Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Działanie policyjnego alkomatu - jak jest zbudowany
Do tak zwanych badań przesiewowych policja używa profesjonalnych alkomatów bezustnikowych, zwanych popularnie "świeczką". Przygotowanie takiego alkomatu do pomiaru to 7-8 sekund, co ułatwia przeprowadzenie badań na dużą skalę. Jeżeli alkomat bezustnikowy wykazał obecność alkoholu w wydychanym powietrzu wówczas policja przystąpi do badania alkomatem wyposażonym w ustnik, gwarantującym dokładny wynik badania. Warto przy okazji przypomnieć, że wbrew często spotykanym w sieci opiniom badania alkomatem przez policję nie można odmówić.
Jak działa alkomat policyjny?
Ze względu na zasadę działania alkomaty można podzielić na półprzewodnikowe i elektrochemiczne. Te pierwsze są mniej dokładne, szybciej zużywają się i wymagają częstszej kalibracji.
Dlatego policja używa jedynie alkomatów elektrochemicznych.
Alkomat składa się z trzech zasadniczych części. Pierwsza to układ mechanicznej obróbki powietrza, czyli po prostu część, do której wdmuchujemy przez ustnik powietrze. W policyjnych alkomatach część ta reguluje ilość powietrza, które dostaje się do sensora.
Najważniejszym elementem – "sercem" alkomatu jest czuły sensor. W przypadku alkomatu elektrochemicznego alkohol oddziałuje na specjalną elektrodę. W wyniku reakcji chemicznej alkohol zamieniany jest na kwas octowy i uwalnia elektrony, które zamieniają się w prąd elektryczny o niskim napięciu. Im wyższe jest jego napięcie, tym wyższe jest stężenie etanolu w powietrzu.
Dane te przetwarzane są przez układ elektroniczny zwany potocznie komputerem alkomatu, a wynik badania wyświetla się na ekranie.
Niektóre modele policyjnych alkomatów łączą się z podręczną drukarką i pozwalają na wydruk danych kierowcy, czasu badania i ilości alkoholu w wydychanym powietrzu co może stanowić dowód w sądzie.
Co to znaczy alkomat dowodowy?
Wynik badania alkomatem policyjnym może być potraktowany przez sąd jako dowód, pod warunkiem że urządzenie posiada odpowiedni atest i jest wzorcowane. Nie należy mylić wzorcowania z kalibracją. W uproszczeniu można powiedzieć, że wzorcowanie jest kontrolą prawidłowego działania alkomatu, a świadectwo wzorcowania może być wydawane wyłącznie przez Urząd Miar i Wag oraz uprawnione laboratoria. Świadectwo wzorcowania ważne jest 6 miesięcy.
Czy można wpłynąć na wynik badania alkomatem?
Wszelkie metody "oszukiwania" policyjnego alkomatu można umieścić w kategorii miejskich legend. Budowa alkomatu elektrochemicznego wysokiej jakości uniemożliwia, jaki kolowiek wpływ na rezultaty badania. Ani zbyt mocne dmuchanie, ani próby skierowania powietrza z nosa do ustnika, ani udawanie dmuchania – "ssanie" ustnika nie zmieni zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. W przeciwieństwie do bardziej zawodnych alkomatów półprzewodnikowych policyjny alkomat elektrochemiczny jest mniej podatny na takie czynniki jak spożywanie pokarmów, czy palenie papierosów przed badaniem.
Czy alkomat policyjny może się mylić?
Każde urządzenie, nawet najbardziej zaawansowane technicznie może ulec awarii. Jeżeli absolutnie nie zgadzamy się z wynikiem badania, policja może dowieźć nas do najbliższego szpitala na badanie krwi, którego wyniku nie można w żaden sposób podważyć. Nie jest to metoda na "poprawę" wyniku – laboratorium, potrafi precyzyjnie obliczyć, ile alkoholu we krwi znajdowało się przykładowo godzinę czy 2 wcześniej.
Jeżeli interesują cię alkomaty elektrochemiczne, przejrzyj ofertę promiler.com - z pewnością znajdziesz coś dla siebie.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |