Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jak złożyć pozew do sądu?
Bez złożenia pozwu w sądzie żadna sprawa cywilna się nie rozpocznie. Poza nielicznymi wyjątkami, sądy cywilne nie działają z własnej inicjatywy, ale tylko na podstawie składanych pozwów i wniosków. Dlatego kluczowe pytanie dla każdego, kto chce załatwić sprawę w sądzie, brzmi: jak złożyć pozew?
Tradycyjnie albo online – jak można złożyć pozew?
Adwokat – Wrocław jest oczywiście miastem, w którym sądy funkcjonują na takich samych zasadach, jak wszędzie indziej, w końcu w Polsce mamy jednolity system prawa – składając pozew do sądu, może skorzystać z kilku możliwości. Są one dokładnie takie same jak dla wszystkich innych obywateli. Praca adwokata polega przede wszystkim na udzielaniu pomocy prawnej swoim klientom oraz reprezentowaniu ich przed urzędami, oraz sądami. Tu z kolei wszystkich obowiązują te same zasady, określone m.in. w Kodeksie postępowania cywilnego czy w innych ustawach.
Przechodząc do meritum, trzeba wskazać, że pozew w sądzie można złożyć na dwa podstawowe sposoby: tradycyjnie oraz online. W pierwszym przypadku chodzi o przesłanie pozwu listem poleconym na adres właściwego sądu lub po prostu złożenie go osobiście w jego biurze podawczym. Zawsze warto zadbać o odpowiednie potwierdzenie dokonania tych czynności, np. poprzez zachowanie potwierdzenia nadania na poczcie. Jeżeli pojawiają się wątpliwości co do tego, czy pozew rzeczywiście został prawidłowo złożony, będą to bezcenne dowody. Bez nich sprawa może w ogóle się nie rozpocząć, co z kolei będzie oznaczało konieczność przygotowania od nowa stosownej dokumentacji.
Nie wszystkie sprawy można załatwić zdalnie, ale większość można tak rozpocząć
Co prawda – jak słusznie zauważa adwokat z Wrocławia – nadal nie wszystkie sprawy cywilne mogą być załatwiane zdalnie, jednak właściwie każdy pozew można złożyć przez Internet. Jednak do tego nie wystarczy jedynie komputer z dostępem do sieci. Konieczne jest posiadanie odpowiednich rozwiązań technicznych, które pozwolą na jednoznaczne ustalenie tożsamości składającego pozew. Chodzi tu o odpowiedni podpis cyfrowy, a więc jeden z następujących: kwalifikowany podpis elektroniczny; podpis zaufany albo podpis osobisty. Zdobycie tych narzędzi nie należy do skomplikowanych zadań: mogą być one dostarczane np. przez banki i połączone z kontem. Natomiast podpis osobisty jest połączony z cyfrowym dowodem osobistym. Warto o tym pamiętać wyrabiając ten dokument.
Składanie pozwu w sposób elektroniczny wymaga podpisania we wskazany powyżej sposób załączników. Trzeba pamiętać, że jeżeli pozew nie jest składany przez profesjonalnego pełnomocnika, a więc np. adwokata, muszą być one poświadczone przez notariusza. Dlatego tak dużym ułatwieniem jest skorzystaniem z usług, jakie oferuje adwokat Wrocław to miasto, gdzie łatwo znaleźć odpowiedniego specjalistę. Dzięki temu składający pozew może zaoszczędzić sporo czasu, jaki musiałby poświęcić na samodzielne załatwianie formalności związanych z tą czynnością. Nie mówiąc już o odpowiednim zredagowaniu samego pozwu.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |