Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
ECDC ostrzega, że Omikron stanowi wysokie zagrożenie dla Europy
Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oświadczyło, że nowy wariant koronawirusa, nazwany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Omikron, stanowi "wysokie do bardzo wysokiego" ryzyko dla Europy.
W raporcie oceny ryzyka ECDC zauważa, że istnieje "znaczna niepewność dotycząca zaraźliwości, skuteczności szczepionki, ryzyka ponownego zakażenia i innych cech wariantu Omikron". Według ECDC "Ogólny poziom ryzyka dla UE i EOG (Europejski Obszar Gospodarczy oraz Islandia, Liechtenstein i Norwegia) związany z wariantem Omikron jest uważany za wysoki lub bardzo wysoki".
Centrum podkreśliło, że biorąc pod uwagę możliwość, iż obecne szczepionki nie chronią przed nowym wariantem oraz fakt, że może on być bardziej zaraźliwy od dotychczasowych, "uważamy za wysokie prawdopodobieństwo pojawienia się nowych odmian i wariantów, wywołanych przez Omikron w UE i EOG".
"W sytuacji, gdy wariant Delta powraca w UE i EOG, wpływ na sytuację pojawienia się i ewentualnego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron może być bardzo duży" – dodano w raporcie. W piątek WHO określiła wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron.
Analizując w piątek nowy wariant koronawirusa, specjaliści WHO określili go jako odmianę wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta.
WHO podała, że w skali globu odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie. AFP pisze, że wariant ten został także odkryty w Malawi, w Izraelu u osoby, która przybyła z Malawi, w Hongkongu i w Belgii. (PAP) zm/
Wariant Delta to wciąż 99,8 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem
Delta wyprzedziła na całym świecie inne warianty Covid-19 i w ciągu ostatnich 60 dni stanowiła 99,8 proc. wszelkich zakażeń koronawirusem - wynika z najnowszego tygodniowego raportu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
Wykryty ostatnio w RPA nowy wariant Covid-19 znany jako Omikron spowodował zakaz lotów do i z części Afryki i gwałtowne badania w celu określenia skuteczności szczepionki na niego.
Pojawił się też wariant Gamma, który stanowi 0,1 proc. zbadanych przypadków, podobnie jak Alfa i Beta, z których każdy to mniej niż 0,1 proc. Mniej znane warianty jak Lambda i Mu są rzadkie i jeszcze nie w pełni zbadane.
WHO jednak jest zdania, że na poziomach regionalnym i krajowych występują różnice, w których dominują inne warianty, np. w niektórych krajach Ameryki Południowej, gdzie Delta rozprzestrzenia się wolniej.
Według naukowców pojawianie się kolejnych wariantów to naturalny proces, do którego dochodzi, gdy koronawirus mutuje, aby zapewnić sobie przetrwanie. Większość wariantów ma niewielki wpływ lub nie ma go wcale na zdolność wirusa do zakażania lub wywoływania poważnej choroby.
Jednak część wariantów może wpływać na zdolność rozprzestrzeniania się wirusa, stopień zaawansowania choroby, którą powodują i jak dobrze szczepionka może na nie reagować.
Eksperci WHO, którzy badają ewolucję Covid-19, zebrali się w piątek, aby określić, czy nowy wariant należy uznać za "niepokojący", czy "interesujący". Ogłosili, że ustalenie, jak wysoce zakaźny jest Omikron i jak ciężką chorobę może wywołać, zajmie "kilka tygodni".
Obecnie jedynie warianty Alfa, Beta, Gamma i Delta zakwalifikowała WHO jako "budzące obawy". Mu i Lambda są uważane za "ciekawe warianty", gdyż wykazują zmiany genetyczne potencjalnie oznaczające, że mogą stać się bardziej zakaźne, trudniejsze do wykrycia lub spowodować poważną chorobę.
Wariant Delta jest około dwa razy bardziej zakaźny niż inne warianty, a szczepionki są o około 40 procent mniej skuteczne w jego zapobieganiu w porównaniu z innymi wariantami. (PAP) jo/ tebe/
WHO: nowy wariant koronawirusa podniesiony do rangi niepokojącego; otrzymał nazwę Omikron
Światowa Organizacja Zdrowia określiła w piątek wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron - podała Agencja Reutera.
Analizując w piątek nowy wariant koronawirusa, specjaliści Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) określili go odmianą wysoce zaraźliwą. Poprzednim umieszczonym w tej kategorii wariantem koronawirusa był dominujący obecnie na świecie wariant Delta - przypomniała agencja Associated Press.
WHO podała, że w skali globu odnotowano dotąd nieco poniżej 100 przypadków wariantu Omikron, głównie w RPA i Botswanie.
Decyzje o zawieszeniu lotów z południa Afryki podjęły w piątek między innymi władze Maroka, Wielkiej Brytanii, Izraela, Francji, Włoch, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Danii i Filipin. W USA trwają konsultacje w tej sprawie. (PAP)jbw/ tebe/ arch.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |