Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybnickie rozmowy o depresji
W czwartek, 27 kwietnia, w auli Akademii Ekonomicznej przy ul. Rudzkiej 13 (Kampus) odbyła się konferencja, której tematem była depresja.
– Depresja u młodzieży i dzieci nie jest zwykłym smutkiem, który jest normalną reakcją na przykre zdarzenia. Depresja jest chorobą, która utrudnia bądź uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie i codzienną aktywność. Depresja nierozpoznana, nieleczona lub lekceważona może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Młoda osoba w depresji wymaga kompetentnego wsparcia – podkreślają wagę tematu organizatorzy spotkania.
Spotkanie otworzył Prezydent Miasta Rybnika Piotra Kuczera, a program wydarzenia obejmował poniższe punkty:
- Doświadczenie osobiste rodzica dziecka chorującego na depresję
- Uczeń z depresją w szkole – pedagog Katarzyna Kunat
- Depresja? Kiedyś tego nie było – psycholog Agata Szweda
- Depresja jest chorobą – lekarz psychiatra Ksymena Urbanek
- Wypowiedź dziecka zmagającego się z depresją
- Panel dyskusyjny
„Cztery pory roku bądź ze mną”
Spotkanie było częścią cyklu „Cztery pory roku bądź ze mną”, podczas których omawiane będą zagadnienia depresji, dysforii płciowej oraz uzależnień. Celem konferencji jest szczegółowe zaznajomienie z praktycznymi aspektami poruszanych tematów.
Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni wszyscy Ci, którzy na różnych płaszczyznach są odpowiedzialni za wspieranie dzieci i młodzieży – środowiska związane z placówkami oświatowymi (żłobki, przedszkola, szkoły) oraz różnego typu instytucje funkcjonujące w obszarze medycyny, pomocy społecznej, bezpieczeństwa (m.in. lekarze pediatrzy, przedstawiciele Ośrodka Pomocy Społecznej, Policji itp.). Celem jest edukacja – m.in. nauczycieli, pedagogów szkolnych, psychologów – w zakresie rozpoznawania symptomów, problemów psychicznych uczniów czy podopiecznych oraz rozwijanie umiejętności ich rozwiązywania.
Każde ze spotkań w ramach planowanego cyklu będzie miało podobną formułę: wystąpienia dziecka oraz rodzica zmagającego się z omawianym problemem (opowiedzenie o własnym doświadczeniu) oraz wykłady ekspertów(psychiatrów, psychologów oraz pedagogów) połączone z możliwością interaktywnego zadawania pytań.
Organizatorzy:
Miasto Rybnik, które wsparło wydarzenie grantem w wysokości 7 tysięcy zł
Fundacja "mAli wspaniali", która od 5 lat działa w Rybniku, realizując zadania w zakresie ochrony i promocji zdrowia,
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |