Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Mieczyk Rybnik gościł w Rybniku
Mieczyki i dalie czekały w weekend na zwiedzających w Rybnickim Centrum Kultury, gdzie odbyła się kolejna wystawa kwiatów. Wśród pięknych roślin znalazł się mieczyk Rybnik. – W 2009 roku słowacki hodowca Peter Lelek zaprezentował na naszej wystawie siewkę mieczyka, która została najwyżej oceniona. Na pamiątkę tego zdarzenia Lelek zarejestrował ją rok później pod nazwą Rybnik – wyjaśnia Piotr Wistuba.
W sobotę i w niedzielę w Rybnickim Centrum Kultury odbyła się XIV Międzynarodowa Wystawa Mieczyków, Dalii i Kompozycji Kwiatowych. Tym razem zwiedzających nie witał od progu intensywny zapach kwiatów. – Mieczyki w ogóle nie pachną. Ludzie przystawiają nosy, wąchają i dziwią się, dlaczego nic nie czuć. Z kolei podczas wystawy lilii narzekają, że zapach wywołuje u nich ból głowy – śmieje się Eugenia Ferfecka, hodowca-amator z Rybnika.
Na parterze RCK można było podziwiać dalie. Wystawcy z Polski, Czech i Słowacji przywieźli łącznie łącznie 330 łodyg, w tym 186 odmian tego wdzięcznego kwiatu ogrodowego, zwanego też Georginią. – Dalie wyróżniają się niezwykle szeroką gamą kolorów, kształtów i wielkości kwiatów. Na wystawie są dalie pomponowe, kuliste, pojedyncze, anemonowe, peoniowe, dekoracyjne czy kaktusowe – wylicza Piotr Wistuba, prezes Rybnickiego Klubu Miłośników Kwiatów.
Na pierwszym piętrze królowały za to mieczyki. Do konkursu wystawiono 231 odmian i 64 siewki, czyli w sumie ponad 500 łodyg. – Kiedyś hodowałem mieczyki, ale już się z tego wyleczyłem. Mam w ogrodzie nieodpowiednią glebę dla tych kwiatów – ubolewa prezes Wistuba.
Znaleźliśmy jednak rybniczankę, która zajmuje się hodowlą mieczyków i nie tylko. - Ale amatorsko i w dodatku dopiero od 13 lat – podkreśla Eugenia Ferfecka. – Kiedy przeszłam na emeryturę i miałam więcej czasu stwierdziłam, że muszę jakoś zagospodarować ugór w pobliżu domu – wyjaśnia. Teraz prócz kwiatów ma drzewa owocowe i ozdobne krzewy.
– Proszę zwrócić uwagę na nazwy mieczyków. Są niesamowite. Ostatnio zastanawiałam się, co kierowało hodowcą, który zarejestrował mieczyka pod nazwą Dream End, czyli Koniec Marzeń. Nie mogę tego zrozumieć, bo taki piękny z końcem mi się nie kojarzy – mówi pani Eugenia wskazując na waniliowo-różowy kielich kwiatu. Inne nazwy, na które natknęliśmy się w trakcie wystawy, to Medovy Pernik, Gay Festival, General Patton, Fireball czy Tip Top Vine.
Duże zainteresowanie wśród zwiedzających wzbudził mieczyk Rybnik. – W 2009 roku słowacki hodowca Peter Lelek zaprezentował na naszej wystawie siewkę mieczyka, która została najwyżej oceniona. Na pamiątkę tego zdarzenia Lelek zarejestrował ją rok później pod nazwą Rybnik – wyjaśnia Piotr Wistuba.
Mieczyki i dalie to kwiaty drugiej połowy lata. Jest już tradycją, że wystawa tych roślin jest organizowana w Rybniku w okresie święta Matki Boskiej Zielnej, kiedy w kościołach święci się kwiaty, zioła i kłosy zbóż. – Do bukietu z okazji tego święta polecam mieczyki, bo dłużej wytrzymują w wazonie niż dalie – zapewnia prezes.
Po zakończeniu wystawy piękne eksponaty kwiatowe można było kupić za niewielkie pieniądze. Niektórzy zwiedzający wcześniej zapisywali sobie nazwy tych okazów, które ich urzekły. – Co roku przyjeżdżamy do Rybnika, oglądamy kwiaty i zastanawiamy się, które by najbardziej pasowały do naszego ogrodu – mówi Karolina Janosz.
Weekendowa wystawa wiązała się również z konkursem. Komisja uznała, że kategorii „mieczyki” zwycięstwo w punktacji ogólnej odniósł Lubomir Rypar, z kolei w kategorii „dalie” Andrzej Surma.
W ocenie publiczności najpiękniejsze mieczyki zaprezentowali: Lubomir Rypar (mieczyk Bombaj), Petr Mimranek (Bizon), Petr Mimranek (Rembrandt). Z kolei najpiękniejsze dalie: Grzegorz Sztymala (dalia Gitt’s Perfection), Andrzej Surma (Nord Lake Pride), Grzegorz Sztymala (Taiheyo Speckled), Grzegorz Sztymala (Kenora Macop B), Andrzej Surma (Pop Scripton),Grzegorz Sztymala (Mark Hardwig).
W konkursie publiczności na najpiękniejszą kompozycję z dalią lub mieczykiem zwyciężyła
Katarzyna Ochenkowska z Zabrza, drugie miejsce zajęła Kwiaciarnia Rojek z Rybnika, a trzecie Maryla Langer z Rybnika.
Wyłoniono też laureatów wśród zwiedzających. Osoby, które najlepiej typowały w konkursie publiczności otrzymają ufundowane przez Rybnicki Klub Miłośników Kwiatów zestawy roślin cebulowych i kłączowych nadających się do wysadzenia jesienią. Za bezbłędny typ – nagroda specjalna dla Władysława Janeczka z Kotlarni. Kolejne nagrody otrzymują: Justyna i Jarosław Gasidło – Rybnik-Popielów, Julia Gąsior – Szczejkowice, Sabina i Marian Jankowiak – Rybnik, Maria i Marek Janusz – Rybnik, Janina Kańtoch – Rydułtowy, Regina Korycka – Rybnik, Elżbieta Piotr – Poznań, Adam Rosół – Rybnik, Anna Świder – Przegędza.
(m)
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |