Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
2000 zł nagrody za wskazanie sprawcy podpalenia dębu Cysters
Do podpalenia liczącego sobie już 500 lat drzewa w parku przy starym opactwie w Rudach doszło 29 października wieczorem.
O tym, że było to podpalenie nie mieli wątpliwości strażacy i leśnicy, którzy szybko zareagowali i zdławili płomienie we wczesnej fazie pożaru, 29 października po godz. 18.16. Nieznany sprawca albo sprawcy celowo zaprószyli ogień wewnątrz pnia ok. 500-letniego drzewa. Dąb szypułkowy „Cysters” jest jednym z najpiękniejszych starych drzew na historycznym Górnym Śląsku. Rośnie w przypałacowym parku, tuż na zapleczu prezbiterium pocysterskiego kościoła. Zasadzono go w XVI wieku, w czasach reformacji. Przeżył i widział dziesiątki wielkich historycznych wydarzeń, w tym wizytę króla Jana III Sobieskiego, kasatę konwentu czy II wojnę światową. Gdyby do pożaru doszło w nocy - jak słyszymy - mógłby nie przeżyć działania wandali.
Wstępne oględziny pozwalają z optymizmem czekać na wiosną i ponowne zazielenienie się dębu. Poszukiwany jest sprawca albo sprawcy podpalenie. Za wskazówki pozwalające na ich zatrzymanie Nadleśnictwo Rudy Raciborskie wypłaci 2000 zł. Można się kontaktować z leśnikami albo policją.
- Staruszek ma 730 cm w obwodzie i osiąga wysokość 31 m. Ma ok. 450 lat i jest ostatnim strażnikiem opactwa cystersów, którym zawdzięcza swoją nazwę nadaną przez leśników z Nadleśnictwa Rudy Raciborskie. To majestatyczne drzewo podziwiał m.in. król Polski Jan III Sobieski, który 23 sierpnia 1683 r. spędził noc w klasztorze podczas marszu z odsieczą oblężonemu przez muzułmanów Wiedniowi. Urodę i majestatyczność rudzkiego drzewa docenili już niemieccy przyrodnicy na początku XX w. W 1989 r. drzewo poddano zabiegom konserwatorskim usuwając m.in. stare betonowe plomby i czyszcząc wnętrze pnia, a także dokonując cięć sanitarnych korony - podaje strona www.dladziedzictwa.org. Tam też można zobaczyć zdjęcia staruszka.
Z nasion "Cystersa" wyhodowano setki młodych dębów, z których powstały pamiątkowe aleje m.in. dębowa aleja upamiętniająca Światowe Dni Młodzieży.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |