Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jak samodzielnie prowadzić księgowość?
Na samodzielne prowadzenie księgowości decyduje się wielu przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Rozwiązanie to pozwala ograniczyć koszty funkcjonowania firmy. Jest jednak wymagające. Jak prowadzić księgowość na własną rękę? O czym pamiętać?
Księgowość na własną rękę – jak ją prowadzić?
Prowadzenie księgowości na własną rękę jest jak najbardziej możliwe. Na ten krok najczęściej decydują się przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, których dochody nie przekraczają 1,2 mln euro. Mogą oni bowiem stosować uproszczone procedury, co ułatwia dokonywanie rozliczeń.
Żeby prowadzić księgowość samodzielnie, trzeba przede wszystkim zapoznać się z KPiR – księgą przychodów i rozchodów. Służy ona do ewidencji zdarzeń gospodarczych. Ponadto to na jej podstawie przedsiębiorca będzie wyliczał zaliczki na podatek dochodowy. Dlatego jej znajomość jest kluczowa.
Nieocenionym wsparciem w prowadzeniu księgowości przez przedsiębiorcę będzie odpowiedni program księgowy. Ułatwi on ewidencję zdarzeń gospodarczych, a także nie pozwoli zapomnieć o comiesięcznych obowiązkach, takich jak odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy, opłacenie składek ZUS, a także złożenie deklaracji VAT w przypadku podatnika VAT.
Jednym z najważniejszych kroków jest odpowiednie skonfigurowanie programu księgowego. Dzięki temu będzie on prawidłowo obliczał podatki i poprawnie generował dokumenty. Ważne jest również to, aby był intuicyjny i prosty w obsłudze. Dzięki temu księgowość prowadzona na własną rękę nie będzie czarną magią, a przedsiębiorca będzie mógł krok po kroku dopełnić wszelkich formalności i ciążących na nim obowiązków.
Samodzielne prowadzenie księgowości to wymagające zadanie, któremu – mimo najszczerszych chęci – nie każdy przedsiębiorca będzie mógł podołać. Nie ma w tym nic złego. Trudno bowiem jednocześnie zajmować się biznesem, świadczyć usługi i dbać o rozliczenia. Dlatego księgowość warto powierzyć specjalistom. To nie tylko oszczędność czasu, ale i gwarancja prawidłowości wykonywanych działań.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |