Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rola Potasu w organizmie - nadmiar, niedobór, objawy
Potas jest pierwiastkiem, który organizm człowieka wykorzystuje na potrzeby prawidłowej pracy serca i całego układu krwionośnego. Warto jednak odpowiednio monitorować jego wartość w organizmie, ponieważ zarówno niedobór potasu jest szkodliwy, jak i jego nadmiar. To powoduje, że należy znaleźć tzw. złoty środek, aby organizm funkcjonował prawidłowo. Warto zatem wiedzieć, jakie są objawy zarówno niedoboru, jak i nadmiaru potasu w organizmie, aby prawidłowo reagować w danej sytuacji.
Niedobór potasu w organizmie
Niedobory potasu wynikają najczęściej z nieodpowiednio zbilansowanej diety, niedożywienia itp. Ponadto warto pamiętać, że potas jest wydalany przez nerki, a także skórę wraz z potem oraz układ pokarmowy. Nadmierne wydalanie potasu z organizmu może skutkować licznymi dolegliwościami. Najczęściej wymienia się m.in. osłabienie mięśni oraz ich częste skurcze, drżenia itp.
Co więcej, niedobór potasu może także wywoływać zmęczenie, nadmierną senność, problemy z koncentracją itp. Jeśli jakiekolwiek tego typu objawy zostaną zauważone, warto sprawdzić stan potasu we własnym organizmie, ponieważ nieuzupełnienie niedoborów potasu może doprowadzić do problemów pracy serca oraz wzrostu ciśnienia.
To powoduje, że przy niedoborze potasu warto rozpocząć jego suplementację, aby zapobiec poważniejszym dolegliwościom zdrowotnym. Suplementy diety muszą być jednak odpowiedniej jakości i pochodzić z oficjalnej dystrybucji, ponieważ w przeciwnym razie naraża się własny organizm na niebezpieczeństwo.
Takie marki jak SFD (https://sklep.sfd.pl/Potas-k922.html) są od wielu lat dostępne na rynku, a w ofercie swojego sklepu posiada produkty najwyższej jakości, także bogate w Potas, dzięki czemu sprawnie można poradzić sobie z niedoborami tego pierwiastka.
Nadmiar potasu w organizmie
Co ciekawe, równie niebezpieczny co niedobór potasu, jest także jego nadmiar w organizmie. W tym przypadku również można spotkać się z kilkoma objawami takiego stanu rzeczy, aby wiedzieć kiedy warto udać się na badania w celu określenia ilości potasu w organizmie. Jakiego rodzaju objawy mogą wystąpić przy nadmiarze tego pierwiastka?
- Osłabienie organizmu,
- Spowolnienie tętna i zaburzenie pracy serca,
- Blokowanie wydalania potasu z organizmu,
- Zaburzenia świadomości oraz zmysłu dotyku (“czucie”).
Co ciekawe, nadmiar potasu wynika przede wszystkim z niewłaściwej suplementacji tego pierwiastka. Nie jest możliwe dostarczenie go w zbyt dużej ilości za sprawą pożywienia. To powoduje, że przed rozpoczęciem stosowania określonego suplementu diety, zawsze najbezpieczniej jest zasięgnąć rady lekarza, który dostosuje dawkę potasu do konkretnej sytuacji.
Obecnie nadmiar potasu może występować dość często. Wszystko za sprawą tego, że jest on dodawany do różnego rodzaju lekarstw, które przyjmują osoby chore na serce. Przez swoje właściwości potas jest zalecany osobom z chorobami układu sercowo-naczyniowego, dlatego przed rozpoczęciem dodatkowej suplementacji, takie osoby szczególnie powinny skonsultować to z lekarzem, aby uniknąć tzw. hiperkaliemii (nadmiaru potasu).
Warto utrzymywać potas w organizmie na odpowiednim poziomie, aby uniknąć konsekwencji zdrowotnych, wynikających z jego nadmiaru lub niedoboru. W tym celu warto przede wszystkim obserwować własny organizm, a w razie konieczności przeprowadzać badania i kontaktować się z lekarzami.
Tą samą zasadą warto się kierować w przypadku wszelkich innych substancji odżywczych oraz suplementacji, która powinna być przeprowadzana w oparciu o produkty o sprawdzonym składzie, w którym znajdują się tylko wartościowe składniki odżywcze. Sklep SFD (https://sklep.sfd.pl/) posiada bogatą ofertę różnego rodzaju suplementów diety i odżywek, którą warto mieć na uwadzę w przypadku posiadania problemów zdrowotnych wynikających z niedoborów różnego rodzaju wartościowych substancji odżywczych.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |