Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Ekspertka ze Śląska: będzie coraz więcej jednoczesnych zakażeń wirusem grypy i SARS-CoV-2
Będzie coraz więcej jednoczesnych zakażeń wirusem grypy i SARS-CoV-2 – przewiduje dr Karolina Krupa-Kotara z Katedry Epidemiologii i Biostatystyki Wydziału Zdrowia Publicznego w Bytomiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.
W ostatnich dniach w Izraelu potwierdzono pierwszy przypadek gryporony (zwanej fluroną), czyli jednoczesnego zakażenia wirusem grypy i SARS-CoV-2. Do podwójnego zakażenia doszło u kobiety, która nie była zaszczepiona przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 ani grypy. Kobieta niedawno urodziła dziecko, a jej stan określa się jako dobry, nie stwierdzono u niej poważniejszych objawów i niebawem zostanie wypisana do domu.
"Podobnych przypadków jest zapewne więcej, nie zostały jednak dotychczas zdiagnozowane" – uważa dr Krupa-Kotara. Przypomina, że zarówno zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, jak i wirusem grypy daje podobne objawy – oba zakażają górne drogi oddechowe i powodują kłopoty z oddychaniem. Jedynym pewnym i wiarygodnym sposobem ich rozróżnienia są testy diagnostyczne, wszelkie inne przypuszczenia nie dadzą jednoznacznej odpowiedzi.
"Warto zatem znać wszystkie ewentualne symptomy zakażenia nową mutacją koronawirusa, aby w sytuacji, gdy czujemy, że mogliśmy się nim zakazić, zgłosić się do lekarza POZ, który skieruje nas na test diagnostyczny, aby móc się izolować od kontaktów z ludźmi do czasu poznania wyniku" – dodaje dr Karolina Krupa-Kotara. W Polsce szczyt zachorowań na grypę przypada z reguły na luty i marzec.
Największy niepokój budzi jednak obecnie wariant omikron koronawirusa, który ma dużą zdolność zakażania. "Coraz powszechniej występuje w Europie, ale na tym obszarze wciąż dominującym wariantem jest delta. To budzi kolejne obawy badaczy, kiedy dwa warianty uznane przez WHO za najgroźniejsze spotkały się na jednym obszarze" – wskazuje ekspertka. (PAP) Anna Gumułka lun/ joz/
Komunikat Nr 11 Sezon 2021/2022 Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w sprawie aktualnej sytuacji epidemiologicznej zachorowań na grypę i przypadki grypopodobne (J10-J11 wg Rewizji dziesiątej Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych) na terenie województwa śląskiego, opracowany na podstawie sprawozdań Ministerstwa Zdrowia o zachorowaniach i podejrzeniach zachorowań na grypę.
Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny informuje, że w okresie od 16.12.2021 r. do 22.12.2021 r. do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa śląskiego zgłoszono 10220 przypadków zachorowań na grypę i przypadki grypopodobne, w tym 4196 dzieci do lat 14. W w/w okresie hospitalizowano 18 osób z powodu objawów ze strony układu oddechowego. W okresie od 16 do 22 grudnia br. w województwie śląskim nie zarejestrowano zgonów z powodu grypy.
Największą liczbę zachorowań zarejestrowano na terenie działalności:
1. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Chorzowie – 1538 przypadków,
2. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Gliwicach – 1202 przypadki,
3. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rudzie Śląskiej – 1177 przypadków,
4. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Jaworznie – 1066 przypadków,
5. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bytomiu – 999 przypadków,
6. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Wodzisławiu Śląskim – 985 przypadków,
7. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Bielsku-Białej – 957 przypadków,
8. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Raciborzu – 719 przypadków,
9. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Częstochowie – 609 przypadków,
10. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Katowicach – 367 przypadków,
11. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Rybniku – 156 przypadków,
12. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Tychach – 144 przypadki,
13. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Cieszynie – 64 przypadki,
14. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Lublińcu – 63 przypadki,
15. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kłobucku – 52 przypadki,
16. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Żywcu – 49 przypadków,
17. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Dąbrowie Górniczej – 34 przypadki,
18. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Zawierciu – 31 przypadków,
19. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Myszkowie – 6 przypadków,
20. Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Sosnowcu – 2 przypadki.
Współczynnik zapadalności na grypę w trzecim tygodniu grudnia 2021 roku wyniósł 227,50/100 tys. mieszkańców i jest wyższy od współczynnika zapadalności w analogicznym okresie 2020 roku (97,67/100 tys. mieszkańców). Natomiast najwyższy współczynnik zapadalności zanotowano w województwie śląskim w analogicznym okresie 2017 roku (284,77/100 tys. mieszkańców).
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |