Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybnik w czołówce Województwa Śląskiego
Rybnik znalazł się na piątym miejscu w tegorocznym Rankingu Gmin Województwa Śląskiego w kategorii miast na prawach powiatu. Wyróżnienie odebrał prezydent Rybnika Piotr Kuczera.
Założeniem opracowanego po raz drugi Rankingu jest wyłonienie i promowanie gmin najprężniej rozwijających się pod względem społeczno-gospodarczym. Analizie poddawane są wszystkie gminy województwa śląskiego w 3 kategoriach:
- gminy do 20 tysięcy mieszkańców,
- gminy powyżej 20 tysięcy mieszkańców
- miasta na prawach powiatu.
Wśród 19 śląskich miast na prawach powiatu Rybnik znalazł się na 5 miejscu, tuż za Katowicami, Bielskiem-Białą, Tychami i Gliwicami (które zajęły odpowiednio miejsca 1-4).
Każda z gmin oceniana była na podstawie 16 wskaźników w obszarach ekonomicznych, gospodarczych i społecznych. Ranking jest niezależnym wynikiem badania - nie ma wskazanej kapituły, lista nagradzanych samorządów wynika tylko i wyłącznie z pozycji w ramach wcześniej znanych wskaźników. Powstał w wyniku współpracy Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego i Urzędu Statystycznego w Katowicach.
Wskaźniki wykorzystane do stworzenia Rankingu:
- Średnioroczne dochody własne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019-2021
- Średnioroczne wydatki majątkowe inwestycyjne budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019-2021
- Średnioroczny wskaźnik zadłużenia budżetów gmin w latach 2019-2021
- Udział wydatków bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w wydatkach ogółem w 2021 roku,
- Średnioroczne środki z Unii Europejskiej i innych źródeł niepodlegające zwrotowi na finansowanie programów i projektów unijnych stanowiące dochód budżetów gmin na 1 mieszkańca w latach 2019-2021
- Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w REGON na 1000 ludności w wieku produkcyjnym w 2021 r.
- Wyniki egzaminu ósmoklasisty w roku szkolnym 2021/2022 – średni wynik w %
- Saldo migracji na 1000 ludności w 2021 r.
- Wydatki budżetów gmin na kulturę i ochronę dziedzictwa narodowego (z wyłączeniem wydatków majątkowych inwestycyjnych) na 1 mieszkańca w 2021 r.
- Udział środków przekazanych organizacjom pozarządowym i innym podmiotom prowadzącym działalność pożytku publicznego w wydatkach bieżących budżetów gmin w 2021 r.
- Wydatki budżetów gmin na ochronę powietrza atmosferycznego i klimatu na 1 mieszkańca w 2021 r.
- Odsetek korzystających z sieci kanalizacyjnej w 2021 r.
- Przyrost naturalny na 1000 ludności w 2021 r.
- Udział powierzchni objętej obowiązującymi miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego w powierzchni ogółem gminy w 2021 r.
- Wydatki bieżące na oświatę, wychowanie i opiekę nad dzieckiem w wieku do lat 3 na 1 mieszkańca w wieku przedprodukcyjnym w 2021 r.
- Udział nakładów na szkolenia pracowników rad i urzędów gmin w wydatkach bieżących budżetów gmin na administrację publiczną w 2021 r.
Więcej na temat rankingu na stronie Fundacja Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |