Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Alkomat na komendzie - czy można się przebadać w 2022?
Czy kierowca na imprezie może się napić? Oczywiście, jeśli kierowca zabezpieczył sobie powrót do domu bez zasiadania za kierownicą, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby spełnił kilka toastów. Bezpieczny powrót do domu taksówką, czy z niepijącym kolegą nie znaczy jednak, że problem został zażegnany. Powraca do nas rano – jak wiadomo znakomite samopoczucie i brak "kacowych" objawów, wcale nie musi świadczyć o tym, że alkohol już "wyparował". Najbezpieczniej przyjąć zasadę ograniczonego zaufania – alkohol pozostaje we krwi o wiele dłużej, niż nam się to może wydawać, czasami do późnego popołudnia.
Jak można sprawdzić, czy w organizmie nie ma procentowych pozostałości z wczorajszego wieczoru?
W coraz częściej spotykanych akcjach pod hasłem "trzeźwy poranek", badanie alkomatem policja może przeprowadzić z zaskoczenia, co może skończyć się fatalnym rezultatem. Nie każdy posiada w domu alkomat wysokiej jakości, który zagwarantuje odczyt zgodny z rzeczywistością. Jednorazowe testy ze stacji benzynowych czy z drogerii lepiej potraktować jako zabawkę. Podobnie tanie alkomaty w breloczkach i tym podobne gadżety. Jeszcze bardziej ryzykowne jest, zawierzenie tak zwanemu "alkomatowi wirtualnemu", czyli aplikacji obliczającej w przybliżeniu zawartość alkoholu we krwi po wprowadzeniu danych takich jak wiek, wzrost, waga, czas i ilość wypitego alkoholu.
Czy badanie alkomatem na komendzie w 2022 może przeprowadzić każdy?
Tak, każdy może poprosić na komisariacie o sprawdzenie trzeźwości. Niektóre komendy policji dysponują już alkomatem samoobsługowym, w innych badania trzeźwości dokonuje dyżurny funkcjonariusz policji. Udając się na komisariat w celu przebadania alkomatem należy pamiętać o kilku sprawach: - pod żadnym pozorem nie przyjeżdżamy na badanie samochodem - należy zabrać ze sobą dowód tożsamości - policjant może poprosić o prawo jazdy, jeżeli podejrzewa, że badanie dokonywane jest dla zabawy – zakład z kumplami "kto szybciej wytrzeźwieje" lub co gorsza "ile udało się uzyskać promili".
Czy policyjny alkomat jest lepszy od domowego?
Jeżeli jest to alkomat osobisty wysokiej jakości kupiony w specjalistycznym sklepie, to wskazanie nie powinno różnić się od alkomatu profesjonalnego. Ważne jest jednak, aby alkomat osobisty użytkować dokładnie według instrukcji, poddawać kalibracji we wskazanym czasie i nie traktować urządzenia jako zabawki do eksperymentów.
Czym różni się blokada od alkomatu?
Wielu ludzi zastanawia się, jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy blokadą alkoholową, a alkomatem. Czy jest to, to samo? Czy mogę zbadać się blokadą alkoholową i alkomatem tak samo jak na posterunku Policji. Nic bardziej mylnego. Te pierwsze służy jedynie, zbadaniu stężenia alkoholu we krwi. Te drugie jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed pijanym kierowcą oraz szansą na odzyskanie prawa jazdy wystarczy tylko złożyć odpowiedni wniosek.
Kupić alkomat czy zdecydować się na badanie alkomatem policji?
Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Jeżeli potrzeba badania jest częsta, jeżeli przydarzają nam się imprezy podczas podróży zdecydowanie lepiej mieć własne urządzenie. Przy sporadycznym spożywaniu alkoholu – na przykład tylko na Święta, urodziny i inne specjalne okazje wystarczy najbliższy posterunek policji. W dobry alkomat trzeba zainwestować kilkaset złotych, ale pamiętajmy, bezpieczeństwo nie ma ceny, a kary przewidziane za jazdę w stanie nietrzeźwym mogą sięgnąć kilkudziesięciu tysięcy złotych!
Jeżeli zainteresował cię również temat blokady alkoholowej, jako formy zabezpieczenie lub też szansy na odzyskanie prawa jazdy - możesz ją wynająć w atrakcyjnie niskiej cenie u nas na blokadaalkoholowa.com.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |