Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybnickie szkoły w unijnym projekcie Dostępna Szkoła
Trzy rybnickie szkoły objęte były pilotażowym projektem unijnym Dostępna Szkoła. Placówki są teraz bardziej przyjazne dla dzieci z niepełnosprawnościami.
Warty 1 269 451,31 zł projekt realizowany był od października 2021 r. do sierpnia 2023 r. w trzech placówkach. Były to:
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 34 im. Ireny Sendlerowej w Rybniku,
Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Integracyjnymi im. J. Korczaka,
Szkoła Podstawowa Specjalna z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku.
Projekt zakładał działania w 4 obszarach: architektonicznym, technicznym, edukacyjno-społecznym i organizacyjnym.
- W ramach projektu wypracowano szereg nowatorskich rozwiązań, a szkoły wzbogaciły się o wiele inwestycji i zakupów, pomocnych w pracy z dziećmi o specjalnych potrzebach edukacyjnych, stając się tym samym placówkami, które odpowiadają na oczekiwania w jeszcze większym zakresie – tłumaczy Katarzyna Korba, Kierownik Referatu Projektów Edukacyjnych w Centrum Edukacji i Kultury Urzędu Miasta Rybnika.
W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 34 im. Ireny Sendlerowej w Rybniku przeprowadzono remont parkingu na dziedzińcu szkoły z wyznaczeniem miejsc dla osób z niepełnosprawnościami, zamontowano automatyczne drzwi zewnętrzne, zewnętrzne rolety w sali gimnastycznej i w salach, zakupiono wyposażenie sali wyciszeń.
W Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 1 im. Janusza Korczaka zakupiono schodołaz, wybudowano platformę zewnętrzną dla osób poruszających się na wózkach, od podstaw powstała nowa łazienka dla osób z niepełnosprawnościami, wyposażono zewnętrzną zieloną klasę, zakupiono sprzęt Biofeedback i mobilną pracownię komputerową oraz wyposażono salę wyciszeń.
W Szkole Podstawowej Specjalnej z Oddziałami Przedszkolnymi nr 7 w Rybniku przeprowadzono remont sali gimnastycznej (renowacja parkietu), przebudowano przejście pomiędzy budynkami, umożliwiając przemieszczanie się uczniów, którzy mają trudności w poruszaniu się, wymieniono drzwi zewnętrzne, szkołę wyposażono w rolety zewnętrzne, a także zakupiono pomoce dydaktyczne w tym zestawy klocków lego, dla sali integracji sensorycznej oraz pomoce logopedyczne.
- Równocześnie w projekcie trwały prace nad udoskonaleniem i wypracowaniem regulacji, które ułatwiają funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnościami w placówkach oświatowych. Przeprowadzono też szereg szkoleń, kursów, zarówno dla kadry pedagogicznej, specjalistów, pracowników administracji oraz rodziców – podkreśla Katarzyna Korba, dodając, że podczas projektu w szkołach sfinansowano koszty psychologa i rehabilitanta, którzy udzielali wsparcia dzieciom, wymagającym specjalistycznych usług.
Wnioski i doświadczenia z projektu Dostępna szkoła z pewnością przysłużą się do podniesienia jakości pracy i zwiększenia poziomu dostępności placówek oświatowych dla dzieci z niepełnosprawnościami, a zastosowane rozwiązania będą inspiracją do podejmowania kolejnych inicjatyw w tym zakresie.
- Wypracowane rekomendacje służyły do skonstruowania zaleceń w zakresie rozwiązań dostępności placówek oświatowych dla osób z niepełnosprawnościami, w ramach nowej perspektywy finansowej ze środków Unii Europejskiej oraz przybliżeniu i szerszemu zastosowaniu modelu Dostępnej szkoły – podsumowuje Katarzyna Korba.
Dostępna Szkoła to projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 oś Priorytetowa 4.1 Innowacje społeczne "Przestrzeń dostępnej szkoły" i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |