją naukową jest medycyna, a dokładnie neurochirurgia. Ludzki mózg jest jednym z najmniej poznanych organów człowieka, a jednocześnie jest tym elementem, który tworzy naszą osobowość oraz gwarantuje nam samoświadomość. Niestety w niektórych przypadkach dochodzi do uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Chciałbym prowadzić m.in. badania w obszarze wykorzystania komórek macierzystych do odtworzenia ciągłości rdzenia kręgowego – mówi Bartosz Poniewierka.
Rada Naukowa doceniła postępy, które stypendyści osiągnęli podczas rocznej pracy w ramach konsultacji edukacyjnych. Każda z nagrodzonych osób otrzymała stypendium w wysokości 40 tys. zł. Dofinansowanie mogą przeznaczyć na dowolny cel związany z rozwojem naukowym.
Nowa edycja ADAMED SmartUP
W programie ADAMED SmartUP mogą wziąć udział wszyscy uczniowie w wieku 14-19 lat, którzy interesują się naukami ścisłymi i przyrodniczymi. Rejestracja do 8. edycji rozpoczęła się 1 września. Formularz zgłoszeniowy znajduje się TUTAJ. Od października natomiast wystartuje rekrutacyjna gra online, w której zarejestrowani użytkownicy będą zbierać punkty za rozwiązywanie zadań i zagadek naukowych. W styczniu 2022 roku osoby z najlepszym wynikiem dostaną szansę na udział w kolejnych etapach rekrutacji i zakwalifikowanie się do przyszłorocznego letniego obozu naukowego.
ADAMED SmartUP to program naukowo-edukacyjny skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Jego celem jest popularyzacja nauk ścisłych i przyrodniczych oraz wsparcie rozwoju pasji i zainteresowań szczególnie uzdolnionej młodzieży. Podstawą inicjatywy jest platforma internetowa adamedsmartup.pl oraz program stypendialny przeznaczony dla osób w wieku 14-19 lat. Dotychczas program objęli patronatem honorowym: Minister Edukacji Narodowej, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Rozwoju i Technologii, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Instytut Badań Edukacyjnych, Narodowe Centrum Nauki, Politechnika Warszawska, Politechnika Śląska, Polska Akademia Nauk, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Uniwersytet Warszawski, Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Akademia Morska w Szczecinie.
Organizatorem programu ADAMED SmartUP jest Fundacja Adamed, której celem jest wspieranie działalności badawczo-rozwojowej, naukowej i oświatowej, a także popularyzacja nauki oraz wsparcie rozwoju młodzieży i środowiska naukowego.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |