Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
8 mitów o rowerach holenderskich
Rowery holenderskie zyskały na popularności głównie dzięki swojej funkcjonalności. Mimo iż charakteryzuje je ciężka konstrukcja, to są to wygodne jednoślady stworzone do jazdy po mieście. Użytkownicy kochają je również za specyficzny kształt, który umożliwia utrzymanie wyprostowanych pleców podczas jazdy. Ale te modele zostały owiane mitami odbierającymi im zasłużoną cześć. Poznaj 8 najczęściej powtarzanych mitów o rowerach holenderskich!
Mit 1 – rowery holenderskie nadają się wyłącznie do jazdy po mieście
No cóż, ten mit nie do końca nim jest. Rowery holenderskie to typowe jednoślady do jazdy po mieście, ale nie oznacza to, że mając taki model, nie możesz wybrać się na wycieczkę po lesie. Oczywiście cienkie opony i duże koła niekoniecznie sprawdzą się na wyboistej drodze, ale kiedy trasa, która wybierasz to w przeważającej części utwardzona i równa droga, nie musisz kupować od razu roweru trekkingowego.
Mit 2 – dobry rower holenderski musi być drogi
Ten mit pokutuje już od lat. Co prawda nowy rower holenderski to wydatek rzędu kliku tysięcy, ale na rynku dostępne są też tańsze modele. Musisz jednak wiedzieć, że te zwykle wykonane są z nieco mniej wytrzymałych komponentów. Dobry rower holenderski jest wykonany z aluminium, posiada piasty planetarne dobrej jakości (np. Shimano Nexus) oraz hamulce, które zapewniają bezpieczne hamowanie w różnych warunkach.
Mit 3 – holenderki to wyłącznie damskie rowery
To kolejny fałsz na temat miejskich rowerów. Co prawda typowa holenderka kojarzy się z łukowatą ramą, jak np. rower Cruiser, to jednak nie są to jedyne modele oferowane przez producentów. Na rynku znajdziesz również stylowe rowery z ramą przeznaczone dla mężczyzn. Są one zwykle nieco bardziej masywne, ale wielkością i osprzętem praktycznie w ogóle nie różnią się od tzw. damek.
Mit 4 – rower holenderski jest bezawaryjny
To także nieprawda. Każdy rower z czasem może się popsuć. Chociaż w porównaniu z rowerami MTB, miejskie z pewnością są mniej awaryjne. Przede wszystkim dlatego, że mają znacznie mniej części, które mogą się popsuć. Wiele modeli wyposażonych jest w bębnowe hamulce, które przy odpowiedniej eksploatacji mogą wytrzymać nawet 100 000 kilometrów.
Mit 5 – ten typ roweru polecany jest wyłącznie dla dorosłych
Przyjęło się, że rowery miejskie to wyłącznie rowery dla dorosłych. Ale prawda jest taka, że rodzaj roweru powinien być dostosowany do aktywności użytkownika, a nie tego, ile on ma lat. Rower miejski sprawdzi się zwłaszcza w przypadku dzieci, które dopiero uczą się jeździć. Możliwość hamowania pedałami, błotniki oraz stopka zwiększą komfort użytkowania jednośladu przez najmłodszych.
Mit 6 – holenderka to najlepszy rower miejski
Z tym stwierdzeniem też ciężko się nie zgodzić, bo przecież jeśli najczęściej będziesz jeździć po równej, asfaltowej drodze rower holenderski faktycznie będzie najlepszych wyborem. Ale jeśli swojego jednośladu chcesz używać również podczas weekendowych wypadów na wieś czy do lasu, postaw na rower crossowy. Duże koła, lekka konstrukcja a jednocześnie dobra amortyzacja zapewnią Ci zdecydowanie lepszy komfort jazdy. Idealny model dla siebie znajdziesz np. na https://rowery-indiana.pl/.
Mit 7 – rowery miejskie nie mają żadnych wad
Największą jego wadą jest… konstrukcja. Rower holenderski wykonany jest tak, by sylwetka użytkownika była ciągle wyprostowana, a ręce miały dobry punkt podparcia. Ale w takiej pozycji nie wytrzymasz zbyt długo, dlatego rower miejski nie nadaje się na długie trasy. Jeśli chcesz pokonywać codziennie po kilkadziesiąt kilometrów, wybierz coś bardziej ergonomicznego.
Mit 8 – nie warto inwestować w nowy rower
To, czy kupujesz nowy rower ze sklepu, czy model z drugiej ręki nie ma naprawdę większego znaczenia. Jeśli znajdziesz jednoślad, który jest zadbany, dobrze utrzymany i z pewnego źródła, możesz tylko zyskać. Ceny używanych rowerów są zwykle o połowę niższe. Pamiętaj jednak, że taki rower nie ma gwarancji i może mieć wady ukryte. Dlatego dobrze przemyśl swój zakup.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |

Telegraf | Pokaż wszystkie » |