Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Nie bądź jeleń, weź paragon!
W okresie od 1 lipca do 31 sierpnia br. pracownicy Urzędu Kontroli Skarbowej w Katowicach oraz Urzędów Skarbowych naszego województwa wspólnie z innymi służbami w ramach ogólnopolskiej akcji Weź Paragon – będą przeprowadzać kontrole m.in. punktów usługowych, handlowych, gastronomicznych na terenie województwa śląskiego ze szczególnym uwzględnieniem miejscowości turystycznych.
Kontrolerzy sprawdzą prawidłowość:
- posiadania kasy fiskalnej oraz dokonywania na niej rejestracji sprzedaży towarów- wydawania paragonów stwierdzających dokonanie sprzedaży- prowadzenie działalności zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.
Wzmożone kontrole prowadzone będą nie tylko w godzinach urzędowania. Czynności prowadzone będę również w godzinach wieczornych, nocnych a także w dni wolne od pracy, czyli w soboty i niedziele.
Założenia akcji Weź Paragon
Główne cele akcji to edukacja i prewencja. Akcja prowadzona pod patronatem Ministerstwa Finansów skierowana jest zarówno do przedsiębiorców jak i konsumentów. Z jednej strony będziemy uświadamiać konsumentom konieczność wydawania paragonów fiskalnych przez sprzedawców, restauratorów, a z drugiej strony chcemy zachęcić przedsiębiorców do wydawania paragonów. Działania takie pozwolą na wyeliminowanie zjawiska świadomego i celowego łamania prawa, kiedy sprzedawca wlicza w koszty zapłacenie kilku mandatów. A co najważniejsze będą miały znaczący wpływ na obniżenie szarej strefy i nieuczciwej konkurencji.
Podczas letnich miesięcy będziemy przypominać o korzyściach (prawach) jakie wynikają z faktu posiadania dowodu potwierdzającego dokonanie zakupu towaru lub usług w postaci paragonu oraz że każdy z nas żądając paragonu ma bezpośredni wpływ na wartość podatków wpływających do Budżetu Państwa. Za każdym razem kiedy zażądamy paragonu, możemy mieć pewność że podatek zawarty w cenie towaru lub usługi zostanie odprowadzony do budżetu i wzmocni uczciwych przedsiębiorców. Ważne aby o cenie towaru czy usługi decydowała uczciwa konkurencja a nie brak ewidencjonowania towarów za pomocą kasy fiskalnej.
Korzyści z brania paragonu:
Po pierwsze, ułatwia klientowi dochodzenie swoich praw w przypadku, kiedy zakupiony towar lub usługa nie odpowiada jakości deklarowanej przez producenta lub posiada wady.
Po drugie, sprzyja uczciwej konkurencji. Każdy sprzedawca wydając paragon, jednocześnie rejestruje swoje obroty.
Po trzecie, jeżeli sprzedawca wyda paragon, będzie musiał odprowadzić należny podatek do Budżetu Państwa. Klient może być pewien, że zapłacony przez niego, naliczony w cenie podatek, rzeczywiście trafi do budżetu.
Po czwarte, biorąc paragon klienci przyczyniają się do likwidacji „szarej strefy”. Sprzedawcy nie mają możliwości ukrycia swoich dochodów.
Tegoroczną edycję akcji Weź Paragon ma promować rysunek Andrzeja Mleczki. Rysunek będzie znajdował się na wszystkich materiałach promocyjnych, które będę rozdawane podatnikom i przedsiębiorcom.
Podczas akcji Weź Paragon działania pracowników Urzędu Kontroli Skarbowej i Urzędów Skarbowych będą prowadzone dwukierunkowo.
1. Przede wszystkim prowadzona będzie kampania informacyjno-edukacyjna, mająca na celu uświadomienie każdemu obywatelowi jak ważną rolę odgrywa ewidencjonowanie sprzedaży i wydawania paragonów fiskalnych.
2. Z drugiej strony będą prowadzone czynności kontrolne, które mają celu zbadanie jak realizowane są obowiązki wynikające z przepisów prawa. W przypadku ujawnienia nieprawidłowości, sprawca musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami finansowymi. Grozi mu mandat nawet do 3.000 zł.
W ubiegłym roku w okresie od 23.06 do 31.08 inspektorzy kontroli skarbowej na terenie województwa śląskiego nałożyli łącznie 1473 mandatów kwotę 279.040 zł. Natomiast w ciągu całego 2011 roku stwierdzono nieprawidłowości nakładając ponad 5.000 mandatów na kwotę prawie 1.000.000 złotych.
Urząd Kontroli Skarbowej w Katowicach
Zobacz film |
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |