Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Od 15 grudnia nowe obostrzenia covidowe. To trzeba wiedzieć!
Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Kraska: od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia lokali; zamknięte dyskoteki
Od 15 grudnia obniżamy limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach; zamknięte będą dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. "Sytuacja epidemiczna zmusza nas do tego, abyśmy dokonali pewnych zmian, jeśli chodzi o zasady epidemiczne i pewne obostrzenia, które do tej pory obowiązują" - oświadczył Kraska.
Wskazał, że od 15 grudnia obniżone zostają limity do 30 proc. obłożenia lokali w restauracjach, barach i hotelach. "Zwiększenie limitów wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę" - zaznaczył.
Dodał, że także od 15 grudnia zostają obniżone limity do 30 proc. obłożenia w kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. "Tak samo jak poprzednio zwiększenie tego limitu może być wyłącznie dla osób zaszczepionych, zweryfikowanych przez przedsiębiorcę" - mówił.
Kraska dodał, że dodatkowo od 15 grudnia w kinach będzie obowiązywał zakaz konsumpcji.
"Od 15 grudnia zamknięte są dyskoteki, kluby i obiekty udostępniające miejsca do tańczenia. W dniu 31 grudnia br. i 1 stycznia 2022 ograniczenie liczebności klientów w lokalach zamkniętych do maksymalnie 100 osób, z wyłączeniem oczywiście osób, które są zaszczepione. One do tego limitu nie będą włączane" - poinformował Kraska. (PAP) Rafał Białkowski, Klaudia Torchała rbk/ tor/ joz/
Kraska: od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i średnich
Od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzamy naukę zdalną w szkołach podstawowych i szkołach średnich; po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnej - poinformował we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska
Kraska poinformował we wtorek na konferencji prasowej, że od 20 grudnia do 9 stycznia w szkołach podstawowych i szkołach średnich obowiązywać będzie nauka z trybie zdalnym. "Po tym terminie dzieci wracają do nauki w trybie stacjonarnym" - podkreślił.
Chcemy także - dodał - "aby od 1 marca pracownicy ochrony zdrowia, służb mundurowych, czy też nauczyciele, byli poddani obowiązkowemu szczepieniu przeciwko Covid-19". (PAP) Edyta Roś, Klaudia Torchała ero/ tor/ mir/
Andrusiewicz: żłobki i przedszkola będą otwarte po 20 grudnia
Żłobki i przedszkola będą otwarte po 20 grudnia - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. W środę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia wprowadzona zostanie nauka zdalna. Po tym terminie dzieci wrócą do nauki w trybie stacjonarnym. Z kolei żłobki i przedszkola - jak przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia - po 20 grudnia pozostaną otwarte.(PAP) Aleksandra Rebelińska, Klaudia Torchała reb/ tor/ mir/
Szef MZ: zmianie zasad stosowania certyfikatów będzie towarzyszyć obniżenie limitów z 50 proc. do 30 proc.
Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów covidowych, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów z 50 proc. do 30 proc. Aby ten limit mógł być przekroczony, organizator będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty – zapowiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Podczas konferencji prasowej Niedzielski podkreślił, że "konieczne jest podjęcie decyzji co do pogłębienia" obostrzeń.
"Dokonujemy zmiany zasad stosowania certyfikatów, której będzie towarzyszyło obniżenie limitów, które w tej chwili obowiązują mniej więcej na poziomie 50 proc. do 30 proc., czyli wszystkie te miejsca, w których do tej pory było limitowanie do 50 proc. uczestnictwa, zostaną obniżone do 30 proc. Najważniejsze jest to, że aby ten limit mógł być w jakikolwiek sposób przekroczony, to organizator, przedsiębiorca, będzie musiał wykazać, że weryfikuje certyfikaty. Jeżeli nie ma weryfikacji certyfikatów przy wejściu to nie ma absolutnie też możliwości przekraczania nowego limitu" – powiedział.
Dodał, że rząd chce "wykorzystać zbliżający się okres ferii do tego, żeby nieco wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach". "Zdecydowaliśmy się, żeby te kilka dni, które poprzedzają z jednej strony ferie świąteczne – mówię tutaj o okresie od 20 do 23 grudnia – ale też okres postferyjny, kiedy mamy Święto Trzech Króli to będą te dni, w których będziemy mieli zdalną naukę. Oczywiście tę zdalną naukę zakończymy 9 stycznia. Od 10 będzie powrót do normalnego trybu szkolnego. Niemniej intencją, jaką tutaj chcemy osiągnąć, jest wydłużenie tego okresu, kiedy nie dochodzi do transmisji, interakcji między dziećmi" – wyjaśnił szef MZ.
Niedzielski wspomniał także o testowaniu. "Tutaj przede wszystkim będziemy przygotowywali się do tego rozwiązania, gdzie każdy pracownik będzie miał zapewniony dostęp do darmowego testu. Wprowadzimy rozwiązanie, że poprzez formularz, który będzie dostępny na naszych stronach internetowych, będzie można się na taki test zapisać, wybierając opcję, że jest to test pracowniczy. Ale oczywiście wybranie tej formy testowania nie będzie powodowało (...) kierowania na domyślną kwarantannę" – zaznaczył. (PAP) Daria Porycka, Klaudia Torchała dap/ tor/ joz/
Kraska: jeśli właściciel hotelu czy restauracji będzie chciał przyjąć kogoś ponad limit, będzie musiał sprawdzić certyfikat szczepienia
Jeśli właściciel hotelu czy restauracji będzie chciał przyjąć kogoś ponad limit, będzie musiał sprawdzić certyfikat szczepienia u takiej osoby. Będzie to zapisane w ustawie – poinformował we wtorek wiceszef MZ Waldemar Kraska.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska był pytany na wtorkowej konferencji prasowej, w jakich sytuacjach i w jaki sposób przedsiębiorcy – np. właściciele restauracji – będą mogli weryfikować klientów, czy są zaszczepieni. "Jeżeli właściciel będzie chciał przyjąć ponad limit, czy to do hotelu, czy do restauracji, będzie musiał sprawdzić, zweryfikować certyfikat szczepienia u takiej osoby" – powiedział Kraska.
Dopytywany, czy będzie to w jakiś sposób umocowane w ustawie, odpowiedział: "tak, ustawa jest przygotowywana". "Będzie to ustawa poselska. Pracujemy w tej chwili nad tym, by wszystkie zapisy umożliwiały weryfikację". Na pytanie, czy chodzi o projekt ustawy umożliwiający weryfikowanie szczepień pracowników przez pracodawcę, rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz, potwierdził, że chodzi ten projekt.(PAP) Agata Zbieg, Klaudia Torchała agz/ tor/
Kraska: od 15 grudnia wracający do Polski spoza strefy Schengen będą musieli wykonać test na COVID-19
Od 15 grudnia wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen, będą musieli wykonać test na COVID-19 – PCR albo antygenowy – powiedział we wtorek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Wiceminister zdrowia pytany na konferencji prasowej o to, jakie testy – PCR czy antygenowe, będą musiały wykonywać osoby wracające do Polski od 15 grudnia spoza strefy Schengen oraz o to, czy z obowiązku testowania będą zwolnione osoby zaszczepione, odpowiedział: "Testy będą musieli wykonać wszyscy, którzy wracają do nas spoza strefy Schengen. Testy PCR i antygenowe są równoważne. Tak samo jak jest w tej chwili, po takim przybyciu do Polski poddawane są te osoby kwarantannie, kolejny test ósmego dnia po przylocie do kraju". (PAP) Katarzyna Krzykowska, Klaudia Torchała ksi/ tor/ joz/
Szułdrzyński: nie konsultowano z Radą Medyczną zmian w obostrzeniach, które mają być ogłoszone
Nie konsultowano z nami zmian w obostrzeniach, które mają być ogłoszone dziś bądź jutro i dotyczyć okresu świątecznego — powiedział PAP dr Konstanty Szułdrzyński z Rady Medycznej przy premierze. Przyznał, że nie spodziewa się przełomu, a raczej kosmetycznych ruchów. Jednocześnie ma nadzieję na wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla określonych grup zawodowych.
"Nikt z nami nie rozmawiał w sprawie zmian w obostrzeniach, które zostały zapowiedziane. Coś będzie pewnie zaostrzone, żeby nie było, że nic się nie zrobiło" – powiedział w rozmowie z PAP dr Szułdrzyński. Przyznał, że nie spodziewa się przełomu w tej sprawie.
"Nie spodziewam się takiego przełomu, który przywróciłby nas na tory racjonalności" – dodał. W jego ocenie będą to "kosmetyczne zmiany w obrębie znanych już mechanizmów". "Jest jednak szansa, że zostanie wprowadzona obowiązkowość szczepień w niektórych grupach zawodowych. Powinno to dotyczyć pracowników systemu ochrony zdrowia, nauczycieli i służb mundurowych. Nasza rekomendacja w tej sprawie była wydana jeszcze przed początkiem jesiennej fali zakażeń" – przypomniał ekspert.
Jego zdaniem byłby to krok w dobrym kierunku. "Jeżeli szkoły mają funkcjonować, a doskonale wiemy, jak ważne jest to dla dzieci, to trzeba zaszczepić nauczycieli. Chyba że ktoś ma lepszy pomysł niż szczepienia. Przyznam się jednak, że nie słyszałem" – wskazał.
W obrębie innych obostrzeń dr Szułdrzyński nie spodziewa się niczego, co zmieniłoby sytuację. "Z limitu 50 proc. obłożenia, który nie jest respektowany, bo nie ma odpowiedniej podstawy prawnej, zejdziemy np. do limitu 30 proc., który również nie będzie respektowany" – podsumował. (PAP) Tomasz Więcławski
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |