Aktualności | Pokaż listę wszystkich wiadomości » |
Rybnik upamiętni Tragedię Górnośląską
Prezydent Rybnika Piotr Kuczera i poseł do Parlamentu Europejskiego Łukasza Kohuta, zapraszają do wzięcia udziału w ceremonii upamiętnienia Tragedii Górnośląskiej.
Uroczystość odbędzie się w sobotę 18 maja o godzinie 10:00 przed kościołem Matki Bożej Bolesnej, u zbiegu ulic Rudzkiej i Franciszka Rybnickiego (skwer obok SP 9).
To pierwsze miejsce w Rybniku, które symboliczną rzeźbą, przygotowaną przez artystów, będzie przypominało tragiczne wydarzenia z 1945 roku. Rybnicka instalacja ma upamiętnić wszystkich Ślązaków doświadczonych przez te brutalne wydarzenia, zaś w szczególności rybniczanki i rybniczan, których śmierć i wywózka do sowieckich łagrów szczególnie doświadczyła.
Do momentu uroczystości trwać prace prowadzone przez Zarząd Zieleni Miejskiej, związane z zagospodarowaniem terenu wokół instalacji. Dzień przed wydarzeniem zostanie zainstalowana tablica informująca o Tragedii Górnośląskiej.
Fundatorem rzeźby jest Miasto Rybnik. Pomysł upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń był postulatem wielu środowisk. O upamiętnienie ofiar Tragedii Górnośląskiej zabiegał również europoseł Łukasz Kohut.
Tragedia Górnośląska jest jednym z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Górnego Śląska XX w. Znacząco dotknęła ona również mieszkańców Rybnika i powiatu rybnickiego którzy, po zakończeniu II wojny światowej, doświadczyli licznych represji ze strony radzieckich i polskich władz komunistycznych.
Wydarzenia te, zapoczątkowane wejściem wojsk Armii Czerwonej dotyczyły szerokiego spektrum ówczesnej rzeczywistości. Przedstawiciele ludności cywilnej doświadczali aktów przemocy, aresztowań i internowania. Większość aresztowanych trafiała do obozów pracy przymusowej lub została deportowana do ZSRR bez poznania faktycznych przyczyn zatrzymania. Ogół tych wydarzeń miał znaczący wpływ na życie społeczne i gospodarcze ziemi rybnickiej.
Kwestia Tragedii Górnośląskiej nie istniała w dyskursie publicznym do 1989 roku. Pamięć o ówczesnych losach Górnego Śląska przetrwała jednak w świadomości społecznej. Wraz z rozwojem wiedzy o tych tragicznych wydarzeniach idzie także chęć ich upamiętnienia.
Komentarze społecznościowe |
Zobacz także |
Telegraf | Pokaż wszystkie » |