Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Na Śląsku ruszyła akcja bezpłatnych badań anty-HCV
Czas na badania - wiosną zbadaj swoją wątrobę! Bezpłatne i szybkie badania anty-HCV są nadal dostępne dla mieszkańców Śląska Akcja realizowana jest przez Fundację Gwiazda Nadziei, a patronat honorowy nad kampanią objął marszałek województwa śląskiego wraz z włodarzami poszczególnych miast i gmin.
Badanie wykonuje się szybko, nie trzeba mieć skierowania ani specjalnie się do niego przygotowywać - można je wykonać “z wejścia”, np. prosto z wiosennego spaceru. Nie warto zwlekać z wykonaniem badania. Już teraz wiemy, że zakażenie wirusem HCV to problem ok. 150 tys. osób w Polsce, z czego aż 86% z nich nie jest tego świadoma. Na samym Śląsku, w 2019 roku, zakażenie potwierdzono jedynie u 359 osób. Nieleczone WZW C może prowadzić chociażby do rozwoju raka wątrobowokomórkowego, dlatego tak ważne jest znalezienie czasu na badanie anty-HCV. Warto wiedzieć, że HCV można skutecznie wyleczyć.
Wątroba nie boli - badaj się!
Wirus HCV dostaje się do naszego organizmu i prowadzi do zapalenia wątroby typu C (WZW C), co w konsekwencji może przyczynić się do rozwoju marskości i raka wątroby. Ryzyko występuje tam, gdzie może dojść do uszkodzenia skóry, bo wirus HCV przenosi się przez kontakt z zainfekowaną krwią. Do zakażenia może dojść w codziennych sytuacjach - podczas wizyty u fryzjera, kosmetyczki, w studiu tatuażu, a także podczas drobnych zabiegów medycznych. Co więcej, zakazić się można korzystając z tych samych przyborów higienicznych (szczoteczki do zębów i maszynki do golenia). Infekcja najczęściej przebiega bezobjawowo.
W trakcie pandemii skupiliśmy się na wirusie COVID-19 i zapomnieliśmy o innych badaniach, w tym o badaniach wątroby. To największy problem w działaniach profilaktycznych. Zakażenie HCV bardzo często nie daje żadnych objawów, przez co często bagatelizujemy problem, ignorujemy zalecenia do zbadania się i dowiadujemy się o zakażeniu zbyt późno. Dlatego zachęcam każdego do poświęcenia tej wiosny jednego dnia na badania kontrolne, w tym na szybkie i bezpłatne badanie anty-HCV. – podkreśla Barbara Pepke, Prezes Fundacji Gwiazda Nadziei.
Wątroba nie boli, dlatego kluczowe znaczenie w rozpoznaniu choroby ma diagnostyka, która pozwala stwierdzić czy dana osoba miała kontakt z wirusem, czy zakażenie jest nadal aktywne i potrzebne jest podjęcie leczenia.
Prof. Jerzy Jaroszewicz Kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii w Bytomiu, ŚUM Katowicach dodaje: Pogoda zaczyna sprzyjać zwiększonej aktywności, dlatego szczególnie teraz zachęcam do poświęcenia jednego dnia na badania anty-HCV. Nie ma innej możliwości wykrycia zakażenia. Znając wynik tylko wtedy, my lekarze mamy możliwość skutecznego leczenia WZW C, a Państwo uniknięcia poważnych skutków takich jak marskość wątroby czy rak wątroby. Obecnie dysponujemy leczeniem krótkim (trwa zaledwie 2-3 miesiące) i bezpiecznym, niewymagającym hospitalizacji a przede wszystkim - refundowanym.
Wsparcie lokalnych samorządów
Niestety, w Polsce nie zostały jeszcze podjęte odpowiednie działania systemowe, które mogłyby pomóc w walce z wirusem. Przez to HCV wymyka się uwadze lekarzy, nie istnieją procedury, które rekomendowałyby kontrolne wykonywanie testu. Zwykle chorzy dowiadują się o zakażeniu przypadkiem, oddając honorowo krew lub wykonując pogłębione badania np. przed operacją.
Naszą inicjatywę poparł Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski, a także włodarze poszczególnych miast i gmin. Dzięki akcji bezpłatnych badań i testów anty-hcv jesteśmy w stanie pomóc tym z pacjentów, dla których nie zostało przygotowane żadne systemowe rozwiązanie. WZW C można wyleczyć, to sukces współczesnej medycyny. Aby jednak tak się stało, należy odpowiednio wcześnie wykryć obecność wirusa w organizmie. Bez testów jest to niemożliwe. Dlatego zachęcam wszystkich mieszkańców Śląska, do przebadania się – tak szybko, jak to możliwe. Badanie jest bezpłatne, bezbolesne i nie trzeba się do niego w żaden sposób przygotowywać.” – dodaje Barbara Pepke.
Zrób 1. krok.
Działania kampanii „Śląsk wolny od HCV” skoncentrowane są na dotarciu do mieszkańców miast w województwie śląskim, w których znajdują się punkty ALAB laboratoria. W tych placówkach można bezpłatnie skorzystać z diagnostyki w kierunku wykrycia zakażenia. Badanie wykonuje się z krwi żylnej, gdzie sprawdzana jest obecność wirusa we krwi. W przypadku pozytywnego wyniku wykonuje się badanie weryfikujące, potwierdzające lub wykluczające, aktywne zakażenie tzw. HCV RNA. Na stronie www.gwiazdanadziei.pl, w zakładce Śląsk wolny od HCV, zamieszczone zostały materiały informacyjne, aktywne mapy punktów pobrań oraz placówek, gdzie obecnie prowadzi się leczenie na Śląsku.
Do udziału w kampanii zaproszone zostały także placówki służby zdrowia, które mają możliwość otrzymania bezpłatnych testów i nakłuwaczy do badań swoich pacjentów w kierunku HCV. Wystarczy zgłosić się do Fundacji Gwiazda Nadziei i wyrazić wolę otrzymania takich zestawów.
W kampanię „Śląsk wolny od HCV” zaangażowali się prezydenci, burmistrzowie i wójtowie poszczególnych miast Śląska oraz Kabaret Rak.
Zapamiętaj!
● Zakażenia HCV rozpoznaje się najczęściej dopiero w zaawansowanym stadium choroby.
● Szacuje się, że zakażonych HCV w Polsce jest 150 tys. osób, z czego tylko 14% jest tego świadoma.
● 1. krokiem jest badanie przeciwciał anty-HCV; potwierdzeniem aktywnego zakażenia jest badanie na obecność RNA wirusa w surowicy.
● Zakażenie HCV może być niewidoczne w wynikach prób wątrobowych.
● Aktualnie stosowane nowoczesne leki są skuteczne i dobrze tolerowane.
● Nie ma szczepionki przeciwko HCV. Podstawą jest profilaktyka i unikanie potencjalnych źródeł zakażenia.
„Śląsk wolny od HCV” to kampania skierowana przede wszystkim do społeczność lokalnej. Celem kampanii jest budowanie świadomości na temat grup ryzyka i dróg zakażenia wirusem HCV oraz możliwość diagnostyki, która jest kluczowa w rozpoznaniu aktywnego zakażenia. W ramach kampanii informujemy o punktach, które prowadzą bezpłatne badania oraz placówkach, które realizują leczenie w woj. śląskim. Organizatorem kampanii jest Fundacja Gwiazda Nadziei. Kampania realizowana jest pod Patronatem Honorowym Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego, Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych a partnerem jest Koalicja Hepatologiczna. Patronat Honorowy nad kampanią objął także Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski oraz Prezydenci miast: Bielsko-Białej, Częstochowy, Gliwic, Katowic, Raciborza, Rybnika, Siemianowic Śląskich, Sosnowca, Wodzisławia Śląskiego, Żor i Zabrza, Burmistrzowie: Czeladzi, Myszkowa, Sławkowa oraz Wójtowie Gorzyc i Gminy Poraj.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |