Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Niedzielski: priorytetem staje się odmrażanie służby zdrowia
W tej chwili priorytetem staje się odmrażanie służby zdrowia – powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Kierunkiem działań będzie zwiększanie dostępności do zwykłego systemu opieki zdrowotnej" – dodał.
Podczas konferencji prasowej szef resortu zdrowia zaznaczył, że "jeśli chodzi o perspektywę skali zakażeń w najbliższych tygodniach czy miesiącach, to można powiedzieć, że jesteśmy mniej więcej na poziomie jak bywa to w szczycie grypy".
Jak ocenił, "to ważny argument, bo pewnym celem naszej polityki epidemicznej jest też sprowadzenie zakażenia covidem do charakterystyki do tego typu zjawiska, z jakim mamy do czynienia w przypadku sezonowego zachorowania na grypę".
Szef resortu zdrowia zastrzegł, że "cały czas mamy większą liczbę hospitalizacji, ale ta postępująca immunizacja jest elementem, który pozwala nam w mniejszym stopniu zaburzać życie społeczno-gospodarcze".
Niedzielski podkreślił, że "w tej chwili priorytetem powoli staje się odmrażanie służby zdrowia". "Priorytetem działań będzie zwiększanie dostępności do zwykłego systemu opieki zdrowotnej, bo dorabianie tego długu zdrowotnego, który narósł przez cały czas pandemii będzie priorytetem zdrowotnym" – zaznaczył. (PAP) Anna Kruszyńska, Rafał Białkowski akr/ rbk/ joz/
Kraska: sytuacja epidemiczna w naszym kraju wydaje się stabilna
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Programie I Polskiego Radia ocenił, że "sytuacja epidemiczna w naszym kraju wydaje się, że jest sytuacją już w tej chwili stabilną", więc luzowanie obostrzeń jest uzasadnionym działaniem.
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, który był w środę gościem Programu I Polskiego Radia, przekazał, że dzisiejsza wspólna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego i ministra zdrowia Adama Niedzielskiego będzie dotyczyła luzowania obostrzeń.
"Sytuacja epidemiczna w naszym kraju wydaje się, że jest sytuacją już w tej chwili stabilną. Codziennie odnotowujemy zmniejszoną liczbę przypadków" – ocenił. Dodał, że aktualny trend zakażeń jest trendem malejącym i bardzo dobrą informacją jest również to, że coraz mniej osób trafia do szpitala.
Dopytywany o luzowanie obostrzeń stwierdził, że w związku z tym, że omikron jest wariantem powodującym łagodniejszy przebieg COVID-19 niż wariant delta, Polska wycofuje się, tak samo jak państwa Europy Zachodniej np. Wielka Brytania, z pewnych zasad, które "nie mają w tej chwili racji bytu".
Wiceminister zaznaczył, że obecnie trudno przewidzieć, jaka sytuacja będzie na jesieni, choć na pewno koronawirus pozostanie z nami. Powiedział, że są pewno zasady, które mogą z nami już pozostać na dłużej, jak dezynfekcja, mycie rąk czy noszenie maseczki, gdy jest się przeziębionym.
Pytany o dług zdrowotny przekazał, że najbardziej na ograniczaniu miejsc w szpitalach ucierpiała grupa pacjentów onkologicznych i z chorobami krążenia. (PAP) Aleksandra Kiełczykowska ak/ joz/
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |