Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Jak wygląda badanie na policyjnej komendzie w 2022?
Zastanawiasz się jak wygląda dobrowolne badanie alkomatem na komendzie? Czy jest ono bezpłatne? Kiedy warto przebadać się alkomatem. Odpowiedź, na te oraz inne pytania uzyskasz, czytając poniższy artykuł. Jego przeczytanie nie powinno zająć ci więcej niż 5 minut.
Kiedy należy przebadać się alkomatem?
Nikt rozsądny nie siada za kierownicą bezpośrednio po spożyciu alkoholu.
Ile czasu musi upłynąć, aby alkohol "wyparował" z organizmu kierowcy?
Niestety, nie da się tego obliczyć. Popularne aplikacje i tabelki w żadnym wypadku nie zastąpią badania. Również doskonale samopoczucie po wesołym wieczorze w pubie, nie świadczy o całkowitym wytrzeźwieniu. Jedynym w pełni miarodajnym sposobem, którego powinniśmy użyć, przed prowadzeniem samochodu jest badanie alkomatem, i to alkomatem dobrej jakości. Wszelkiego rodzaju jednorazowe testy i tanie gadżety nie gwarantują precyzyjnego badania.
Różnica rzędu 0,1 promila może okazać się bardzo poważna w skutkach i grozić wysoką karą, a nawet odebraniem prawa jazdy na kilka lat.
Osoby, którym spożywanie alkoholu zdarza się dość często, powinny zaopatrzyć się w porządny alkomat osobisty.
Co zrobić jeśli nie mamy dostępu do takiego urządzenia?
Badanie alkomatem na komendzie 2022
Każdy kierowca może zwrócić się do policji z prośbą o sprawdzenie trzeźwości. Obecnie wiele komisariatów posiada alkomaty samoobsługowe, w innych badanie alkomatem przeprowadzi policjant.
Pamiętajmy, że na badanie alkomatem policji nie przyjeżdżamy samochodem, nawet jeśli komisariat znajduje się blisko. Należy zabrać ze sobą dowód osobisty lub (i) prawo jazdy.
Pamiętajmy, że badanie nie służy "wydmuchaniu" rekordu czy podobnej nieodpowiedzialnej zabawie, tylko działa na rzecz bezpieczeństwa kierowcy i wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Badanie alkomatem na komisariacie jest bezpłatne. W uzasadnionych przypadkach policjant może odmówić badania, ponieważ nie jest to uregulowany ustawowo obowiązek.
Możesz również wyposażyć się we własny alkomat dostępny w sklepie internetowym expertmarket.pl
Co grozi nietrzeźwemu kierowcy?
Jeżeli zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,2 do 0,5 promila, kierowca popełnia wykroczenie karane grzywną i zakazem prowadzenia pojazdów na co najmniej pół roku.
Przekroczenie 0,5 promila jest równoznaczne z popełnieniem przestępstwa. Łączy się z nim kara więzienia, wysoka grzywna i zakaz prowadzenia pojazdów na co najmniej rok.
Nietrzeźwość kierowców to niestety przyczyna wielu ciężkich wypadków drogowych. Ustawodawca stopniowo zaostrza kary, a pijany kierowca nie może liczyć ani na pobłażliwość policji, ani na łagodne potraktowanie w sądzie.
Czy można odzyskać "odebrane" prawo jazdy?
Kara zakazu prowadzenia pojazdów jest w przypadku nietrzeźwego kierowcy obligatoryjna. Orzekając ją, sąd weźmie pod uwagę wiele czynników – historię wykroczeń kierowcy, sprawdzi, czy kiedykolwiek popełniał inne wykroczenia lub przestępstwa pod wpływem alkoholu, weźmie pod uwagę opinię z miejsca pracy. Po upływie połowy kary każdy ma prawo złożyć do sądu wniosek o jej złagodzenie. Sąd może – ale nie musi przychylić się do wniosku oskarżonego i zezwolić na prowadzenie pojazdów wyposażonych w blokadę antyalkoholową. Blokada wynajmowana jest na czas zasądzony przez sąd, a jej montażem zajmują się wyłącznie posiadające specjalne uprawniania warsztaty.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |