Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Od środy zmiany w obostrzeniach, w tym zmniejszenie liczby osób m.in. w restauracjach i hotelach do 30 proc.
W środę wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Ograniczono m.in. limit osób - z 50 do 30 proc. - w restauracjach, barach, hotelach, kinach, teatrach, obiektach sportowych.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii zakłada przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów. Wprowadza też:
- dodatkowy warunek zwolnienia z obowiązku odbycia obowiązkowej kwarantanny w przypadku, gdy mieszka się lub prowadzi się wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Warunkiem jest uzyskanie negatywnego wyniku testu na SARS-CoV-2, wykonanego po stwierdzeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u osoby, z którą się mieszka.
- ograniczenie limitów osób - z 50 proc. do 30 proc. - w m.in. restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach, obiektach sportowych i sakralnych. Zaszczepieni nie wliczają się do limitu, jeśli przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe.
- w przypadku lokali gastronomicznych odległość między stolikami musi wynosić co najmniej 1,5 metra, chyba że między stolikami jest przegroda o wysokości co najmniej jednego metra, licząc od powierzchni stolika. Limit nie obejmuje osób zaszczepionych przeciw COVID-19.
- obowiązek zapewnienia, aby widzowie lub słuchacze nie spożywali napojów i posiłków m.in. w kinach, klubach filmowych.
- obowiązek wykonania testu na COVID-19 przez osoby przylatujące do Polski spoza strefy Schengen nie wcześniej niż 24 godziny przed przekroczeniem granicy. Osoba, która nie okaże negatywnego wyniku testu, będzie musiała odbyć, po przekroczeniu granicy Polski, obowiązkową kwarantannę.
- zakaz prowadzenia działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.
- rozporządzenie obostrzeniowe zostanie jednak znowelizowane - na Sylwestra kluby i dyskoteki będą otwarte.
Rozporządzenie wskazuje też, że to do osoby zamierzającej skorzystać z usługi lub uczestniczyć w wydarzeniu należy decyzja, czy chce ona skorzystać z uprawnienia związanego z zaszczepieniem się przeciwko COVID-19 w razie osiągnięcia limitu skutkującego ograniczeniem w dostępie do tej usługi lub wydarzenia. (PAP) Agata Zbieg agz/ mhr/
Andrusiewicz: na Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, rozporządzenie zostanie znowelizowane
Na Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku; rozporządzenie obostrzeniowe zostanie znowelizowane – poinformował PAP we wtorek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Opublikowane we wtorek w ciągu dnia w Dzienniku Ustaw rozporządzenie Rady Ministrów zakłada m.in. zmniejszenie liczby osób m.in. w restauracjach, hotelach, kinach i teatrach do 30 proc., zakaz działalności dyskotek oraz dodatkowy warunek zwolnienia z kwarantanny, jeśli mieszkamy z osobą zakażoną SARS-CoV-2. Rozporządzenie wejdzie w życie 15 grudnia 2021 r.
"Zgodnie z deklaracją, która padła w ubiegłym tygodniu na konferencji dotyczącej obostrzeń, na Sylwestra będą otwarte kluby i dyskoteki, a co za tym idzie będzie można w reżimie sanitarnym celebrować nadejście Nowego Roku" – powiedział PAP po południu rzecznik MZ. "W reżimie sanitarnym oznacza, że z limitem do 100 osób" - wyjaśnił. Andrusiewicz zapowiedział, że pojawi się przepis nowelizujący rozporządzenie w tym zakresie.
Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie obostrzeń wprowadzanych w związku z wystąpieniem stanu epidemii zakłada przedłużenie do 31 stycznia 2022 r. obowiązywania większości aktualnych ograniczeń, nakazów i zakazów. Rozporządzenie wprowadza m.in. zakaz prowadzenia przez przedsiębiorców działalności polegającej m.in. na prowadzeniu dyskotek i klubów nocnych lub działalności, która polega na udostępnieniu miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni, z wyłączeniem sportowych klubów tanecznych.
Przewidziano także ograniczenie limitów osób (obłożenia obiektu z 50 proc. do 30 proc.), które są uprawnione do korzystania z określonych rodzajów działalności. Rozporządzenie wprowadzi zmniejszeni liczby osób do 30 proc. w m.in. restauracjach, hotelach, barach, kinach, teatrach – zaszczepieni nie wliczają się do limitu, jeśli przedsiębiorca weryfikuje certyfikaty covidowe. (PAP) Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ mhr/
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |