Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
19 osób na ławie oskarżonych. Fałszywe SMS-y otwierały im drogę do kont bankowych
Prokuratura Okręgowa w Gliwicach skierowała do Sądu Okręgowego w Gliwicach akt oskarżenia wobec 19 osób dokonujących kradzieży i wyłudzeń mienia poprzez uzyskanie bezprawnego dostępu do bankowości elektronicznej pokrzywdzonych. W wyniku działania tej zorganizowanej grupy przestępczej, trwającego od grudnia 2020 roku do kwietnia 2021 roku na terenie różnych miast w kraju, pokrzywdzonych zostało 206 osób, a sprawcy dokonali zaboru z ich kont bankowych łącznie co najmniej 1 miliona złotych.
Aktem oskarżenia objęto 19 osób, którym obok udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy i oszustw komputerowych zarzucono dokonanie i usiłowanie dokonania kradzieży z włamaniem oraz wyłudzeń mienia poprzez wykorzystanie uzyskanego w sposób bezprawny dostępu do informacji.
Fałszywe wiadomości SMS
Jak ustalono w śledztwie, członkowie zorganizowanej grupy przestępczej włamywali się do bankowości elektronicznej pokrzywdzonych poprzez rozsyłanie na ich numery telefoniczne fałszywych SMS-ów. W treści wiadomości sugerowano konieczność dokonania dopłaty w kwocie 0,50 zł. za np. dostarczenie paczki i za pomocą załączonego linku, odsyłano pokrzywdzonych na stronę firmy kurierskiej, by tam uregulowali płatność. W rzeczywistości link odsyłał do „podstawionej” strony, nad którą oskarżeni mieli kontrolę, a gdy pokrzywdzony po wybraniu odpowiedniej ikony banku logował się na swoje konto, usiłując dokonać płatności, oskarżeni w tym czasie wykorzystując uzyskany w ten sposób login i hasło, logowali się na prawdziwej stronie określonego banku, dopisywali do konta własne urządzenie jako zaufane,
a następnie z rachunku bankowego poszczególnych pokrzywdzonych dokonywali zaboru środków pieniężnych. W ten sposób oskarżeni przywłaszczyli łączną kwotę co najmniej 1 miliona złotych z kont bankowych 206 osób pokrzywdzonych.
Użyli 138 numerów telefonicznych do rozesłania fałszywych wiadomości
Oskarżeni w okresie 4 miesięcy swej działalności wykorzystali oprogramowanie SemySMS, które umożliwiło im dostęp do szeregu numerów telefonicznych osób w całym kraju. Przygotowali 60 różnych fałszywych linków, które załączyli do 447234 wiadomości SMS rozesłanych z 3 bramek internetowych za pośrednictwem łącznie 138 numerów telefonów.
Za zarzucone przestępstwa oskarżonym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |