Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zgłoś szambo lub przydomową oczyszczalnię
Masz szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków? Magistrat przypomina, że do 31 października trzeba to zgłosić w Urzędzie Miasta Rybnika.
- Miasto aktualizuje ewidencji działających na terenie rybnickich posesji zbiorników bezodpływowych (szamb) oraz przydomowych oczyszczalni ścieków. Wpisy do ewidencji dokonywane są wyłącznie na podstawie zgłoszenia. W związku z tym prosimy właścicieli nieruchomości, na terenie których zlokalizowane są takie urządzenia, o wypełnienie poniższego formularza i przesłanie go do urzędu miasta - informuje rybnicki magistrat.
Formularz należy złożyć do 31 października br. Można to zrobić:
- w kancelarii Urzędu Miasta Rybnika przy ul. Bolesława Chrobrego 2,
- w Referacie Gospodarki Komunalnej UM, przy ul. Rzecznej 8,
- w całodobowym wrzutomacie, ustawionym przed wejściem do budynku UM od strony ul. Miejskiej,
- listownie na adres: Urząd Miasta Rybnika, ul. Bolesława Chrobrego 2, 44-200 Rybnik
- za pośrednictwem platformy ePUAP.
Obowiązki właściciela nieruchomości
Urząd Miasta Rybnika przypomina, że zgodnie z przepisami, właściciele nieruchomości mają obowiązek:
- przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieruchomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniającą wymagania określone w przepisach odrębnych;
- gromadzenia nieczystości ciekłych w zbiornikach bezodpływowych;
- pozbywania się zebranych na terenie nieruchomości odpadów komunalnych oraz nieczystości ciekłych w sposób zgodny z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi.
Pozbywając się nieczystości ciekłych z terenu nieruchomości gromadzonych w zbiorniku bezodpływowym lub osadów z przydomowej oczyszczalni ścieków, należy udokumentować (w formie umowy) korzystanie z takich usług poprzez okazanie umowy oraz dowodów opłat za tę usługę (faktur, rachunków, paragonów itp.)
Kontrole
Pracownicy Urzędu Miasta Rybnika oraz Straży Miejskiej Rybnika będą przeprowadzać kontrole częstotliwości opróżniania zbiorników bezodpływowych, zawarcia umów na wywóz nieczystości ciekłych z przedsiębiorcami posiadającymi zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Miasta Rybnika oraz dowodów uiszczania opłat za te usługi.
Za niewywiązywanie się z tych obowiązków właścicielowi grozi kara grzywny - postępowanie w takich sprawach toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
Podstawa prawna: Ustawa utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2022 r., poz.1297 ze zm.)
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |