Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Czerwionka-Leszczyny. Upamiętnienie ofiar Marszu Śmierci i Tragedii Górnośląskiej [FOTO]
Jak co roku w Czerwionce-Leszczynach organizowane są obchody związane z upamiętnieniem rocznicy Marszu śmierci więźniów obozu Auschwitz oraz Tragedii Górnośląskiej.
27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Tego dnia obchodzimy również rocznicę wyzwolenia Czerwionki-Leszczyn spod okupacji niemieckiej.
W ramach upamiętnienia tego wydarzenia Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Mariola Czajkowska, radny Artur Szwed, opiekun miejsc pamięci na terenie Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, dyrektor SP 3 Bogusław Żelazny wraz z nauczycielami i młodzieżą, X Drużyna Harcerska "Śląskie Skauty", Prezes Miejskiego Koła Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych Justyna Palarz, Prezes oddziału w Katowicach Towarzystwa Opieki nad Oświęcimiem Barbara Adamczyk oraz przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem Ofiar Hitleryzmu w Leszczynach oraz na cmentarzu w sołectwie Książenice.
- Ewakuacja niemieckiego obozu oświęcimskiego oraz jego filii stała się gehenną kilkudziesięciu tysięcy więźniów. Był to mroczny czas. Wielu nie wytrwało trudów nieludzkiej drogi. Umierali z wyczerpania, mrozu i głodu. Ich życie często przerywali konwojenci, dokonujący egzekucji pod byle pretekstem. Świadectwo o ich tragicznym losie przechowała miejscowa ludność, która tym, co szli przekazywała jedzenie, ciepło i słowo otuchy, a uciekinierom schronienia - powiedział Jan Kwaśniewicz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa Instytutu Pamięci Narodowej.
W pobliżu stacji kolejowej Leszczyny Rzędówka w styczniu 1945 roku zamordowano 288 więźniów, uczestników Marszu Śmierci - morderczej tułaczki dziesiątek tysięcy więźniów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, którą zarządzili hitlerowcy. Pochowano ich w zbiorowej mogile przy torach kolejowych. W maju 1958 r. szczątki pomordowanych ekshumowano i przeniesiono na cmentarz centralny w Gliwicach. W 1966 r. w Leszczynach, niedaleko stacji kolejowej, odsłonięto pomnik upamiętniający pomordowanych. W sołectwie Książenice na terenie cmentarza parafialnego znajduje się zbiorowy grób 45 więźniów, którzy zginęli w styczniu 1945 roku podczas Marszu Śmierci.
Burmistrz przypominał także historię Tragedii Górnośląskiej: - Pamiętajmy także o ofiarach Tragedii Górnośląskiej. Mieszkańców, którzy czekali na upragniony spokój i bezpieczeństwo, po wkroczeniu Armii Czerwonej w 1945 roku spotkało kolejne dotkliwe nieszczęście. Akty terroru wobec Górnoślązaków - aresztowania, internowania, egzekucje i wywózki do niewolniczej pracy na Wschód dotknęły także mieszkańców Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. Wielu z nich nigdy nie wróciło do domów - zaznaczył Burmistrz.- Jestem wdzięczny młodzieży za obecność w tym ważnym wydarzeniu. Pamięć o ofiarach tych wydarzeń nie może być zapomniana - dodał.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |