Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Spacerkiem przez centrum starego Rybnika
Trwa 100-dniowa kampania informacyjna, poświęcona projektowi powstania w Rybniku Parku Kulturowego pn. Centrum Starego Rybnika. W związku z tym rybnicki magistrat zaprasza na kolejny spacer ulicami miasta.
W czwartek, 24 sierpnia, w godz. 18.00 - 20.30, zapraszamy na spacer po obrębie projektowanego parku kulturowego w Rybniku. Planowany szlak połączy przeszłość z przyszłością, aby pokazać, że obszar planowanego parku, na razie nieco uśpiony, posiada wyjątkowy potencjał kulturowy, który warto obudzić dla nowych korzyści mieszkańców, turystów oraz przedsiębiorców.
Przewodnikiem będzie dr Bogdan Kloch, wicedyrektor Muzeum im. o. Emila Drobnego w Rybniku, znawca historii miasta i regionu, który opowie m.in. o najważniejszych rybnickich zabytkach znajdujących się w obrębie planowanego parku. Jak zapowiada przewodnik:
- Nasza wędrówka będzie miała swój początek na miejskim rynku. To będzie punkt „0”, od którego rozpoczniemy. Następnie ul. Raciborską (dawne garbarnie) w kierunku kościoła św. Józefa i dalej ul. Wiejską przejdziemy w okolice ul. Młyńskiej – są to okolice dawnej zabudowy przemysłowej oraz parafii ewangelickiej i Szpitala Juliusza. Dalsza droga będzie nas wiodła do dworca kolejowego (fragment ul. 3 Maja), po czym wzdłuż ul. Kościuszki do Bazyliki Mniejszej. Następnie poprzez „dzielnicę” międzywojennych domów do wzgórza z dawną zabudową sakralną. Stąd do placu przed „Starym kościołem”. Następnie przejście do ul. Rudzkiej i powrót w kierunku Placu Wolności, po czym dojście do UM i Placu Kopernika (zamek). Tu przewidywane jest zakończenie – zapowiada dr Bogdan Kloch.
Udział w spacerze nie wymaga wcześniejszych zapisów. Zbiórka o godz. 18.00 na rynku, obok fontanny, skąd ruszymy w drogę ulicami centrum starego Rybnika.
Od niemal 50 dni w trakcie spotkań, warsztatów, spacerów przedstawiamy, czym jest park kulturowy. Tłumaczymy uczestnikom korzyści wynikające z tzw. obszarowej ochrony konserwatorskiej, rozdając – dla lepszego zrozumienia – mapę przedstawiającą granice przyszłego parku. Rozmawiamy o prawnych, gospodarczych i społecznych konsekwencjach wprowadzenia takiego projektu w Rybniku, wskazując mieszkańcom i przedsiębiorcom, jak – zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami – mogą się zmienić regulacje prawne na terenie zajmowanym przez park, z chwilą jego uchwalenia.
Na bieżąco można zadawać pytania oraz wysyłać rekomendacje dot. Parku na adres: mail: parkkulturowy@um.rybnik.pl
Szczegóły znajdziecie również na miejskiej stronie internetowej: Park Kulturowy - Centrum Starego Rybnika
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |