Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Pierwszy polski przypadek omikrona potwierdzono na Śląsku
Katowicki sanepid potwierdził pierwszy przypadek wariantu omikron koronawirusa w Polsce - powiedział w czwartek w Sejmie podczas posiedzenia Komisji Zdrowia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho - podało Ministerstwo Zdrowia.
"Mamy informację sprzed chwili. Mamy w Polsce już potwierdzony pierwszy przypadek omikronu. Jest to przypadek ze stacji WSSE (Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna - PAP) z Katowic" - powiedział Kraska. "Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omicron przez WSSE Katowice. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze. @GIS_gov podjął niezbędne działania" - napisał na Twitterze resort zdrowia.
Informacje dotyczące wykrycia przez WSSE Katowice przekazał jako pierwszy na swoim Twitterze prof. Krzysztof Pyrć. Pierwszy przypadek zakażenia wariantem omikron wykryto w listopadzie w RPA. Od tamtej pory stał się przedmiotem badań.
Sekretarz generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus we wtorek poinformował, że do tej pory ten wariant wyryto w 77 krajach. Zaznaczył, że rozprzestrzenia się "w tempie, którego nie widzieliśmy przy żadnym innym wariancie".
Natomiast Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w środę ostrzegło, że istnieje "bardzo wysokie" ryzyko, że nowy wariant koronawirusa omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku i doprowadzi do rosnącej liczby ciężkich zachorowań na Covid-19.(PAP) Klaudia Torchała tor/ mhr/
MZ: Obywatelka Lesotho z wykrytym wariantem omikron przebywała na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach
Obywatelka Lesotho z pierwszym potwierdzonym w Polsce wariantem koronawirusa omikron przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. Mieszkała sama i miała kontakt z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju - przekazał na Twitterze w czwartek resort zdrowia. "Obywatelka Lesotho przebywała w Polsce na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. W toku wywiadu epidemicznego poinformowała, że w Polsce zamieszkiwała sama. Bezpośredni kontakt miała tylko z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju" - podało Ministerstwo Zdrowia.
Resort zaznaczył dalej, że "w trakcie pobytu na szczycie cały czas stosowała środki ochrony indywidualnej". "W hotelu posiłki zamawiała telefonicznie i spożywała w pokoju. Jako osoba bezobjawowa wykonała test przed wylotem z Polski" - podało ministerstwo.
O wykryciu w Polsce wariantu omikron poinformował jako pierwszy w czwartek do południa na swoim Twitterze prof. Krzysztof Pyrć. Chwilę później potwierdził ten fakt wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Pierwszy przypadek został wykryty przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Katowicach. (PAP) Klaudia Torchała tor/ mhr/
Kobieta z wariantem omikron czuje się dobrze, przebywa w izolatorium
Obywatelka Lesotho, u której wykryto pierwszy w Polsce przypadek wariantu omikron koronawirusa czuje się dobrze, przebywa w izolatorium w Myszkowie – poinformował w czwartek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. W ub. tygodniu uczestniczyła w szczycie cyfrowym ONZ w Katowicach.
Wojewoda podkreślił, że zaplanowane na czas szczytu procedury zadziałały właściwie. Aby w nim osobiście uczestniczyć, każdy uczestnik musiał przedstawić paszport covidowy, z kolei w ostatnim dniu szczytu wszyscy przechodzili testy.
W przypadku trojga uczestników wydarzenia wynik testu był pozytywny, a ze względu na zagrożenie nowym wariantem koronawirusa zdecydowano się poddać te próbki sekwencjonowaniu w laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Procedura ta pozwala to stwierdzić, z którym wariantem koronawirusa mamy do czynienia. "Stąd wiemy, że ten pierwszy przypadek omikrona w Polsce i woj. śląskim jest potwierdzony" – powiedział Jarosław Wieczorek.
Z wywiadu epidemiologicznego wynika, że kobieta miała podczas szczytu kontakt głównie z obywatelami swojego kraju. Jej stan jest na tyle dobry, że nie wymaga hospitalizacji. Do momentu uzyskania podwójnego ujemnego testu obywatelka Lesotho musi pozostać w izolatorium w Polsce.
Komentując obecną sytuację epidemiczną w województwie wojewoda Wieczorek poinformował, że spadła nieco liczba nowych zakażeń oraz zleceń testów z podstawowej opieki zdrowotnej. "Można założyć, że jesteśmy natomiast w szczycie hospitalizacji, pewnie jeszcze do końca tygodnia będziemy obserwować dalsze wzrosty" – podkreślił.
Minionej doby w woj. śląskim potwierdzono jednak najwięcej nowych zakażeń – 2901, zmarło 67 osób. Na kwarantannie przebywają obecnie 72 574 osoby. Na 3327 łóżek zarezerwowanych w szpitalach regionu dla chorych na COVID-19 zajęte jest 2635, a na 287 łóżek respiratorowych chorzy zajmują 262. (PAP) Anna Gumułka, Mateusz Babak lun/ mtb/ mhr/
GIS: inspekcja prowadzi dalsze czynności w sprawie pierwszego wykrytego w Polsce przypadku wariantu omikron
W związku z potwierdzeniem w Polsce pierwszego zakażenia wariantem omikron wirusa SARS-CoV-2 u 30-letniej obywatelki Lesotho organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą dalsze czynności celem zebrania możliwie najpełniejszych informacji i zminimalizowania ryzyka dalszych zakażeń – podał GIS. Rzecznik GIS Szymon Cienki przekazał PAP, że próbka potwierdzająca wariant omikron została zsekwencjonowana przez laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach.
Zakażoną osobą jest 30-letnia obywatelka Lesotho, która uczestniczyła w XVI Światowym Szczycie Cyfrowym ONZ – IGF 2021, który odbył się 6-10 grudnia br. w Katowicach. GIS podał, że w ramach prowadzonego przez Państwową Inspekcję Sanitarną postępowania epidemiologicznego ustalono, że zakażona nie wykazywała objawów chorobowych, a w trakcie pobytu w Polsce stosowała środki ochrony indywidualnej.
Cienki poinformował też, że niezwłocznie po potwierdzeniu dodatniego wyniku testu kobieta została przewieziona transportem medycznym do izolatorium, gdzie pozostanie do czasu zakończenia obowiązkowej izolacji. Podał, że organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej prowadzą dalsze czynności celem zebrania możliwie najpełniejszych informacji i zminimalizowania ryzyka dalszych zakażeń. (PAP) Katarzyna Lechowicz-Dyl ktl/ joz/
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |