Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Język śląski zagości w szkołach regionu?
Taką obietnicę złożył premier Donald Tusk. Cieszą się z niej Śląscy Samorządowcy.
- Jako Śląscy Samorządowcy cieszymy się z zapowiedzi premiera Donalda Tuska dotyczącej przeznaczenia środków na upowszechnianie ślōnskij godki. Jako środowisko polityczne reprezentujące ludzi, dla których znajomość historii, tożsamości i dziedzictwa regionalnego stanowią podstawową wartość wyróżniających regiony śląskie, w tym województwo opolskie, spośród innych regionów w Polsce uważamy, że jest to fundamentalny element w ochronie naszego dziedzictwa regionalnego. Zwracamy się również z prośbą aby do prac legislacyjnych dotyczących tych kwestii dołączyć przedstawicieli Śląskich Samorządowców, którzy w tym zakresie posiadają duże doświadczenie w problematyce języków mniejszościowych i regionalnych oraz używają tych języków na codzień. Przy tej okazji apelujemy również o realizację zapowiedzi przedstawicieli obecnej większości parlamentarnej, co do cofnięcia haniebnej dyskryminacji tysięcy naszych dzieci, które poprzedni rząd Zjednoczonej Prawicy pozbawił możliwości nauki języka niemieckiego w takim samym zakresie w jakim korzystają z tego inne mniejszości narodowe i etniczne w Polsce - czytamy w stanowisku Śląskich Samorządowców w kontekście zapowiedzi Premiera RP Donalda Tuska odnośnie planów finansowania języka śląskiego w szkołach.
Przypomnijmy, premier Donald Tusk zapowiedział 19 grudnia, że w budżecie państwa na 2024 rok będą pieniądze na przygotowanie programów nauczania języka śląskiego. Ta deklaracja padła podczas konferencji prasowej Donalda Tuska, podczas której prezentowano budżet państwa na 2024 rok. Premier zapowiedział, że znalazła się w nim pozycja dotycząca języka śląskiego. - Najważniejsze było zapewnienie wydatków, które wypełniają nasze zobowiązania - mówił premier Tusk.
Główny Urząd Statystyczny opublikował, 28.09., tablice z ostatecznymi danymi w zakresie przynależności narodowo-etnicznej, języka używanego w domu oraz przynależności do wyznania religijnego. 187 372 - tyle osób podało w narodowym spisie powszechnym w 2021 r. narodowość śląską jako jedyną, z którą się identyfikują. Tak wynika z tabel opublikowanych przez GUS. 23 495 osób uważa się za Niemców. Jako pierwszą identyfikację śląską podało 525 290 osób, niemiecką 42 558. Jeżeli chodzi o język śląski – używa go 467 145 osób (54 957 jako jedyny, 412 188 jako więcej niż jeden język).
Podczas Narodowego Spisu Powszechnego, który odbył się w 2011 roku, narodowość śląską zadeklarowało prawie 847 tys. osób. W tym jako pierwszą 436 tys. Liczbę użytkowników języka śląskiego oszacowano na 529 tys.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |