Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Gdzie warto zastosować płytki cegłopodobne?
Cegła to nie tylko materiał budulcowy. To także element dekoracyjny, który już od wielu lat jest bardzo chętnie powielany w różnych aranżacjach, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Ma on niejedno oblicze – dzięki cegle można uzyskać delikatny efekt prowansalskiej posiadłości lub starej opuszczonej fabryki. Jaką cegłę wybrać, gdy planuje się elewację z jej wykorzystaniem?
Jakie powinny być cechy płytek cegłopodobnych zewnętrznych?
Chcąc wykorzystać płytki cegłopodobne zewnętrzne na swojej elewacji, należy sięgnąć po specjalnie przeznaczone do tego celu produkty. Mają one właściwości zwyczajnej cegły, lecz o dodatkowo wzmocnionej powierzchni. Dzięki temu cechują się praktycznie zerową nasiąkliwością – niestraszne im deszcze. Są odporne również na pękanie pod wpływem mrozu czy blaknięcie na skutek promieniowania UV. Gdy ulegną zabrudzeniu, można je z łatwością umyć, również wykorzystując myjkę ciśnieniową.
Gdzie można zastosować płytki cegłopodobne zewnętrzne?
Nawet jeśli Twój dom budowany jest z cegły, nie ma potrzeby odsłaniać jej, skuwając tynk, aby podkreślić charakter budynku czy nadać mu określonych cech danego stylu. Wystarczy, że zastosuje się wysokiej jakości płytki cegłopodobne zewnętrzne o odpowiednim kształcie, fakturze, kolorystyce i stylu. Dostępne są zarówno płytki o jednolitym kolorze i gładkiej powierzchni, doskonałe do tworzenia nowoczesnych, minimalistycznych elewacji, jak i te stylizowane na stare, podniszczone i wyblakłe, które będą najlepsze, gdy planuje się elewację w stylu rustykalnym. Zewnętrzne płytki cegłopodobne są bardzo chętnie wybierane jako element wzmacniający i ozdabiający ściany elewacji, nadający jej specyficznego charakteru.
Jak układać płytki cegłopodobne na elewacji?
Istnieją różne sposoby ozdabiania elewacji płytkami cegłopodobnymi. Można na przykład obłożyć nimi jedynie fragmenty ścian wokół okien czy drzwi, podkreślając ich piękny kształt, kolor czy styl. Ciekawym sposobem ułożenia cegły na ścianie jest także obłożenie nią tylko krawędzi styku ścian – i to jedynie wybranych – na przykład tuż przy drzwiach wejściowych albo przy tarasie na tyłach domu. Cegłę można układać w linii prostej, ale również tworzyć z niej rozmaite wariacje, przeplatając podłużne płytki względem siebie, aby wyróżniały się długością i pokrywając w ten sposób tylko nieregularne fragmenty ścian. Często w nowoczesnym budownictwie pokrywa się cegłą w kontrastującym z resztą elewacji kolorze jedynie odstające części budynku lub wykusze – tym samym podkreśla się nieregularną kubaturę domu. Cegłę na ścianie wykorzystuje się zarówno w budynkach o nowoczesnej bryle, na przykład tych z nawisami i płaskimi dachami, jak również w domach typu nowoczesna stodoła, tradycyjnych i w dworkowym stylu. To po prostu wyjątkowo ponadczasowy element ozdobny dla każdej elewacji. Z pewnością każdy inwestor znajdzie zastosowanie dla płytek cegłopodobnych w swoim nowo budowanym lub remontowanym domu, akcentując jego wyrazisty charakter.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |