Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Festiwal nauki na Ignacym
Festiwal Nauki organizowany już po raz dziewiąty - tym razem na Zabytkowej Kopalni Ignacy - to wielkie święto nauki w Rybniku.
W tym roku, w towarzystwie wiekowych maszyn górniczych, które nabrały ostatnio nowego blasku, rybniccy uczniowie mieli okazję sprawdzić się w przeróżnych doświadczeniach astronomicznych, fizycznych i chemicznych. W wydarzeniu wzięło udział ok. 1100 dzieci z blisko 30 rybnickich szkół podstawowych.
Jako wolontariusze, wspierający organizatorów z Wydziału Edukacji UM, pracowali radni z Młodzieżowej Rady Miasta, a także uczniowie Zespołu Szkół Technicznych z Rybnika - prezentujący atrybuty robotyki oraz harcerze z Boguszowickiego Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego "Ślady" - przygotowujący dla dzieci wyzwania z obszaru geografii.
Obok prezentacji nowego nabytku SOWA, czyli Strefy Odkrywania Wyobraźni i Aktywności, powstałego dzięki współpracy z Centrum Nauki Kopernik, na rybnickie dzieci czekał także Naukobus z dodatkową wystawą naukową. Laboratorium Pana Korka budowało z dziećmi instrumenty muzyczne, sprawdzając wytrzymałość uczestników na decybele oraz zastosowanie ciekłego azotu w pracy naukowca w kuchni. Nikt spod namiotu Pana Korka nie wyszedł głodny, a odgłosy instrumentów słychać było na terenie całego Festiwalu.
AstroHunters prezentował dzieciom materiały edukacyjne NASA, poparte autorskimi zdjęciami ukazującymi Układ Słoneczny, czarne dziury, kosmiczne eksplozje i Wielki Wybuch. Uczestnicy prezentacji wzięli udział w interaktywnej prezentacji, podczas której miały okazję posługiwać się astrogadżetami,
Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa prezentował w naukobusie "Zmysły w ciemności", a na warsztatach z okularów VR - "Żywioły - niebezpieczne siły natury". Zaś Hydropolis z Wrocławia przeprowadzał warsztaty prezentując ciekawostki o wodzie i parze. Karol Wójcicki z właściwą sobie swobodą prezentował "Rewolucję w kosmosie", a Wydział Budownictwa Politechniki Śląskiej tłumaczył uczniom czym jest termowizja w budownictwie i jakie dźwięki czają się w budynkach.
Niezawodny Marek Żyła w otoczeniu sprężarki zaprezentował Teatr Lalek , przedstawiciele PKO BP oddziału w Rybniku przeprowadzili m.in. warsztaty cyberbezpieczeństwa. Podczas zajęć z Gizdami dzieci robiły slime, a Akademia Techniczna Małolata i Brick4kids przygotowali dla dzieci warsztaty z klockami lego i robotami, wprowadzając elementy rywalizacji w postaci walk robotów sumo.
„Na deser” każdy z uczestników mógł wspiąć się na wieżę widokową, by stamtąd podziwiać panoramę Rybnika i okolic, zaznać zajęć ruchowych prowadzonych przez Ochotniczą Straż Pożarną z Niewiadomia, wejść do policyjnego radiowozu czy wziąć udział w zabawie z Klownem Dyzio.
Festiwal Nauki wsparli finansowo sponsorzy, firmy:
Doosan Babcock Energy Polska S.A.
Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski SA
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |