Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
W Rybniku pamiętają o zmarłych [FOTO]
Dziś Dzień Zaduszny czyli w tradycji katolickiej dzień modlitwy za zmarłych. Odwiedzamy cmentarze, na których znajdziemy nie tylko tradycyjne groby, ale też miejsca pamięci, symboliczne mogiły czy kolumbaria. Tak jest także w Rybniku.
Początek listopada to tradycyjnie czas zadumy, w którym w sposób szczególny wspominamy bliskich zmarłych. Widocznym znakiem pamięci są kwiaty i znicze stawiane na grobach. Niektórzy z nas światełko dla zmarłych zapalali w innych miejscach. Jednym z nich jest tzw. krąg pamięci.
- To miejsce, w którym są grzebane prochy zmarłych po kremacji. To jedyna dopuszczalna forma "rozsypywania" prochów, teren jest pogłębiany, nadsypywany ziemią, nie można tam wchodzić. Miejsce istnieje na rybnickim cmentarzu już 20 lat, dotychczas pochowano tu 206 osób zmarłych. Krąg ma średnicę kilku metrów, jest wysypany białym kruszywem. Obok, na kamiennych tablicach, są umieszczane tabliczki z nazwiskami osób, których prochy zostały złożone w kręgu, jednak coraz popularniejsze jest rezygnowanie z tablic – wyjaśniają pracownicy działu Cmentarzy Komunalnych Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku.
Krąg znajduje się w pobliżu kolumbarium, czyli miejsca, gdzie składane są urny z prochami zmarłych. To także popularny rodzaj pochówku, na rybnickim cmentarzu w starej części kolumbariów znajdziemy ścianę urnową z 3 piętrami i 52 niszami na każdym. Nowa część kolumbariów, w której pochowano na razie 4 osoby, jest rozbudowywana. Prawie tysiąc osób spoczywa z kolei na tzw. polach urnowych, czyli miejscu pochówku w ziemi urny z prochami po kremacji ciał.
Na rybnickim cmentarzu komunalnym znajdziemy też m. in. mogiły zbiorowe i groby symboliczne. Wśród nich szczególną uwagę zwraca „Grób Dzieci Utraconych”. To miejsce pochówku dzieci martwo urodzonych bądź poronionych we wczesnych etapach ciąży, których pochowania zrzekli się rodzice. Ten pomnik-symbol jest miejscem refleksji i pamięci, widocznym znakiem tęsknoty rodziców za utraconym, często niepoznanym, nieutulonym dzieckiem, a także wyrazem szacunku dla godności życia ludzkiego od momentu poczęcia. Grób jest także miejscem zadumy i modlitwy dla tych rodziców, którzy wcześniej utracili swoje dziecko i nie wiedzą, co stało się z jego cielesnymi szczątkami. Do tej pory odbyło się 7 zbiorowych ceremonii pochówku.
Rybnik nie zapomina także o bohaterach, znicze płonęły m.in. na grobach ofiar II wojny światowej, bohaterów powstań śląskich, nieznanych żołnierzy…
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |