Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jak zaaranżować nieduży, przydomowy ogród?
Ogrody o niedużym metrażu równie ciekawie zaaranżować, jak te duże. Wystarczy trochę inwencji twórczej, aby własny kawałek zieleni tętnił życiem i koił zmysły.
Zabawa kolorem i optyką
Niewielkie ogrody muszą być tak zaaranżowane, aby wyglądały na większe. Jest to możliwe, jeśli znajdzie się sposób na odpowiednie nasadzenia roślin o różnej wielkości i barwie. Zasada jest taka, aby bliżej domu znalazły się kwiaty i krzewy wyższe, natomiast dalej roślinność niższa i drobniejsza. Dzięki temu, patrząc na koniec ogrodu, ma się wrażenie znacznego oddalenia drobniejszej roślinności. Kolejny optyczny trik polega na umieszczeniu kwiatów w chłodniejszej kolorystyce (fioletowe, szare, różowe i niebieskie) dalej, co tworzy iluzję powiększenia i oddalenia. Z kolei kwiaty o ciepłych barwach (pomarańczowe, czerwone, żółte) powinny znajdować się bliżej domu, przez co wydają się większe.
Przyciągnij wzrok obserwatora i rozmyj granice
W małych ogrodach warto postawić takie ogrodzenie, które nie będzie podkreślać granic działki. Zamiast stawiania masywnego płotu, wystarczy założyć delikatną siatkę i częściowo zakryć ją przez roślinność, np. bluszcz. Złudzenie wizualne powstaje też dzięki podwyższonym i schodkowym rabatom. Najlepszym miejscem dla nich jest granica działki, ale ogólnie taka aranżacja przestrzeni w całym ogrodzie to dobry pomysł. Efekt powiększenia przestrzeni wzmocnią pastelowe barwy w ogrodzie oraz rozświetlające materiały, np. pleksi czy szkło. Dodatkową przestrzeń tworzą również ukwiecone pergole i bramki oraz faliste linie rabat i ścieżek. Sprawdzi się tu np. hebe roślina np. zielona krzewinka. Zimozielona, o głębokim odcieniu wyznaczy linię rabat.
Jak jeszcze można oszukać oko, że teren jest większy niż w rzeczywistości? Prosty rozwiązaniem jest umieścić na końcu ogrodu jakiś nieduży przedmiot, który będzie przyciągał spojrzenie. Może to być rzeźba lub donica ustawiona na końcu dróżki wysypanej kamykami. Idąc dalej w dekoracje, zastanów się nad dużym lustrem. Będzie tworzyć wrażenie dodatkowej przestrzeni, a gdy ustawisz je tak, aby odbijało najciekawsze miejsca w ogrodzie, osiągniesz jeszcze ciekawszy efekt.
Jakie rośliny do małego ogrodu?
Małe ogrody nie lubią sztywnej geometrii, dlatego lepiej, jak panuje w nich pozorny nieład. Warto wybrać skalniaki, które nie osiągają dużej wysokości, a definiują kolejne strefy w ogrodzie. Jeśli posadzisz je na ściankach usypanych z ziemi i kamyków, z pewnością będą robić wrażenie.
Jeśli chcesz umieścić jak najwięcej roślin w małym ogrodzie, postaw na dekoracyjne donice. Oprócz typowych doniczek możesz wprowadzić do ogrodu trochę innowacji, wybierając kosze wiklinowe czy wiaderka. Kwiaty i krzewy posadzisz również w skrzynkach z palet. W taki sposób znów zyskasz więcej przestrzeni i nieszablonową dekorację przestrzeni.
Jeżeli bardzo chcesz mieć w ogrodzie chociaż jeden krzew, postaw na rozłożyste owocowe gatunki. Koniecznie te o pastelowych intensywnych barwach sprawdzą się idealnie. Zjawiskowo wygląda śliwa wiśniowa obsypana różanymi kwiatami. Drzewko osiąga wysokość ok. 4-5 m, chociaż zawsze możesz je podcinać, prowadzić w formie piennej lub krzaczastej.
Wisienką na torcie są wspomniane już pnącza, które w małym ogrodzie wiodą prym. Za ich pomocą stworzysz atrakcyjne przesłony np. na murze lub przy ogrodzeniu i pergolach. Dzięki pnączom stworzysz zaciszną strefę relaksu, która zasłoni Cię od spojrzeń przechodniów i od słońca.
Jest mnóstwo sposobów na małe ogrody, dlatego granica jest tylko Twoja wyobraźnia. Możesz wyczarować piękny teren zielony niedużym kosztem pracy i pieniędzy, jeśli stworzysz kreatywne aranżacje.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |