Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jak używać ściągacza do łożysk?
Ściągacz do łożysk jest narzędziem wyposażonym w cienkie metalowe ramię, które wysuwa się na zewnątrz w celu pobrania łożyska. Przyrząd ten działa poprzez przewleczenie metalowego ramienia przez środek łożyska, aż spocznie na metalowym wale. Gdy to nastąpi, można wywrzeć nacisk na każdą stronę wału i przy użyciu odpowiedniej siły będzie można popychać lub ciągnąć w przeciwnych kierunkach. Proces ten pozwala na szybkie i skuteczne usunięcie łożysk bez uszkadzania otaczających je elementów lub obszarów pojazdu.
Co zrobić, aby ściągnąć łożysko z wału?
Aby ściągnąć łożysko, należy je najpierw zdjąć z wału, na którym jest zamontowane. Można to zrobić na jeden z kilku sposobów. Najpopularniejszym sposobem demontażu łożyska z wału jest użycie ściągacza, który zaciska się po obu stronach łożyska. Ściągacz do łożysk wywiera nacisk na obie strony bieżni wewnętrznej i zewnętrznej łożyska, jednocześnie je od siebie odciągając. Mniej popularna metoda polega na wywierceniu otworów po obu stronach łożyska i włożeniu do nich prętów, co pozwoli na jednoczesne podważenie każdej strony za pomocą dwóch par szczypiec lub innych narzędzi.
Jaki ściągacz do łożysk będzie dla mnie odpowiedni?
Żeby znaleźć odpowiedni ściągacz do łożysk, musisz najpierw odpowiedzieć sobie na pytanie - do czego ściągacz będzie mi potrzebny? Jeśli już znasz odpowiedź na to pytanie, to musisz również zastanowić się, jakie części będziesz ściągał, na szczęście można podzielić je na cztery kategorie:
- Jeśli część, która ma zostać usunięta, jest osadzona na wale i jest swobodnie dostępna z zewnątrz, można użyć ściągacza zewnętrznego. Ten typ ściągaczy do łożysk jest najczęściej stosowany.
- Jeżeli część, którą należy zdjąć, znajduje się we wgłębieniu, a nie na wale, potrzebny jest ściągacz wewnętrzny.
- Jeśli element jest płaski, potrzebny jest separator i ściągacz.
- Gdy jest to łożysko kulkowe zamontowane jednocześnie na wale i w oprawie, potrzebny jest ściągacz do łożysk kulkowych.
Jeżeli dalej nie wiesz jakiego ściągacza do łożysk będziesz potrzebował, to warto skontaktować się z fachowcem.
Jak prawidłowo używać ściągacza do łożysk?
Jeżeli chcesz prawidło użyć ściągacza do łożysk, to musi on być przykręcony do podstawy. Dzieje się tak, ponieważ aby ściągacz do łożysk mógł być używany w wielu sytuacjach, musi mieć podstawę, która może stać samodzielnie i nie poruszać się pod wpływem nacisku. Jeśli pracujesz przy silniku, może to stanowić problem, ponieważ większość silników nie ma śrub ani nakrętek trzymających je razem, tylko "zatrzaskują się" za pomocą plastikowych zatrzasków. W takim przypadku o wiele bardziej pomocny będzie ściągacz do łożysk, ponieważ umożliwia on demontaż łożysk z silników bez użycia śrub lub nakrętek, co ułatwia i przyspiesza pracę w porównaniu z demontażem przy pomocy śrub lub gwoździ (które mają tendencję do łamania się).
Alternatywa dla ściągacza do łożysk - podnośnik hydrauliczny
Podnośnik hydrauliczny do łożysk to przyrządzenie, które zapewnia dostęp do obu funkcji w jednym narzędziu. Hydrauliczny ściągacz do łożysk posiada dwa uchwyty, każdy z własnym tłokiem i cylindrem. Jeden uchwyt steruje tłokiem wewnętrznym, a drugi zewnętrznym. Tłok wewnętrzny naciska na łożyska, podczas gdy tłok zewnętrzny wysuwa je z obudowy lub wciska na miejsce podczas montażu.
Podsumowanie
Narzędzia te są również doskonałe do demontażu kół zębatych i pasowych. Użycie ściągacza do łożysk pomoże szybko wykonać pracę. Należy pamiętać, że łożyska mogą być ściągane w obu kierunkach, dlatego najlepiej używać ich do usuwania dużych przedmiotów z powierzchni roboczej.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |