Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybnik wszechdostępny. Podsumowano konkurs Urban_In. Miasto dla każdego
Rybnik wszechdostępny, to tytuł pracy konkursowej, która zajęła II miejsce w konkursie organizowanym przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, a realizowanym przez Uniwersytet SWPS.
Konkurs Urban_In. Miasto dla każdego, realizowany w ramach 11. sesji Światowego Forum Miejskiego, jednego z największych i najbardziej prestiżowych wydarzeń organizowanych w ramach systemu ONZ, stanowił zachętę do upowszechnienia Celów Zrównoważonego Rozwoju i Nowej Agendy Miejskiej ONZ.
- Jednym z celów konkursu było zwiększenie zaangażowania młodych ludzi w kształtowanie polityk miejskich. To konkurs dla młodych mieszkańców i mieszkanek miast, którzy chcą mieć wpływ na to, jak wygląda i funkcjonuje ich otoczenie – mówi Zuzanna Jakubik z Uniwersytetu SWPS, kierowniczka konkursu.
Praca „Rybnik wszechdostępny” nagrodzona została w kategorii Młodzi pasjonaci, skierowanej do osób w wieku 15-22 lat. Jej autorka zaproponowała rozwiązanie w obszarze Miasto dostępne:
- Celem mojej pracy była odpowiedź na pytanie: Co według Ciebie jest kluczowe do poprawy jakości życia w Twoim mieście? Na podstawie analizy Placu Wolności, obejścia budynku Urzędu Miasta oraz drogi między nimi wyodrębniłam kluczowe bariery, które na co dzień utrudniają poruszanie się wszystkim użytkownikom, a w szczególności osobom z niepełnosprawnościami, z wózkami, osobom starszym i niewidomym – mówi Laura Antonowicz – laureatka konkursu. - Przemierzałam tę drogę codziennie przez ponad 4 lata mojej nauki w technikum i obserwowałam zachowania użytkowników. Ponad 80% nawierzchni Placu Wolności jest pokryte brukiem o wysokiej gradacji, co znacząco utrudnia poruszanie się. Strefy pokryte gładkim kamieniem oraz "szpilkostrada" w wielu miejscach nie mają ze sobą połączeń. Kluczowe bariery to nierówna nawierzchnia placów, chodników lub ich zły stan techniczny oraz w wielu miejscach brak oznakowań dla osób niewidomych – dodaje.
Z autorką nagrodzonej pracy zgadza się Dorota Masłowska, koordynatorka ds. dostępności w Urzędzie Miasta Rybnika:
- Każdy mieszkaniec ma prawo do swobodnego korzystania ze wszystkich możliwości, jakie oferuje miasto. Dotyczy to także osób ze szczególnymi potrzebami, w tym starszych i z niepełnosprawnościami. Sukcesywnie eliminujemy bariery i dostosowujemy przestrzeń publiczną do wymagań wszystkich naszych mieszkańców. Tym bardziej cenne są dla nas spostrzeżenia młodej osoby, związanej od lat z Rybnikiem.
Praca „Rybnik wszechdostępny” jest obecnie analizowana w rybnickim magistracie pod kątem możliwości wdrożenia choćby niektórych jej elementów.
Laura Antonowicz postuluje na początek likwidację najbardziej podstawowych przeszkód: „Zniwelowanie kluczowych barier spowoduje, że wszystkim będzie żyło się lepiej. Aby Rybnik był miastem równych szans”.
Laura Antonowicz
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |