Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Stulecie powołania polskiego nadzoru górniczego
Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek uczestniczył w jubileuszu 100-lecia powołania Wyższego Urzędu Górniczego i podległych mu jednostek. To historyczne wydarzenie, które jest trwale związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Tegoroczne obchody jubileuszowe Wyższego Urzędu Górniczego zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.
- Przez te prawie siedem lat, gdzie mam wyjątkowy zaszczyt współpracować z Wyższym Urzędem Górniczym, niestety najczęściej zdarza się to w sytuacjach wyjątkowo tragicznych, wyjątkowo trudnych i smutnych, ale ten profesjonalizm, to ogromne zaangażowanie, te obrazki skupionych twarzy nad mapami, nad liczbami, nad wykresami, nad czujnikami, nad tym wszystkim co ma świadczyć o wyjątkowej trosce o życie i dobro tych ludzi, którzy tam na dole pracują i budują naszą gospodarkę. Niech mi będzie wolno Szanowni Państwo, za ten trud, za tę pracę, za to oddanie przez te sto lat ogromnie państwu podziękować, bo o profesjonalizm się nie martwię. Wiem, że polska nauka i Polacy są wyjątkowo zdolni i potrafią to czynić na co dzień. Szanowni Państwo, oprócz tych ogromnych podziękowań życzę, aby misja Głównego Urzędu Górniczego oraz te cztery podstawowe cele, które są wpisane w strategię mogły być konsekwentnie realizowane – mówił wojewoda śląski Jarosław Wieczorek podczas jubileuszu 100-lecia powołania Wyższego Urzędu Górniczego.
Podczas jubileuszu sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pan minister Andrzej Dera odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy skierowany do uczestników uroczystości z okazji 100-lecia nadzoru górniczego w Polsce. – Dziękuję za Państwa wysiłek, na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa w górnictwie, które jest bardzo ważną i szczególną dziedziną gospodarki. W świecie nowych technologii, automatyzacji i robotyzacji, i w wielu miejscach wciąż nie da się zastąpić bezpośredniej obecności człowieka, a co za tym idzie, nie sposób wyeliminować związane z tym zagrożeń. Niedawne wypadki w kopalniach Pniówek i Zofiówka, przypominają nam jak bardzo niebezpieczna jest praca górnika. Tym większe znaczenie ma specjalistyczny nadzór górniczy, który dzięki wiedzy, kompetencjom i doświadczeniu, może skutecznie eliminować zagrożenia i zapewniać bezpieczeństwo osobom pracującym w górnictwie – pisał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.
- Sto lat, tysiąc myśli, tysiąc refleksji, tysiąc wspomnień – to okres, w którym organy nadzoru górniczego wypełniały najważniejszą misję, jaką jest przed każdym tego typu organem, a to jest dbałość o zabezpieczenie interesów, zarówno gospodarczych jak i społecznych, jak i środowiskowych każdego państwa od zarania dziejów. (…) W naszych działaniach cały czas pamiętamy o głównym zadaniu, jakim jest dbanie o bezpieczeństwo w nadzorowanych przez nas zakładach – podkreślił prezes Wyższego Urzędu Górniczego w Katowicach Adam Mirek.
W trakcie trwania uroczystości uczczono minutą ciszy pamięć górników i ratowników górniczych, którzy zginęli w wyniku katastrof w kopalniach Pniówek i Zofiówka.
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda nadał odznaczenia państwowe zasłużonym pracownikom urzędów górniczych. W imieniu Prezydenta RP aktu dekoracji dokonał sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pan minister Andrzej Dera. Panu Ministrowi przy wręczeniu odznaczeń towarzyszył podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu do spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego Pan minister Piotr Pyzik.
Wśród kilkuset gości znaleźli się przedstawiciele: prezydenta, władz państwowych, władz administracyjnych woj. śląskiego, samorządów, duchowieństwa, wojska, związków zawodowych, instytucji współpracujących z WUG oraz delegacje zakładów górniczych z całej Polski, wydobywających różnorodne kopaliny (węgiel kamienny i brunatny, gaz ziemny, ropę, rudy miedzi, kruszywa, sól, siarkę).
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. przedstawiciel Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej - sekretarz stanu Andrzej Dera, przedstawiciel Pani Marszałek Sejmu - poseł na Sejm RP Jerzy Polaczek, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, pełnomocnik rządu ds. spraw transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego - Piotr Pyzik, Szef Służby Cywilnej, która także w tym roku obchodzi swoje stulecie - Dobrosław Dowiat-Urbański, podsekretarz stanu, główny geolog kraju, pełnomocnik rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa - Piotr Dziadzio, prezydent miasta Katowic Marcin Krupa, prezes Czeskiego Urzędu Górniczego Martin Štemberka, a także delegacja z Ukrainy.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |