Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zwrot przelewu – dlaczego tak się dzieje?
Zrobienie zakupów w Internecie i opłacenie zamówienia zwykle kończy całą transakcję – klientowi pozostaje czekać na przesyłkę. Bywa jednak, że kwota przelewu nie trafia do sprzedawcy, a niekiedy powraca na rachunek nadawcy. Takie komplikacje wydłużają transakcje, opóźniają wysyłkę towarów i prowadzą do kłopotliwych sytuacji. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być błędy podczas składania dyspozycji przelewu oraz reklamacje klientów.
W jakich sytuacjach przelew może wrócić do nadawcy?
Bankowość internetowa i możliwość zlecenia przekazów pieniężnych przy pomocy aplikacji to ogromna wygoda i coraz popularniejsza metoda płatności. Bywa jednak, że podczas płacenia za zakupy w sklepie online, a nawet przypadku opłacania rachunków, pojawiają się problemy – niekiedy przelew nie pojawia się na koncie odbiorcy, a cała kwota ponownie trafia do nadawcy.
Przyczynami takiego stanu rzeczy są najczęściej:
- złożenie dyspozycji przelewu na nieistniejący rachunek – właściciele sklepów internetowych i firm świadczących swoje usługi online niekiedy zmieniają konta bankowe. Klient, który był przyzwyczajony do dokonywania wpłat na określony rachunek, może nie zauważyć informacji o nowym numerze konta i popełnić błąd. W takiej sytuacji nawet jeśli pieniądze znikną z konta nadawcy, to prawdopodobnie powrócą do niego najpóźniej w ciągu 2-4 dni;
- przelanie pieniędzy na niewłaściwe konto – w takim przypadku nadawca zlecający przelew musi wykazać się czujnością i szybko działać. Jeśli pieniądze jeszcze nie opuściły konta, gdyż do sesji wychodzącej pozostało trochę czasu, należy jak najszybciej skontaktować się z bankiem. Jednak, gdy pieniądze zostaną już zaksięgowane na niewłaściwym koncie, ich odzyskanie może być bardzo trudne – bank może też odmówić ich zwrotu.
Takich problemów pozwalają uniknąć nowoczesne, funkcjonalne metody płatności – np. system przelewów online Przelewy24. Numer konta do wpłaty automatycznie pojawi się w formularzu przelewu, dlatego o pomyłce nie może być mowy.
Zwrot przelewu przez sprzedawcę – jakie są jego przyczyny?
Bywa też, że klient może zwrócić się o zwrot przelewu do nadawcy. Stanie się tak, np. w sytuacji, kiedy zdecyduje się on zwrócić kupiony towar, nie będzie zadowolony z zakupów lub gdy nie otrzyma przesyłki.
Reklamacje i zwroty towarów to coś, z czym do czynienia ma każdy sprzedawca prowadzący biznes w sieci. Zapanowanie nad transakcjami i rozliczeniami to nie lada wyzwanie – zwłaszcza jeśli właściciel sklepu korzysta wyłącznie z bankowości internetowej. Ze względu na lepszą organizację realizacji przekazów pieniężnych, warto przemyśleć wybranie rozwiązań proponowanych na https://www.przelewy24.pl/. Historia wszystkich transakcji w jednym miejscu i opcja szybkiego zwrotu konkretnej kwoty pozwalają szybko zwrócić pieniądze nadawcy przelewu.
Może się zdarzyć, że przelew zostanie błędnie zlecony i tym samym pieniądze zamiast do odbiorcy, ponownie trafią do nadawcy. Zwroty są często także dokonywane przez sprzedawców internetowych – np. w przypadku reklamacji i odesłania zakupionych artykułów. Nowoczesne systemy płatności mogą zarówno zapobiec błędom w przelewach, jak i pomóc w realizacji zwrotów pieniężnych.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |