Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Zabytkowa Kopalnia Ignacy w Rybniku na patriotycznie
Na elewacji wieży widokowej Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku pojawiła się patriotyczna iluminacja z okazji święta niepodległości. Po zachodzie słońca mieszkańcy Rybnika i zwiedzający rybnicki zabytek techniki mogą podziwiać wyjątkowy mural świetlny.
Komin dawnej kotłowni, zaadaptowany na wieżę wodną, a następnie na punkt widokowy w Zabytkowej Kopalni Ignacy przybrał biało-czerwoną tonację. W związku z Narodowym Świętem Niepodległości na elewacji budynku pojawiła się polska flaga, napis Święto Niepodległości, 11 listopada, orzeł legionów Piłsudskiego oraz Wojciech Korfanty.
Wybór elementów był nieprzypadkowy. Choć listopadowe święto związane jest z przekazaniem władzy zwierzchniej nad wojskiem Józefowi Piłsudskiemu na iluminacji w górnośląskim Rybniku pojawił się Wojciech Korfanty. To jeden z orędowników przyłączenia Śląska do Polski. W październiku 1918 roku jako ówczesny poseł do Reichstagu na forum niemieckiego parlamentu zażądał przywrócenia niepodległości Polski. Był to kluczowy moment w jego karierze politycznej, ale także na drodze do samouświadomienia narodowego części Ślązaków, których aspiracją było włączenie swojej ziemi do odradzającego się państwa polskiego.
Prezentacja została przygotowana w ramach trwającej modernizacji oświetlenia wieży. Przy zastosowaniu energooszczędnych opraw projektorowych chcieliśmy zaprezentować patriotyczny mural świetlny w związku ze świętem niepodległości – mówi Marek Gołosz, dyrektor Zabytkowej Kopalni Ignacy w Rybniku.
Za realizację iluminacji odpowiada Pracownia Architektoniczna Qbik z Nysy, specjalizująca się w projektowaniu nocnego oświetlenia zabytkowych budynków oraz w mappingu.
To nowa atrakcja w rybnickim zabytku techniki. Kompleks dawnej kopalni został zrewitalizowany i zaadaptowany na potrzeby kultury i turystyki w czerwcu tego roku. Iluminacja jest okazją do zwiedzenia atrakcji kopalni w długi świąteczny weekend. Od piątku do niedzieli obiekt czynny będzie od 11.00 do 19.00. Pokazy maszyny parowej w tym czasie organizowane będą od 14.00 do 17.00 co 45 minut.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |