Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Tak szkolą się policyjni pirotechnicy ze Śląska
- Szkolenie policyjnych pirotechników dobiegło końca. Po dwóch miesiącach policjanci z Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego są bogatsi o wiedzę z zakresu zagrożeń, jakie mogą ich napotkać w codziennej służbie. To właśnie oni jako pierwsi pojawiają się na miejscu, gdy w grę wchodzą materiały wybuchowe lub substancje niebezpieczne - informuje Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach.
Niemal każdego dnia występują zgłoszenia dotyczące niewybuchów z okresu II wojny światowej, alarmów bombowych, czy amatorów eksperymentowania z materiałami wybuchowymi. Ze względu na niebezpieczeństwo, które niosą ze sobą tego typu interwencje, niezbędne jest stałe doskonalenie umiejętności policyjnych pirotechników. Cykl sześciu szkoleń z zakresu zagrożeń CBRN-E właśnie dobiegł końca. Przez dwa miesiące trwania kursu przeszkolonych zostało 113 funkcjonariuszy z Katowic, Wrocławia oraz Łodzi. Policjanci, którzy na co dzień jako pierwsi działają na miejscu zdarzenia związanego z materiałami wybuchowymi lub niebezpiecznymi substancjami, mieli okazję do zgłębienia swojej wiedzy oraz świadomości pracy z tego typu czynnikami. Zakres szkolenia obejmował następujące zagadnienia:
- zagrożenia chemiczne,
- zagrożenia biologiczne,
- zagrożenia nuklearne i radiologiczne,
- zagrożenia związane z materiałami, urządzeniami wybuchowymi i amunicją,
- zabezpieczenie materiałów do celów procesowych,
- identyfikacja materiałów i urządzeń wybuchowych oraz amunicji,
- przestępstwa z użyciem materiałów wybuchowych.
Oprócz wykładów teoretycznych, funkcjonariusze uzyskali praktyczne umiejętności podczas zajęć obejmujących m.in.:
- poszukiwanie materiałów i urządzeń wybuchowych związanych z informacją o podłożeniu materiału wybuchowego przed imprezą masową,
- gaszenie pożaru niezidentyfikowanych substancji,
- likwidację improwizowanego laboratorium chemicznego.
Całość zajęć zakończyła się egzaminem oraz wystawieniem certyfikatów dla mundurowych. Szkolenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E na terenie obiektów IK”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, numer projektu PL/2020/PR/0085.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |