Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rynek nieruchomości w Rybniku – ceny i dostępność mieszkań
Powierzchnia Rybnika jest niemal dwukrotnie większa od powierzchni Raciborza. Czy ma to bezpośredni wpływ na większą dostępność nieruchomości na sprzedaż? Jak prezentuje się rynek nieruchomości w Rybniku? Jakie są średnie ceny mieszkań i czy warto rozważyć inwestycję w lokal mieszkaniowy w tym mieście?
Rybnik w liczbach i statystykach
Zgodnie z informacjami pozyskanymi z serwisu Polska w Liczbach, Rybnik jest miastem o średniej wielkości. Jego powierzchnia wynosi 148,4 kilometrów kwadratowych, a liczba mieszkańców to 131 744 osoby – średnia gęstość zaludnienia wynosi więc 888 na kilometr kwadratowy. Z raportów Głównego Urzędu Statystycznego z grudnia 2022 wynika, że w całym 2022 roku oddano do użytku łącznie 530 nowych mieszkań w Rybniku – to 4,02 nowej nieruchomości na każdy 1000 mieszkańców. Całkowite zasoby mieszkaniowe Rybnika, według danych GUS z grudnia 2022 roku, wynosiły na koniec ubiegłego roku 52 511 nieruchomości – to 399 lokali mieszkaniowych na każdy 1000 mieszkańców.
Rybnik to średniej wielkości miasto, które dysponuje ponad dwukrotnie większymi całkowitymi zasobami mieszkaniowymi. W Rybniku powstaje zauważalnie więcej nowych lokali mieszkaniowych – nie tylko wznoszonych indywidualnie, ale także przez firmy deweloperskie. Jednak to w Raciborzu, w przeliczeniu na 1000 mieszkańców, dostępnych jest więcej nieruchomości. Warto jednak pamiętać o tym, że są to wyłącznie statystyki. Ogólna dostępność ofert nieruchomości na sprzedaż jest wyższa w Rybniku, a nie w Raciborzu, o czym można przekonać się, przeglądając ogłoszenia z rynku wtórnego i pierwotnego m.in. na GetHome.pl, choć nie tylko.
Jak wygląda rynek nieruchomości na sprzedaż w Rybniku?
W miastach o średniej i dużej wielkości wybór mieszkań i domów na sprzedaż jest zdecydowanie większy niż w mniejszych miejscowościach. Inwestorzy mogą wybierać zazwyczaj nie tylko z ogłoszeń z drugiej ręki, ale też z rynku pierwotnego. Aktualnie w Rybniku prowadzone są, nieliczne co prawda, inwestycje deweloperskie, ale na rynku nieruchomości dominują ogłoszenia z rynku wtórnego.
W drugiej połowie sierpnia 2023 roku na portalu ogłoszeniowym GetHome.pl widnieje 46 mieszkań na sprzedaż w Rybniku i niemal tyle samo domów. Co ważne, są to wyłącznie nieruchomości z drugiej ręki. Jak prezentują się metraże oraz ceny nieruchomości na sprzedaż w Rybniku?
• Zdecydowanie największy wybór dotyczy lokali dwupokojowych i trzypokojowych. Kawalerki oraz mieszkania o czterech pokojach są trudniej dostępne.
• Najmniejsze mieszkania, które są aktualnie dostępne do zakupu w Rybniku, liczą nieco ponad 34 metry kwadratowe powierzchni, a największe aż 150.
• Ceny mieszkań z rynku wtórnego w Rybniku kształtują się w przedziale od 2 073 zł do 10 930 zł za metr kwadratowy.
Jeśli chodzi o ceny mieszkań, Rybnik może poszczycić się dostępnością wyjątkowo tanich lokali, ale nie brakuje tu również apartamentów o wysokim standardzie, których ceny są wielokrotnie wyższe. Ostateczny wpływ na koszt zakupu mieszkania ma dzielnica i jej charakterystyka, wielkość lokalu, standard wykończenia czy rok budowy.
Rybnik a inne miasta województwa śląskiego – porównanie dostępności mieszkań
Przed podjęciem ewentualnej decyzji o zainwestowaniu na rynku nieruchomości w Rybniku, warto przeanalizować również sytuację w sąsiednich miejscowościach. Jak wygląda dostępność mieszkań w innych miastach województwa śląskiego? Spójrzmy na to, co do zaoferowania mają pod tym względem takie miejscowości, jak Gliwice oraz Jastrzębie-Zdrój.
• Analitycy GUS wskazują w swoich raportach z grudnia 2022 roku, że całkowite zasoby mieszkaniowe w Gliwicach wynosiły na koniec ubiegłego roku 82 724 lokale. Liczba ludności Gliwic wynosi 171 023 osoby. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców przypada tu więc 483,7 obiektu mieszkalnego. W samym tylko 2022 roku w mieście tym oddano do użytku 1 178 mieszkań, co daje 6,89 lokalu na każdy 1000 mieszkańców. Powierzchnia Gliwic wynosi niemal 134 kilometry kwadratowe.
• Z informacji pozyskanych z raportu GUS z grudnia 2022 roku wynika, że całkowite zasoby mieszkaniowe w Jastrzębiu-Zdroju wynosiły 32 911 lokali. Liczba ludności w Jastrzębiu-Zdroju wynosi 83 139 osób, a więc na każdy 1000 mieszkańców przypada niemal 396 mieszkań. W 2022 roku oddano tu do użytku 154 lokale, co daje 1,85 mieszkania na 1000 mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi natomiast nieco ponad 85 kilometrów kwadratowych.
Patrząc uważniej na statystyki wymienionych miast, można zobaczyć, że w Gliwicach, które są mniejsze do Rybnika pod względem powierzchni, rynek mieszkaniowy jest zdecydowanie bardziej rozwinięty. Z uwagi na wyższą liczbę mieszkańców, występuje tam wzmożone zainteresowanie zakupem lub wynajęciem lokalu mieszkalnego. Z kolei w Jastrzębiu-Zdroju, który jest mniejszy od Rybnika zarówno pod względem powierzchni, jak i pod kątem liczby mieszkańców, łatwo zauważyć zdecydowanie mniejszą dostępność mieszkań i mniejszą liczbę nowych inwestycji budowlanych na rynku deweloperskim.
Czy warto inwestować w nieruchomości w Rybniku?
Inwestowanie w mieszkanie na wynajem lub do późniejszej odsprzedaży wciąż jest jednym z bezpieczniejszych i stabilnych sposobów na lokowanie oszczędności. Nieruchomość zawsze można bowiem sprzedać, zamienić, wykorzystać na własne cele mieszkaniowe albo udostępnić najbliższym. Rynek nieruchomości w Rybniku jest zdominowany przez propozycje z drugiej ręki, co można postrzegać zarówno w kategorii wady, jak i jego zalety.
Mieszkanie z drugiej ręki może być bowiem utrzymane w doskonałym stanie, przystępne cenowo i gotowe do zamieszkania lub do wynajęcia od razu po zakupie. Nie brakuje jednak ogłoszeń związanych z mieszkaniami do generalnego remontu – ich cena bywa bardzo atrakcyjna, ale przed ich zakupem trzeba sprawdzić również, jaki będzie szacunkowy koszt remontu. Specyfiką nieruchomości z rynku wtórnego jest ich bardzo duże zróżnicowane i to zarówno pod względem ceny, jak i metrażu, a także takich kwestii, jak lokalizacja. Bez względu na to, czy jest się zainteresowanym zakupem mieszkania w Śródmieściu, czy też w dzielnicach na obrzeżach miasta, można liczyć na znalezienie dokładnie takiego lokalu, który spełni te oczekiwania. Inwestycja w mieszkanie w Rybniku może być dobrym pomysłem zarówno dla osób, które poszukują lokalu mieszkaniowego dla siebie lub swoich bliskich, jak i dla tych, którzy chcą wynajmować mieszkanie w systemie długoterminowym lub krótkoterminowym.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |