Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Wrócił z pracy z dziurą w szybie
- Wracałem z pracy do domu, kiedy z jadącego z naprzeciw samochodu ciężarowego, prawdopodobnie wypełnionego żwirem, odprysł kamyk i uszkodził mi przednią szybę. Było to na ulicy Rudzkiej – pisze zbulwersowany pan Witold, który za pośrednictwem naszego tygodnika chce dowiedzieć się, jak w takich sytuacjach należy reagować.
- Może uszkodzenie nie jest duże, ale to już trzecie w przeciągu ostatnich sześciu miesięcy. Boje się, że policja zauważy te dziurki i zabierze mi dowód rejestracyjny. Tiry przesadzają z prędkością, a materiał, który wiozą jest najwidoczniej źle zabezpieczony – uważa pan Witold. – Poruszcie ten problem. Wielu kierowców się z nim styka i wiem, że podobnie jak ja nie mają wiedzy, co w takich sytuacjach robić. Spisać numery rejestracyjne wozu, który uszkodził szybę i wezwać na miejsce policję? Czy może "dogonić" ten samochód i dopiero wtedy zadzwonić po funkcjonariuszy? Czy jest w ogóle szansa, że koszt wymiany szyby pokryje sprawca? – dopytuje nasz Czytelnik.
By wyjaśnić nurtującą go sprawę, skontaktowaliśmy się z rzeczniczką rybnickiej policji, nadkom. Aleksandrą Nowarą. Dowiedzieliśmy się, że w sytuacji, z jaką zetknął się pan Witold, należy niezwłocznie powiadomić policję. - Oczywiście zapisanie czy też zapamiętanie numeru rejestracyjnego pomoże w ustaleniu sprawcy przestępstwa lub wykroczenia, w zależności od wartości strat – podkreśla nadkomisarz i dodaje, że zniszczenie mienia jest tzw. przestępstwem wnioskowym, to znaczy, że ściganie sprawcy odbywa się na wniosek pokrzywdzonego.
Rzecznik wyjaśnia też, że policjanci maja prawo zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu w kilku przypadkach, między innymi gdy pojazd zagraża bezpieczeństwu, narusza wymagania ochrony środowiska, nie został poddany badaniu technicznemu, gdy kierowca nie okaże dokumentu stwierdzającego zawarcie i opłacenie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu.
Dowód rejestracyjny może być zabrany też wówczas, gdy usterki techniczne i braki w wyposażeniu są na tyle drobne, że bezwzględnie nie eliminują pojazdu z ruchu. - Przykładem może być brak wymaganego trójkąta ostrzegawczego, pęknięta szyba, brak wymaganego oznaczenia pojazdu czy brak oświetlenia tablicy rejestracyjnej – wylicza rzecznik.
Policjant za zatrzymany dowód rejestracyjny wydaje pokwitowanie. Może on zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni, określając równocześnie warunki tego używania w pokwitowaniu.
W sytuacji, w jakiej znalazł się pan Witold, warto więc wezwać policję. Jest wtedy szansa, że sprawca pokryje koszt wymiany pękniętej szyby. Inaczej może się okazać, że będziemy musieli zapłacić za wymianę z własnej kieszeni.
(m)
fot. internet
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |