Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Samorząd Czerwionki-Leszczyn podsumował kadencję 2018-2024 [FOTO]
W miniony piątek, 22.03., odbyła się sesja Rady Miejskiej, podczas której podsumowano mijającą kadencję.
W trakcie wyborów samorządowych, które odbyły się w 2018 roku, spośród 133 kandydatów wyrażających zgodę na kandydowanie do Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach wyłoniono 21 radnych. W skład Rady Miejskiej ponownie weszło 10 radnych pełniących tę funkcję w poprzedniej kadencji.
W związku z wyborem na Burmistrza Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesława Janiszewskiego, Komisarz Wyborczy wydał postanowienie o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego wybranego w okręgu nr 3. Postanowieniem Komisarza Wyborczego w sprawie obsadzenia mandatu radnego, na wakatujący mandat w okręgu wyborczym nr 3 wstąpił Henryk Fuchs.
W związku z zrzeczeniem się mandatu radnego przez Andrzeja Raudnera Komisarz Wyborczy wydał postanowienie o stwierdzeniu wygaśnięcia mandatu radnego wybranego w okręgu nr 2. Postanowieniem Komisarza Wyborczego w sprawie obsadzenia mandatu radnego, na wakatujący mandat w okręgu wyborczym nr 2 wstąpił Grzegorz Wolny.
Ostatecznie skład Rady Miejskiej przedstawiał się następująco:
Radny Gabriel Breguła
Radny Stanisław Breza
Radny Henryk Fuchs
Radny Adam Karaszewski
Radny Bogdan Knopik
Radny Benedykt Krzyżowski
Radny Grzegorz Marek
Radny Waldemar Mitura
Radna Izabela Rajca
Radny Leszek Salamon
Radny Artur Sola
Radny Marcin Stempniak
Radny Bernard Strzoda
Radny Marek Szczech
Radny Józef Szczekała
Radna Jolanta Szejka
Radny Janusz Szołtysek
Radny Artur Szwed
Radna Stefania Szyp
Radny Michał Toman
Radny Grzegorz Wolny
Radni w kadencji tej Rady reprezentowali następujące komitety:
KWW Ruch Rozwoju Gmin Regionu Rybnickiego - 7 mandatów
KW Prawo i Sprawiedliwość - 5 mandatów
KWW Wspólnota Samorządowa Subregionu - 4 mandaty
KW Wspólnota Śląska „Ciosek” RDŚ - 3 mandaty
KWW Aktywni Społecznie - 2 mandaty
Na sesji inauguracyjnej, która odbyła się w dniu 22 listopada 2018 roku radni po uroczystym ślubowaniu przystąpili do wyboru Przewodniczącego Rady Miejskiej.
W wyniku głosowania tajnego Przewodniczącym Rady Miejskiej został radny Bernard Strzoda (uchwała Nr I/1/18 z 22 listopada 2018 roku). Wiceprzewodniczącymi Rady Miejskiej zostali wybrani radny Bogdan Knopik, radny Leszek Salamon, radny Józef Szczekała (uchwała Nr I/2/18 z 22 listopada 2018 roku). Reprezentantem Gminy w Zgromadzeniu Międzygminnego Związku Komunikacyjnego z siedzibą w Jastrzębiu Zdroju został radny Artur Sola (uchwała Nr V/44/19 z 25 stycznia 2019 roku).
W trakcie kadencji w kwietniu 2021 roku zmarł radny Benedykt Krzyżowski.
Postanowieniem Komisarza Wyborczego w Bielsku-Białej III z dnia 27 kwietnia 2021 roku w sprawie obsadzenia mandatu radnego Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach radnym został Adam Herdzina, który złożył ślubowanie na sesji Rady Miejskiej dniu 28 maja 2021 roku.
Komisje Rady Miejskiej
Na sesji Rady Miejskiej w dniu 30 listopada 2018 roku podjęto uchwały w sprawie powołania Komisji Rady Miejskiej, ustalenia ich zakresu działania i składu osobowego.
Oprócz obligatoryjnych komisji tj. Komisji Rewizyjnej i Komisji Skarg Wniosków i Petycji, Rada Miejska powołała sześć Komisji Branżowych.
Komisja Rewizyjna - Przewodniczący radny Henryk Fuchs, Komisja liczyła 7 członków, odbyła 53 posiedzenia. Komisja przeprowadziła 18 kontroli, w tym 1 kontrola jednostki pomocniczej gminy, 6 kontroli jednostek organizacyjnych w zakresie realizacji dochodów i wydatków budżetowych oraz zdolności do wykonywania zadań oraz 11 kontroli klubów sportowych w zakresie dotacji otrzymanej z Urzędu Gminy i Miasta. Skierowano 6 wniosków i zaleceń pokontrolnych do Burmistrza Gminy i Miasta oraz do jednostek. Corocznie opiniowano wykonanie budżetu Gminy i formułowano wniosek o udzielenie absolutorium Burmistrzowi.
Komisja Promocji, Kultury i Rozwoju - Przewodnicząca radna Jolanta Szejka, Wiceprzewodniczący radny Grzegorz Wolny, Komisja liczyła 8 członków, odbyła 46 posiedzeń. Komisja pilotowała wiele działań promocyjnych Gminy, między innymi: Industriade, Festiwal Around The Rock, jarmarki świąteczne, coroczne udziały w turniejach i paradach mażoretek, udział zespołu Rytm w mistrzostwach i inne. Komisja podjęła wnioski o nadaniu nazwy rondu w Czerwionce imienia „Powstańców Śląskich”, nadanie nazw fizjograficznych dla trzech stożków pokopalnianych, zgłaszano kandydatury do nagród Diament Biznesu. W okresie kadencji otwarto po rewitalizacji Zameczek w Leszczynach oraz park im. Piotra Furgoła w Czerwionce.
Komisja Zdrowia, Sportu, Rodziny i Polityki Społecznej - Przewodniczący radny Marek Szczech, Komisja liczyła 12 członków, odbyła 52 posiedzenia. Komisja opiniowała projekty uchwał branżowych oraz roczne i wieloletnie programy dotyczące polityki społecznej, rodziny i zdrowia, jak również analizowała sprawozdania z ich realizacji. Komisja monitorowała bieżącą pracę Ośrodka Pomocy Społecznej, Wydziału Spraw Społecznych oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji. Komisja wizytowała boiska i obiekty sportowe na terenie gminy, formułując wnioski w zakresie rozwoju infrastruktury sportowej i rekreacyjnej, które były realizowane w miarę możliwości budżetowych. Podejmowano tematykę dostępności świadczeń zdrowotnych w dobie pandemii Covid-19, m.in. wysoko oceniając akcję szczepień przeprowadzoną na terenie gminy. Przewodniczący Komisji brał także udział w pracach Zespołu ds. Stypendiów Sportowych.
Komisja Oświaty - Przewodnicząca radna Stefania Szyp, Komisja liczyła 11 członków, odbyła 50 posiedzeń. Komisja opiniowała funkcjonowanie oświaty na terenie Gminy, na bieżąco była informowana o działalności placówek oświatowych. Podejmowano wnioski związane z rozbudową infrastruktury oświatowej oraz poprawę warunków nauczania. W kończącej się kadencji m.in. wybudowano salę gimnastyczną przy szkole podstawowej w Palowicach, dobudowano oddziały przedszkolne przy szkole podstawowej w Dębieńsku, trwają prace adaptacyjne pomieszczeń w szkole podstawowej nr 4 w Czerwionce na oddziały przedszkolne, rozpoczęły się prace projektowe związane z rozbudową szkoły podstawowej w Stanowicach o nowe oddziały przedszkolne, powstało wiele pracowni tematycznych.
Komisja Gospodarki Komunalnej i Drogownictwa - Przewodniczący radny Artur Sola, Komisja liczyła 13 członków, odbyła 53 posiedzenia. Komisja zajmowała się tematyką drogownictwa, inwestycji, sprawami mieszkaniowymi oraz komunikacją miejską. Zgłaszano wnioski dotyczące poprawy infrastruktury drogowej oraz realizacji zadań inwestycyjnych. W trakcie kadencji zrealizowano m.in. adaptację budynku przy ulicy Młyńskiej 21, wykonano rewitalizację parku im. Piotra Furgoła w Czerwionce, kontynuowano termomodernizację budynków użyteczności publicznej, w tym ośrodki zdrowia w Przegędzy, Bełku i Palowicach, wyremontowano wiele dróg, jak również obiekty mostowe, powstały nowe miejsca parkingowe. Wykonano termomodernizację i podłączenie do sieciowego nośnika ciepła 31 budynków na zabytkowym osiedlu Familoków w Czerwionce, przyczyniając się tym do poprawy warunków życia mieszkańców oraz poprawy jakość powietrza.
Komisja Prawa, Porządku Publicznego i Współpracy z Samorządami - Przewodniczący radny Waldemar Mitura, Komisja liczyła 9 członków, odbyła 47 posiedzeń. Komisja comiesięcznie uzyskiwała informacje dotyczące działalności Komisariatu Policji w Czerwionce-Leszczynach, Straży Miejskiej i Wydziału Zarządzania Kryzysowego, ze szczególnym uwzględnieniem działalności jednostek ochotniczych straży pożarnych. W obecnej kadencji zakupiono 5 samochodów pożarniczych dla jednostek w Czerwionce, Szczejkowicach, Leszczynach, Bełku i Dębieńsku Wielkim, z budżetu gminy na ten cel przekazano prawie 2 mln. zł. Komisja zapoznawała się z informacjami Zarządu Dróg i Służb Komunalnych o realizowanych zadaniach w zakresie bezpieczeństwa na drogach i chodnikach, współpracowała z organami jednostek pomocniczych gminy, opiniowała zmiany statutów jednostek. Komisja podejmowała wnioski dotyczące porządku i bezpieczeństwa na terenie gminy m.in. w zakresie oświetlenia, oznakowania ulic, remontu dróg i chodników, jak również ograniczenia sprzedaży alkoholu na terenie gminy.
Komisja Ochrony Środowiska, Rolnictwa, Mienia i Ładu Przestrzennego - Przewodniczący radny Adam Karaszewski, Komisja liczyła 10 członków, odbyła 53 posiedzenia, w tym 2 posiedzenia z udziałem wszystkich radnych w tematach dot. uchwalenia regulaminu odbioru odpadów komunalnych na terenie Gminy oraz dalszego zagospodarowania zwałów płaskich przez firmę ZOWER.
Zorganizowano 5 wyjazdów na wizje w terenie: do zakładu odbioru i przetwarzania odpadów komunalnych (Komart obecnie PreZero), do nowoczesnej oczyszczalni w Orzeszu, na teren zwałów płaskich do firmy ZOWER. Komisja opiniowała projekty dotyczące gospodarowania nieruchomościami będącymi własnością gminy, jak również opiniowała przyjęcie kolejnych planów zagospodarowania przestrzennego gminy, które dają możliwości inwestycyjne dla terenów przemysłowych jak i budownictwa mieszkaniowego. Dzięki pozyskanym dotacjom zewnętrznym udało się zlikwidować kilkaset starych źródeł ciepła, mieszkańcy mieli możliwość skorzystania z dofinasowania na OZE oraz wykonano termomodernizację kilku budynków użyteczności publicznej.
Komisja Budżetu i Finansów - Przewodniczący radny Stanisław Breza, Komisja liczyła 13 członków, odbyła 56 posiedzeń. Komisja corocznie opiniowała budżet oraz założenia Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny, opiniowała każdorazowe zmiany budżetu oraz wieloletniej prognozy. Analizowała wnioski zgłaszane przez poszczególne komisje dotyczące budżetu. Monitorowała zgodność budżetu z zapisami art. 242 i art. 243 ustawy o finansach publicznych.
Komisja Skarg, Wniosków i Petycji - Przewodniczący radny Artur Szwed, Wiceprzewodniczący radny Gabriel Breguła. Komisja liczyła 7 członków, odbyła 32 posiedzenia. Komisja rozpatrzyła 21 skarg złożonych na Burmistrza Gminy i Miasta oraz dyrektorów gminnych jednostek organizacyjnych, 9 petycji oraz 2 wnioski.
W trakcie kadencji w celu dokonania zmian statutów jednostek pomocniczych gminy powoływano doraźną Komisję Statutową (uchwała Nr XI/100/19 z 30 sierpnia 2019 roku oraz uchwała Nr LXII/589/23 z 10 lutego 2023 roku), w skład Komisji weszło 3 członków, Przewodniczącym został radny Waldemar Mitura. Komisja odbyła 4 posiedzenia, których efektem były propozycje zmian statutów jednostek pomocniczych gminy, m.in. w kwestiach dot. wyborów na kolejną kadencję.
Na wnioski mieszkańców wyrażone w uchwałach Zebrań Wiejskich sołectwa Bełk, Palowice i Szczejkowice, powołano doraźną Komisję Rady Miejskiej w Czerwionce-Leszczynach ds. Kolei Dużych Prędkości Centralnego Portu Komunikacyjnego (uchwała Nr LXII/592/23 z 10 lutego 2023 roku) Przewodniczącym Komisji został radny Bernard Strzoda, Komisja liczyła 5 członków, odbyła 8 posiedzeń. Komisja omawiała zagrożenia dla mieszkańców, środowiska naturalnego oraz infrastruktury wynikające z proponowanego przebiegu linii szybkiej kolei nr 170 przez naszą Gminę. W posiedzeniach Komisji brali udział przedstawiciele Parku Krajobrazowego CKKRW, kół łowieckich, stowarzyszeń oraz mieszkańców. Odbyły się 2 posiedzenia wyjazdowe do Palowic:
1.wspólne posiedzenie z komisjami Sejmiku Województwa Śląskiego, połączone z wizją w terenie proponowanego przebiegu wariantu inwestorskiego przez Palowice i Szczejkowice linii 170,
2. dotyczące omówienia kolizji linii szybkiej kolei z planowaną inwestycją odtworzenia połączenia kolejowego Jastrzębie Zdrój - Orzesze, linii 159 w Palowicach, w którym udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego oraz biura projektowego.
Komisja negatywnie opiniowała proponowany wariant przebiegu linii kolei dużych prędkości. Wypracowano dwa apele skierowane do Rady Miejskiej, przyjęte w formie uchwał wyrażających stanowisko dotyczące podjęcia działań zmierzających do ochrony wartościowych terenów Pojezierza Palowickiego oraz poparcia działań mieszkańców Palowic i Szczejkowic sprzeciwiających się proponowanej trasie kolei dużej prędkości przez te miejscowości. Apele zostały przesłane do inwestora oraz organów stanowiących gmin i powiatów województwa śląskiego.
Kluby Radnych
Od początku VIII kadencji Rady Miejskiej działał Klub Radnych PiS, którego Przewodniczącą została radna Izabela Rajca, a we wrześniu 2022 roku został powołany Klub Radnych Ruch Rozwoju Gminy Czerwionka-Leszczyny, Wspólnota Samorządowa Subregionu, Wspólnota Śląska Ciosek, którego Przewodniczącym został radny Artur Sola.
Młodzieżowa Rada Miejska
Rada Miejska powołała Młodzieżową Radę Miejską w Czerwionce-Leszczynach (uchwała Nr LI/485/22 z 27 maja 2022 roku). Po przeprowadzonych w gminnych szkołach podstawowych, Zespole Szkół Specjalnych oraz Zespole Szkół w Czerwionce-Leszczynach wyborach, 21 czerwca 2023 roku odbyła się pierwsza sesja Młodzieżowej Rady Miejskiej, opiekunem Młodzieżowej Rady został radny Michał Toman (uchwała Nr LXX/664/23 z 27 października 2023 roku). Rada do tej pory odbyła 3 posiedzenia.
W VIII kadencji Rady Miejskiej, Przewodniczący zwołał 76 posiedzeń sesji, w tym:
- 59 sesji zwyczajnych,
- 17 sesji nadzwyczajnych.
- W czasie trwania kadencji radnym przyszło się zmierzyć z problemami, które spowodowała rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa COVID-19. W związku z wprowadzonymi obostrzeniami oraz w celach bezpieczeństwa organizowano posiedzenia w formie zdanej lub hybrydowej, i tak: 11 sesji zorganizowano i przeprowadzono w formie zdalnej, a 3 w formie hybrydowej - wyjaśniał Przewodniczący Rady Miejskiej Bernard Strzoda.
Uchwały Rady Miejskiej
W trakcie trwania VIII kadencji, Rada Miejska podjęła szereg ważnych uchwał dotyczących: budżetu gminy, gospodarowania nieruchomościami będącymi własnością gminy, planów zagospodarowania przestrzennego gminy, działalności jednostek organizacyjnych, działalności jednostek pomocniczych gminy, współpracy z jednostkami zewnętrznymi i innych.
W sumie podjęto 737 uchwał.
- w 2018 roku 39 uchwał
- w 2019 roku 126 uchwał
- w 2020 roku 154 uchwał
- w 2021 roku 132 uchwał
- w 2022 roku 121 uchwał
- w 2023 roku 124 uchwał
- w 2024 roku 41 uchwał
Warto zaznaczyć, że w czasie piątkowej sesji RM radni przyjęli ważne uchwały m.in. dotyczące zmian w budżecie:
- na remont dachu przy ul. Kochanowskiego 9
- przebudowę dwóch segmentów budynku przy ul. Młyńskiej 21 a na cele mieszkaniowe
- termomodernizację budynku ośrodka zdrowia w Dębieńsku
- remont dachu przy ul. Wolności 1
- zakup ciężkiego samochodu pożarniczego dla OSP Książenice
- budowę przedszkola w Stanowicach (dokumentacja projektowa).
Podczas sesji krótkie podsumowanie swojej pracy w samorządzie przedstawili Stefania Szyp, Bogdan Knopik, Józef Szczekała, którzy nie kandydują już w wyborach samorządowych.
Burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny złożył podziękowania na ręce wszystkich radnych Rady Miejskiej, ubiegającym się o mandaty w wyborach do Rady Miejskiej i Rady Powiatu życzył powodzenia.
- Kończy się kadencja samorządu gminnego, wyjątkowa kadencja, dłuższa niż dotychczasowe. Niezwykle trudna. Koronawirus, wojna w Ukrainie, pożary familoków, trudna sytuacja polityczno-gospodarcza, inflacja stanowiły duże wyzwanie, ale pokazały też siłę samorządu. Mimo tych wszystkich przeciwności w mijającej kadencji wykonaliśmy wiele ważnych działań na rzecz naszej miejscowości. Zrealizowaliśmy mnóstwo projektów dotyczących różnych dziedzin naszego życia. Dziękuję moim współpracownikom, pracownikom Urzędu i jednostek, rad dzielnic i rad sołeckich. Dziś szczególne podziękowania składam radnym za ich zaangażowanie, dziękuję radnym z mojego ugrupowania i radnym koalicyjnym, ale nie byłbym sobą, gdybym nie podziękował wszystkim. Składam także podziękowania dla radnych, którzy reprezentują opozycję. W kluczowych momentach mogłem liczyć na Wasz głos, zawsze miałem nadzieję na dobrą współpracę i ta współpraca była. Samorząd jest najlepszą formą sprawowania władzy. Jesteśmy emanacją naszego społeczeństwa, a więc około 40 tysięcy mieszkańców - ich reprezentujemy i dla nich pracujemy - podkreślił W. Janiszewski.
Wykonane zadania w kadencji 2018-2024
W sprawozdaniach ze swojej działalności Burmistrz Gminy i Miasta podczas każdej sesji omawiał realizowane aktualnie przez Gminę inwestycje.
Czas na ich podsumowanie:
Otwarliśmy boisko przy SP nr 4, zrewitalizowaliśmy budynek przy ul. Młyńskiej w Czuchowie, przeprowadziliśmy termomodernizację przedszkoli nr 1, nr 6, nr 7, nr 8, nr 10, nr 11, SP nr 3, Szkoły Podstawowej w Stanowicach i Szkoły Podstawowej w Szczejkowicach, wybudowaliśmy salę gimnastyczną w Palowicach, zakończyliśmy wspaniały projekt rewitalizacji zameczku w Leszczynach wraz z jego otoczeniem, zrewitalizowaliśmy sentymentalne dla Wielu z Państwa miejsce - Park Furgoła, wybudowaliśmy nowe przedszkole w Dębieńsku. Przeprowadziliśmy remonty ośrodków zdrowia w Palowicach, Bełku i Przegędzy. Realizowaliśmy liczne zadania w ramach tzw. „inicjatyw sołeckich”. Realizujemy budowę żłobka w Leszczynach oraz budowę miejsc rekreacji i wypoczynku w każdej dzielnicy i sołectwie - te zadania zostaną zakończone jeszcze w tym roku. Realizujemy także budowę kanalizacji sanitarnej przy ul. Lompy. Aktualnie wyłaniamy wykonawcę zadania. Pozyskaliśmy środki na odnawialne źródła energii dla naszych mieszkańców - powstało aż 756 nowych instalacji OZE ze 100% dofinansowaniem oraz na budynku OSP w Bełku. Przeprowadziliśmy termomodernizację budynków użyteczności publicznej i mieszkalnych. Zlikwidowaliśmy piece - kopciuchy w około 200 mieszkaniach komunalnych. Uruchomiliśmy punkt konsultacyjny w ramach programu „Czyste Powietrze”, a w trzecim kwartale 2021 roku byliśmy na drugim miejscu w kraju pod względem złożonych wniosków na wymianę nieekologicznych źródeł ogrzewania. W mijającej kadencji 2018-2024 pozyskaliśmy i zrealizowaliśmy zadania na łączną kwotę ponad 123 mln zł, z czego dofinansowanie ze środków unijnych wyniosło ponad 96 mln zł.
Inwestowaliśmy w sport, kulturę, rekreację, edukację ekologiczną. Pozyskiwaliśmy nowych inwestorów, miejsca pracy i dochody dla gminy. Przystąpiliśmy do Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, przygotowujemy się do budowy nowych mieszkań w Czerwionce. Nie likwidowaliśmy szkół, wręcz przeciwnie, stale inwestowaliśmy w ten obszar tworząc nowoczesne i zadbane miejsca. Unowocześnialiśmy ofertę placówek szkolnych i przedszkolnych zapewniając dzieciom bardzo dobre warunki w procesie nauki i rozwoju.
Zwracaliśmy uwagę na politykę senioralną, poprzez opiekę ze strony Ośrodka Pomocy Społecznej, ale także wspierając prężnie działający Uniwersytet Trzeciego Wieku.
Szczególną uwagę chciałbym zwrócić na kwestię kondycji finansowej Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny. W 2011 roku relacja zadłużenia do dochodów gminy wynosiła ok. 38%, nasze zadłużenie wynosiło 37, 5 mln zł, natomiast w 2023 roku relacja zadłużenia do dochodów spadła do poziomu 6,8%, a zadłużenie gminy pomniejszyliśmy do kwoty 15 mln zł. Pracowaliśmy odpowiedzialnie i z uwagą wydawaliśmy każdą, nawet najdrobniejszą kwotę ze środków publicznych.
Dużą rolę przykładaliśmy do pozyskiwania środków zewnętrznych, sięgaliśmy po fundusze unijne i krajowe - wylicza Burmistrz. - Dziękuję Radzie Miejskiej za dobrą i stabilną współpracę, która sprawia, że Gmina i Miasto Czerwionka-Leszczyny może się rozwijać - dodaje podsumowując kadencję.
Warto podkreślić, że w końcowej części swego wystąpienia podczas sesji Rady Miejskiej Burmistrz zaapelował także o to, by samorządy włączyły się w dążenie do uznania języka śląskiego przez parlament.
Burmistrz Gminy i Miasta Wiesław Janiszewski wraz z Przewodniczącym Rady Miejskiej Bernardem Strzodą wręczyli wszystkim radnym symboliczne podziękowania.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |