Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Opony terenowe — o tym musisz pamiętać podczas zakupu!
Przy wyborze opon terenowych trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników, ponieważ to właśnie od jakości i rodzaju ogumienia zależy to, jak auto będzie się zachowywać na drodze. W przypadku bezdroży, offroadu i niewyłożonych asfaltem dróg zdecydowanie warto zainwestować w terenowe opony najwyższej lub środkowej klasy. Dopasowane do nawierzchni ogumienie charakteryzuje się przede wszystkim lepszą przyczepnością i sterownością. Jak rozszyfrować oznaczenia producentów ogumienia? Jak łatwo rozpoznać terenowe opony? Czy opłaca się kupić większe opony do jazdy w terenie? Na wszystkie te i wiele innych pytań odpowiadamy poniżej.
Jak odróżnić opony terenowe od standardowych?
Ze względu na swoją budowę opony terenowe nie nadają się zbytnio do jazdy po asfaltowych szosach i autostradach. W porównaniu do tradycyjnych opon szosowych są one zdecydowanie mniej ekonomiczne i bezpieczne. Wyjątkiem są tu jedynie opony terenowe do jazdy po autostradzie z oznaczeniem HT (ang. Highway Terrain). Wszystkie pozostałe modele opon terenowych można łatwo rozpoznać na podstawie głębokości i liczby rowków. Podczas pokonywania miękkich, błotnistych i skalnych terenów najlepiej postawić większe zagłębienia, ponieważ poprawi to odczuwalnie przyczepność pojazdu.
Opony terenowe – co oznaczają poszczególne oznaczenia producentów?
W pierwszej chwili oznaczenia producentów opon mogą wydawać się dosyć niejasne, ale w praktyce można je bardzo łatwo zrozumieć i rozczytać. Terenowe opony 4x4, jak każdy inny rodzaj ogumienia, muszą posiadać precyzyjnie zdefiniowane indeksy maksymalnej prędkości oraz nośności. Za pośrednictwem metrycznych oznaczeń takich jak 245/75 R16 określa się szerokość w milimetrach, profil w proc. i średnicę w calach. W naszym przykładzie są to 16-calowe opony terenowe o szerokości 245 mm i 75% nachyleniu (stosunek wysokości przekroju wobec szerokości). Wśród najczęściej spotykanych oznaczeń opon terenowych warto wyróżnić:
- AT (ang. All Terain) – opony terenowe do wszystkich rodzajów nawierzchni,
- MT (ang. Mud Terrain) – opony terenowe do jazdy po bagnach i błocie,
- M+S (ang. Mud + Snow) – zimowe opony terenowe do jazdy po błocie i śniegu,
- LT (ang. Light Truck) – opony do aut dostawczych i pickupów,
- RF (ang. Reinforced) – opony wzmacniane dodatkowymi warstwami gumy,
- TT (ang. Tubed Type) – opony dętkowe,
- TL (ang. Tubeless) – opony bezdętkowe.
Czy opłaca się kupować większe opony terenowe?
W samochodach terenowych i crossoverach takich jak nowoczesne SUV-y czasami opłaca się zainwestować w nieco szersze opony z większym profilem. W przypadku trudnej i niewyłożonej asfaltem nawierzchni drogowej poprawia to przyczepność i sterowność. Niestety na normalnej drodze czy autostradzie trzeba się liczyć ze zwiększonym zużyciem paliwa oraz mniej skutecznym działaniem systemu hamowania. Kupując opony 4x4 o większej średnicy, pamiętać trzeba też o tym, iż w zależności od rodzaju pojazdu i zawieszenia mogą one wymuszać także dodatkowe modyfikacje. Innymi słowy, nie można dopuścić by błotniki albo nadkola stykały się z ogumieniem w trakcie jazdy, gdyż skróci to znacznie jego żywotność.
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |