Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybnik chce podnieść jakość wsparcia
Rybnik jako jeden z 36 powiatów w Polsce, uczestniczy w pilotażowym projekcie mającym podnieść jakość i efektywność wsparcia udzielanego dzieciom, uczniom i ich rodzinom oraz środowisku lokalnemu, w którym funkcjonują.
Projekt pn. ,,Projekt innowacyjno-wdrożeniowy w zakresie oceny funkcjonalnej" polega na badaniu i opracowaniu modelowych rozwiązań na rzecz świadczonego lokalnie międzysektorowego wsparcia dla dzieci, uczniów i rodzin, na podstawie metodyki oceny funkcjonalnej z wykorzystaniem Międzynarodowej Klasyfikacji Funkcjonowania Niepełnosprawności i Zdrowia – ICF.
Jego celem jest przeprowadzenie badań naukowych, na bazie których zostaną opracowane modele rozwiązań, pozwalające na efektywne zarządzanie lokalnym wsparciem w wymiarze międzysektorowym. Powstaną konkretne narzędzia do wdrażania tych celów oraz przygotowania kadr w tym zakresie. Wypracowane modele zostaną sprawdzone w wybranych powiatach.
Zadanie, na realizację którego Rybnik otrzymał blisko 217 tys. zł, ruszyło jesienią ubiegłego roku. Badaniami przesiewowymi zostało objętych 425 dzieci od 6. miesiąca życia do 6. roku życia oraz 210 uczniów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych.
Rybnickie placówki, biorące udział w projekcie:
Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 17 im. Jana Brzechwy w Rybniku
Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 39 w Rybniku
Przedszkole nr 42 w Rybniku
Zespół Żłobków Miejskich
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna
Ośrodek Leczniczo - Rehabilitacyjny dla Dzieci Niepełnosprawnych im. Jana Pawła II
Niepubliczny Żłobek ,,Skrzat"
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Janusza Korczaka w Rybniku
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Mistrzostwa Sportowego nr 9 im. Adama Mickiewicza w Rybniku
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 34 im. Ireny Sendlerowej w Rybniku
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 36 im. Czesława Miłosza w Rybniku
Zespół Szkół nr 3 w Rybniku
Zespół Szkół Budowlanych w Rybniku
Zadania na najbliższe miesiące, to przede wszystkim realizacja wsparcia rodzin oraz monitorowanie rozwoju ucznia z trudnościami. Na czerwiec zaplanowana jest konferencja podsumowująca dotychczasowe działania, wskazująca rekomendacje w obszarze objętym badaniami i działaniem projektu.
- Więcej informacji o projekcie: na stronie internetowej mwm.us.edu.pl,
- Lista instytucji, które udzielają wsparcia dzieciom oraz rodzinom na terenie Rybnika: na stronie edukacja.rybnik.eu w zakładce "Wsparcie dzieci i rodzin" (lista na bieżąco jest uzupełniana).
W Rybniku projekt realizowany jest przez Wydział Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika przy współpracy z Uniwersytetem Śląskim w Katowicach, Uniwersytetem Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Katolickim Uniwersytetem Lubelskim w Lublinie, Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Akademią Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |