Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
W Rybniku powstał Grób Dzieci Utraconych
Na cmentarzu komunalnym w Rybniku przy ul. Rudzkiej powstał ,,Grób Dzieci Utraconych”. To miejsce pochówku dzieci martwo urodzonych bądź poronionych we wczesnych etapach ciąży, których pochowania zrzekli się rodzice.
Kwestia pochówku dzieci martwo urodzonych bądź poronionych została w Rybniku uregulowana uchwałą Rady Miasta Rybnika w listopadzie 2020 roku. Zgodnie z jej treścią, zadania w zakresie sprawienia pogrzebu dzieciom martwo urodzonym, bez względu na czas trwania ciąży, realizuje Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybniku na zgłoszenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 (WSS nr 3) w Rybniku minimum trzy razy w roku.
Pochówek taki może mieć charakter świecki lub wyznaniowy, w tym ekumeniczny, organizuje się go po uprzednim dokonaniu kremacji zbiorowej, umieszczeniu popiołów w zbiorowej urnie i złożeniu jej w zbiorowym „Grobie Dzieci Utraconych” na Cmentarzu Komunalnym w Rybniku.
Na pierwsze miejsce pochówku wyznaczono kwaterę XXI cmentarza komunalnego, gdzie spoczęły dzieci martwo urodzone w WSS nr 3 od 5 grudnia 2020 r. do 9 maja 2021 r. Następnie w kwaterze XIII wyznaczono miejsce na powstanie grobu-pomnika Dzieci Utraconych. Kilka dni temu grobowiec został ukończony.
Pomnik powstawał w dwóch etapach. Pierwszy, który został ukończony w grudniu 2021 roku, obejmował wykonanie projektu wykonawczego rzeźby i nagrobka, montaż okleiny ścian grobowca i płyt wierzchnich pomnika oraz wykonanie obrzeża.
Nagrobek został wykonany przez firmę Kamieniarstwo s.c. Roman i Mateusz Szczotok z Pszczyny. Pierwotny szkic oraz rzeźba przedstawiającą dziecko trzymane (otulone) w dłoniach, została wykonana z polskiego kamienia – piaskowca "Szczytna" ze złóż kopalni z Radkowa. Instalację wykonał artysta rzeźbiarz Janusz Moroń.
Drugi etap ukończono 23 marca br. W jego ramach wykonano i zamontowano rzeźbę oraz ławkę przy grobowcu murowanym.
Łączny koszt wykonania nagrobka wyniósł 50 184 zł. Część zadania, obejmująca wymurowanie grobowca, została sfinansowana ze środków zebranych z inicjatywy społecznej.
Pomnik-symbol w zamyśle ma stać się miejscem refleksji i pamięci, widocznym znakiem tęsknoty rodziców za utraconym, często niepoznanym, nie utulonym dzieckiem, a także wyrazem szacunku dla godności życia ludzkiego od momentu poczęcia.
W Grobie Dzieci Utraconych spoczęły dzieci martwo urodzone od 10 maja 2021 r. Wcześniej pochowane urny z prochami zostały przeniesione z kwatery 21A do grobowca. Grób jest także miejscem zadumy i modlitwy dla tych rodziców, którzy wcześniej utracili swoje dziecko i nie wiedzą, co stało się z jego cielesnymi szczątkami.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |