Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Gwałtowny wzrost liczby zakażeń na Opolszczyźnie
Liczba nowych zakażeń rośnie w tempie średnio stu przypadków na dobę. Jeżeli obecny, dobowy przyrost zakażeń koronawirusem w regionie utrzyma się, to w ciągu najbliższych dni osiągniemy liczbę zakażeń z trzeciej fali - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w opolskim urzędzie wojewódzkim.
W piątek podczas konferencji prasowej przedstawiono najnowsze dane dotyczące stanu epidemicznego w województwie opolskim. Jak poinformował przedstawiciel regionalnej stacji sanepidu, w ciągu ostatnich dni liczba nowych zakażeń rośnie w tempie średnio stu przypadków na dobę. Według szacunków sanepidu, jeżeli liczba zakażeń będzie nadal rosła w takim tempie, to w ciągu kilku dni osiągnie poziom z trzeciej fali, czyli ponad 800 przypadków na dobę.
Dyrektor Wydziału Zdrowia opolskiego urzędu wojewódzkiego Sabina Wiatkowska zapewniła, że województwo jest dobrze przygotowane na wzrost liczby chorych. "Dla chorych dostępne są 272 łóżka, w tym 40 łóżek OIOM. Jest zajętych 136 łóżek, czyli mamy około 68 proc. wykorzystania. Według przyjętego planu, jeżeli obłożenie łóżek przekroczy 70 procent, wówczas uruchamiane są kolejne. Obecnie nie ma zagrożenia, że tych miejsc zabraknie" - powiedziała Wiatkowska.
Z danych zaprezentowanych podczas konfrencji wynika, że w szpitalu w Kędzierzynie-Koźlu na 10 miejsc pediatrycznych dla chorych z COVID-19, zajęta jest połowa łóżek. W Szpitalu Wojewódzkim na 30 covidowych miejsc zajętych jest 28; w szpitalu powiatowym w Nysie z 28 łóżek - 25; w szpitalu MSWiA w Opolu na 58 miejsc - zajętych jest 38, a w szpitalu tymczasowym dla chorych na COVID na 142 miejsca zajętych jest 85 łóżek.
Jak poinformował koordynator wojewody do spraw tlenu medycznego Marcin Kaczmarczyk, obecnie wszystkie szpitale w regionie posiadają zbiornik na tlen. Dzienne zużycie tlenu to 6 ton, przy czym na szczycie trzeciej fali zużywano dziennie 18 ton. W Głuchołazach powstał na bazie jednostki strażackiej bank tlenu, w którym przechowywane jest blisko czterysta butli do wykorzystania w sytuacji alarmowej.
Kierownik szpitala tymczasowego dr Marek Piskozub zaapelował do mieszkańców województwa o udział w akcji szczepienia. Jak podkreślił, obecnie większość pacjentów szpitala stanowią osoby niezaszczepione, wśród których coraz częściej są osoby młode. (PAP) Marek Szczepanik masz/ agz/
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |