Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Dom bez przemocy. Debata w Rybniku
Za nami debata "Dom BEZ przemocy". Wydarzenie, które odbyło się 28 listopada 2023 roku w Uniwersytecie Ekonomicznym znajdującym się przy ulicy Rudzkiej 13C cieszyło się dużym zainteresowaniem. W czasie spotkania poruszono bardzo ważne kwestie związane między innymi z "niebieską kartą" i przemocą domową.
W debacie udział wzięli mundurowi, którzy reprezentowali Komendę Miejską Policji w Rybniku. Kom. Damian Przybyła - Zastępca Komendanta Miejskiego Policji oraz profilaktycy asp. szt. Angelika Strzebinczyk i mł. asp. Lesław Mandrela poruszyli bardzo ważne kwestie związane z procedurą "niebieskie karty".
Zgodnie z ustawową definicją procedura "Niebieskie Karty" obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, oświaty i ochrony zdrowia, w związku z uzasadnionym podejrzeniem zaistnienia przemocy w rodzinie.
Przemoc w rodzinie to:
• jednorazowe albo powtarzające się
• umyślne działanie lub zaniechanie
• naruszające prawa lub dobra osobiste członków rodziny, w szczególności narażające te osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające ich godność, nietykalność cielesną, wolność w tym seksualną,
• powodujące szkody na ich zdrowiu fizycznym lub psychicznym,
• a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne u osób dotkniętych przemocą.
Wydarzenie zostało otwarte przez Zastępcę Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku kom. Damiana Przybyłę oraz Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku Annę Sowik-Złotoś.
Rybniccy stróże prawa bardzo szczegółowo opowiedzieli o stosunkowo nowych zmianach przepisów dotyczących powyższego zagadnienia, a także o procedurze wydawania nakazu i zakazu stosowanej przez policjantów, dzięki czemu obecna na miejscu publiczność mogła zdobyć sporo wiedzy z tego zakresu. Mundurowi poruszyli temat ich uprawnień w kwestii zwalczania przemocy domowej. Poinformowali także o tym, co należy robić w sytuacji gdy sami staniemy się świadkami przemocy domowej, lub będziemy jej ofiarami.
W wydarzeniu wzięła także udział przedstawicielka Ośrodka Pomocy Społecznej w Rybniku - Marzena Krawczyk z Zespołu do spraw Przemocy, która opowiedziała o "Działaniach w ramach procedury Niebieskiej Karty w praktyce". O "roli Sądu Rodzinnego w przeciwdzialaniu przemocy domowej" opowiedział sędzia Jakub Paciorek - Przewodniczący w IV Wydziale Rodzinnym i Nieletnich Sądu Rejonowego w Rybniku.
Po wystąpieniach wszystkich prelegentów przyszedł czas na pytania. Wszystkie kwestie, które nurtowały słuchaczy zostały bardzo dokładnie omówione i przedstawione, dzięki czemu każdy mógł wyjść z debaty z ogromem zdobytej wiedzy. W podziękowaniu za bardzo rzetelny udział w spotkaniu, mówcy zostali nagrodzeni żywiołowymi brawami ze strony publiczności.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |