Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zmarł Zenon Keller, wybitny rybnicki fotograf
Po długiej chorobie zmarł Zenon Keller, wybitny rybnicki fotograf, legenda śląskiej fotografii prasowej, laureat Honorowej Złotej Lampki Górniczej. Miał 79 lat. Rodzinie i przyjaciołom składamy najszczersze kondolencje.
Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Zenona Kellera wybitnego rybnickiego fotografa,
laureata Honorowej Złotej Lampki Górniczej. Rodzinie i najbliższym składamy wyrazy głębokiego współczucia.
Pogrzeb śp. Zenona Kellera odbędzie się w najbliższy czwartek, 1 września o godz. 11 w kościele św. Jadwigi na Nowinach.
W październiku 2020 roku Zenon Keller został laureatem Honorowej Złotej Lampki Górniczej - nagrody, przyznawanej szczególnie zasłużonym dla miasta i regionu ludziom kultury.
– Dokumentował aktualne wydarzenia, również w formie fotoreportaży, fotografował architekturę, zabytki, przyrodę, wydarzenia kulturalne i sportowe, śląskie i górnicze tradycje, a także ludzi zarówno od święta, jak i w czasie pracy w przemyśle (…). O artystycznej wrażliwości świadczą m.in. zdjęcie znad otulonego poranną mgłą Zalewu Rybnickiego i siedzącego nad nim samotnego wędkarza, przyrodnicze perełki z podrybnickich lasów, architektoniczne detale czy wieczorne miejskie pejzaże – czytamy w laudacji.
Jak wyliczył Zenon Keller, w poszukiwaniu materiałów przejechał około milion kilometrów. Fotografował z samolotu i balonu, pod ziemią i nad wodą, a wiele z tych zdjęć tworzyło później autorskie wydawnictwa albumowe.
–Wyłaniające się z cienia kontury na fotograficznym papierze w kuwecie to chwila magiczna –mówił później, preferując do końca, jak wielu innych fotografów, zdjęcia czarno-białe. (...) aparat stał się jego nieodłącznym atrybutem, a miał ich wiele – od Zorki poczynając, poprzez Canona do ulubionego Nikona, który go nigdy nie zawiódł.
Rybnik na jego zdjęciach jest miastem pełnym życia, kolorów i urokliwych zakątków, jego miastem. Efektem szacunku Zenka Kellera dla tradycji był album „Dawniej i dziś”, gdzie skonfrontowano stare pocztówki z widokami Rybnika ze współczesnymi odpowiednikami tych miejsc w jego obiektywie. Tysiące klatek tworzących historię Rybnika przekazał do rybnickiego muzeum, kolekcję jego zdjęć ma też muzeum w Wodzisławiu. Setki negatywów i zdjęć pozostało w jego domu i wciąż się zdarza, że z okazji przeróżnych jubileuszy i rocznic publiczne instytucje pytają o dokumentację fotograficzną mogącą je uświetnić. I wciąż coś znajdują– to kolejne informacje z laudacji.
Przypomnijmy pełną treść laudacji, jaką z okazji wręcznienia Zenonowi Kellerowi Honorowej Złotej Lampki Górniczej wygłosiła Ewa Ciesielska, dziennikarka Radia Katowice - TUTAJ.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |