Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Kredyt gotówkowy - na jakie elementy zwrócić uwagę podczas zawierania umowy?
Kredyt gotówkowy jest obecnie jednym z najczęściej spotykanych produktów banków komercyjnych. Jego popularność wynika zarówno z powszechnej dostępności tej formy pożyczki, jak i stosunkowo prostych procedur starania się o finansowanie tego rodzaju. Co warto o nim wiedzieć?
Kredyt gotówkowy — podstawowe informacje
Kredyt gotówkowy jest rodzajem produktu finansowego, w którego ramach bank pożycza określoną sumę klientowi detalicznemu. Jego cechą charakterystyczną jest brak ustalonego sposobu wydatkowania środków, pochodzących z pożyczki. W praktyce często we wniosku kredytowym wskazywany jest co prawda cel, na jaki klient ma zamiar przeznaczyć uzyskaną sumę, jednak kredytodawca zwykle nie kontroluje sposobu jej wydatkowania.
Środki, pochodzące z kredytu gotówkowego, mogą być w związku z tym wydawane zarówno na bieżące potrzeby, jak i na zakup sprzętów AGD i RTV lub remont mieszkania. Nie ma również przeciwwskazań, by użyć pieniędzy, pochodzących z finansowania tego typu, do spłaty wcześniejszych zobowiązań.
Kredyt gotówkowy - na co zwrócić uwagę podczas zawierania umowy
Kredyt gotówkowy jest jednym z łatwiej dostępnych rodzajów finansowania. Jego umowa jest standardowym drukiem bankowym, klient nie powinien mieć więc trudności ze zrozumieniem podstawowych jej postanowień. W trakcie analizy zapisów umownych warto zwrócić uwagę przede wszystkim na elementy, takie jak:
- oprocentowanie kredytu — oprócz jego wysokości warto przeanalizować sposób ustalania (w praktyce — czy oprocentowanie jest stałe w całym okresie umownym, czy też może się zmieniać, a jeżeli tak — to w jakich sytuacjach i w jakim zakresie);
- długość okresu kredytowania — od czynnika tego zależy przede wszystkim wysokość rat;
- możliwość nadpłaty kredytu oraz sposób jej rozliczania — jest to istotne zwłaszcza w sytuacji, gdy w dającej się przewidzieć perspektywie będziemy dysponować środkami, które umożliwią nam znaczące zmniejszenie naszego zadłużenia;
- terminy płatności — niezwykle istotny aspekt umowy: warto zadbać o ustalenie daty spłaty tak, by współgrała z innymi płatnościami cyklicznymi lub z terminem otrzymywania przez nas wynagrodzenia,
- sposób spłaty — jeżeli kredyt uzyskujemy w banku, w którym posiadamy również konto osobiste, domyślnym sposobem spłaty rat jest najczęściej przelew wewnętrzny z ROR na konto kredytu; trzeba jednak pamiętać o zapewnieniu środków, wystarczających na pokrycie zobowiązań. W przypadku spłaty z rachunku zewnętrznego warto zadbać o odpowiednio wczesne zlecenie przelewu — umowa kredytu gotówkowego najczęściej stanowić będzie, że za dzień spłaty uznaje się datę faktycznego wpływu środków na rachunek kredytowy.
Należy również zapytać doradcę kredytowego o sposób postępowania w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Niekiedy konieczne jest zawiadomienie banku o takim zamiarze — dokona on wówczas odpowiedniego przeliczenia kwoty, przedstawiając stan zadłużenia na dzień planowanej spłaty całości zobowiązania. Warto zadbać o uzyskanie wiadomości tego typu już na etapie podpisywania umowy.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |